Obsah časopisu Nové horizonty 4/2017

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Obsah časopisu Nové horizonty 4/2017

Od roku 2018 vstúpime do 12. ročníka časopisu pre teológiu, kultúru a spoločnosť Nové horizonty, ktoré vydáva Klub priateľov Ferka Skyčáka. Časopis vychádza štvrťročne. Predplatné na 1 rok je 8,-Eur + poštovné. Usilujeme sa robiť tento časopis tak, aby tam neboli dlhé články a aby sme reagovali na spoločenské, teologické a iné aktuálne otázky. Budeme radi, ak nám napíšete aj svoje návrhy na niektoré témy, o ktorých by ste chceli niečo počuť a prečítať si. Tu prinášame informáciu o obsahu posledného tohtoročného čísla.

Nové horizonty, časopis pre teológiu, kultúru a spoločnosť (vydáva Klub priateľov Ferka Skyčáka), ročník XI., č. 4/2017, ISSN 1337-6535, počet strán 208. V tomto nádhernom predvianočnom období vyšlo posledné (štvrté) tohtoročné číslo časopisu  pre teológiu, kultúru a spoločnosť Nové horizonty. Chcem milých čitateľov informovať krátko o obsahu čísla.

V úvodníku pod názvom „Riešenie pre Európu...?“ (str. 159) Ján Duda pozýva k zamysleniu nad spoločenskou situáciou v Európe a poukazuje na jej možné riešenia na príkladoch troch rímskych diplomatov v období pádu Rímskej ríše - Boethia, Cassiodora a Benedikta z Nurzie. Riešenia pre zložité problémy sa nerodia ľahko ani v krátkodobom horizonte. Preto úvodník iba pozýva k zamysleniu.

Začiatkom septembra 2017 sa na Slovensku v Spišskej Kapitule konal kurz pre spovedníkov, ktorého sa zúčastnil kňaz a profesor morálnej teológie z Ríma José Noriega, pôvodom Španiel. Nové horizonty s ním prinášajú rozhovor na morálne témy súčasnej doby ako vzťah kňaza a manželov, problémy rodiny či sexualita a šťastie (str. 160-163).

V minulom čísle (3/17) bola zverejnená prvá časť prekladu pod názvom „Nervová anorexia“ a terajšie číslo časopisu prináša pokračovanie prekladu pod názvom „Nervová bulímia“. Obidve tému sú spracované s cieľom, ako tieto ochorenia môžu vplývať na platnosť manželského súhlasu v kauzách manželskej nulity (str. 166-169).

Nasleduje štúdia od odborného asistenta morálnej teológie zo Spišskej Kapituly ThDr. Martina Kolejáka, PhD. pod názvom „Desiate prikázanie“ (str.170-177). Autor v tejto štúdii vysvetlil Desiate Božie prikázanie.

Články

Článkov je v časopise viacero. Príbeh Charlieho Garda popísal a vysvetlil hovorca KBS kňaz Martin Kramara. Ide o príbeh chorého chlapca. Lekári to už vzdali, ale rodičia nie a riešili to britské súdy, ako aj Európsky súd pre ľudské práva. Príbeh bol medializovaný a vyjadrovali sa k tomu lekári, právnici, ľudia Cirkvi i ďalší ľudia (str. 178-181). Ďalším článkom je svedectvo Jozefa Straussa o jeho otcovi a lekárovi Pavlovi Straussovi (str. 182-183). K „Tajomstvu Fatimy a tajomstvu rodiny“ sa vyjadril Róbert Neupauer (str. 184-186) a k téme manželskej lásky a vernosti Martin Koleják (str. 187-190). Nasleduje informácia o Božom služobníkovi Alojzovi Chmeľovi (1913-1939). Proces jeho beatifikácie vedie Rehoľa bosých augustiniánov a je to momentálne na úrovni Kongregácie pre kauzy svätých (J. Duda, str. 191-192), potom nasleduje článok o Eucharistii (Koleják, str. 193-195), článok o kríze etiky v súčasnej rodine od Pavla Ondríka (str. 196-198), o možnosti odškodnenia (Koleják, str. 199-200) a požehnaní a posvätení kostola (Duda, str. 201).

Názory a recenzie

Juliana Gregorová napísala "Príspevok k polemike o interrupčnom zákone" (str. 202-203). V časopise sa nachádzajú aj dve recenzie. Ján Duda napísal recenziu na dielko kardinála Josepha Ratzingera „Cirkev jako společenství“ (Praha 1995) a František Trstenský na knihu „První kroky manželství. Pastorační doprovázení v tomto krásnem a náročném období“ (Brno 2017).

Bližšie informácie sa môžete dozvedieť na webovej stránke www.novehorizonty.sk.

Foto: Ján Duda

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo