Paralelná skutočnosť možno zaujímavejšia ako tá naša (Poľsko)

Paralelná skutočnosť možno zaujímavejšia ako tá naša (Poľsko)

Pretože naše médiá v podstate ignorujú poľskú politickú scénu i poľskú realitu, chcel by som občas dať nahliadnuť, čím žije poľská verejnosť a o aké informácie denne prichádzame my. Posúďte, či sú to veci, ktoré sú vám ukradnuté, alebo by ste o nich boli radi informovaní. Dnes som pripravil výber z večerných správ verejnoprávnej televízie TVP1 z 15.12.2017.

Nový poľský premiér Mateusz Morawiecki sa 15.12.2017 na summite Európskej rady v Bruseli stretol s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Okrem iného Morawiecki pozval Macrona do Poľska v roku 2018 na oslavy stého výročia získania nezávislosti. (Práve pochod nezávislosti, ktorý sa konal pred mesiacom vo Varšave, sa stretol v EÚ s mnohými negatívnymi reakciami) Morawiecki podčiarkol, že v roku 1918 bolo Francúzsko dobrým poľským spojencom. Experti však pripomínajú, že v poslednom čase boli poľsko-francúzske vzťahy napäté. Politológ, dr. Mazur: "Odkedy sa stal Macron prezidentom, presadzuje heslo únie viacerých rýchlostí, ktorého cieľom je, aby Poľsko bolo vytlačené z jadra a azda až von z únie. Cieľom poľskej vlády však je, aby Poľsko zostalo v jadre EÚ." V debate sa venovali aj témam, ako sú dopravné direktívy EÚ a poľská reforma súdnictva. Morawiecki pripomenul Macronovi obdobie konca 50-tych rokov, kedy Francúzsko robilo reformy v oblasti súdnictva, aby sa zbavilo škvrny, ktorou boli sudcovia kolaborujúci počas II. svet. vojny s nacistickym Nemeckom. Poľsko je už 28 rokov po páde komunizmu, a takáto očista neprebehla. Morawiecki: "Prezidentovi Macronovi sa táto analógia zapáčila a celá debata o reforme súdnictva trvala minútu." (Pritom Macron bol od svojho zvolenia jedným z najostrejších kritikov poľskej reformy súdnictva.) Morawiecki sa stretol aj s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Po viacerých stretnutiach sa ešte tesne pred odletom stretol medzi štyrmi očami s predsedom EK Junckerom, s ktorým si dohodli stretnutie v januári. 

Ku koncepcii pomoci na mieste namiesto direktívneho prijímania utečencov krajinami EÚ sa okrem Poľska začínajú prikláňať aj iné štáty EÚ. Možno to nazvať porážkou doteraz presadzovanej nútenej relokácie utečencov. Poľsko vložilo do Európskej investičnej banky na účely pomoci sýrskym obetiam vojny 50 mln eur.

Komentár pripomína, že miliardár George Soros prisľúbil, že na prepravu do EU Európe kultúrne cudzích migrantov poskytne 500 mln USD. Soros okrem iného financuje protesty a kampane zamerané napr. na podporu umelých potratov v Európe. Írska vláda rozhodla, že mimovládna organizácia, ktorá prijala finančné prostriedky od Sorosovej nadácie pred referendom o umelých potratoch (bude sa konať v r. 2018), ich musi vrátiť, lebo ide o porušenie írskeho volebného zákona. 

Po Tuskovi a Junckerovi prejavil zmierlivý tón  a porozumenie s poľským postojom vo veci núteného prijímania utečencov v debate na kanáli ZDF aj nemecký minister zahraničných vecí Siegmar Gabriel. Ide o výsledok dôsledne presadzovanej migračnej politiky Poľska. 

Jednoznačné stanovisko zastáva Poľsko tiež vo veci nesúhlasu s výstavbou plynovodu NSII a vojenských reparácií voči Nemecku.

Poľský sejm a senát schválili zákon o najvyššom súde a súdnej rade, rovnako aj novelizáciu volebného zákona, pričom bolo prijatých niekoľko opozičných pozmeňujúcich návrhov.

15 rokov odňatia slobody hrozí útočníkovi, ktorý sa minulý utorok pokúsil podpáliť kanceláriu ministerky Beaty Kempovej (PiS). Obvinený sa priznal k činu i k politickej motivácii. Bol tiež obvinený z výroby a prechovávania psychotropných látok. Počas útoku kričal, že nenávidí stranu PiS. Slovné útoky a výhražky voči novinárom verejnoprávnych médií sa neustále opakujú. Prokuratúra začala trestné stíhanie v niekoľkých prípadoch.

Krátko po nástupe novej vlády PiS zrušil minister obrany Macierewicz kontrakt na nákup francúzskych helikoptér Caracal s tým, že bol nevýhodný. Tender organizovala bývalá vládna koalícia PO-PSL (Tusk, Kopacz). Po zrušení nákupu dnešná opozícia spustila hysterické útoky proti vláde PiS. Marcin Kierwiński, vtedajší šéf kancelárie premiérky Kopaczovej, niekoľko rokov pracoval pre jednu z dcér spoločnosti Airbus, výrobcu helikoptér Caracal. Tá sponzorovala aktivity prezidenta Komorowského. Dnes naberá škandál ďalšie súvislosti a obrovské rozmery - tri štvrtiny helikoptér používaných francúzskou armádou majú zákaz lietať, pretože náklady na ich opravy sú neúnosne vysoké.

Pripravuje sa odhalenie a posvätenie jantárového oltára v bazilike sv. Brigity v Gdaňsku (bašte "Solidarności"), najväčšieho jantárového oltára na svete (13 m výška, 124 m² plocha). Vytvorený bol z darov veriacich.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo