Liturgické oblečenie kňaza

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liturgické oblečenie kňaza

Pod názvom „liturgické oblečenie kňaza“ rozumieme oblečenie, ktoré kňaz nosí pri bohoslužbách (liturgických úkonoch). Toto oblečenie je predpísané liturgickými predpismi, ktoré sa nachádzajú v príslušných liturgických knihách (napr. Rímsky misál, Ordo baptismi čiže Kniha vysluhovania sviatosti krstu atď.). To znamená, že k liturgické úkony kňaz nemôže vykonávať bez predpísaného liturgického oblečenia a nemôže si zvoliť oblečenie podľa svojej ľubovôle.

Kňaz k sláveniu sv. omše si oblieka albu, štólu a ornát. Alba je tunika bielej alebo bielo-krémovej farby, ktorá siaha od ramien až po päty. Niekedy je celá nezdobená, inokedy má čipkovité zdobenie alebo iné (biele alebo farebné zdobenie). Kňazská alba zdobená / kňazská alba jednoduchá

Štóla je kus lásky, ktorú si kňaz prehodí cez ramená na albu. Má byť liturgickej farby a je symbolom kňazskej moci. Keďže štóla sa nosí aj samostatne bez ornátu, bývajú štóly aj zdobené. Azda veľmi zjavným príkladom je pápežská štóla, ktorú má pápež prehodenú cez ramená, keď sa po prvý raz po svojom zvolení ukáže Božiemu ľudu z balkóna svätopeterskej baziliky. V poslednej dobe sa v pápežskej štóle takto objavili pápež sv. Ján Pavol II. (1978) i emeritný pápež Benedikt XVI. (2005). Svätý otec František sa na balkóne svätopeterskej baziliky po svojom zvolení v roku 2013 ukázal iba v bielej pápežskej reverende, ale na požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu) mal pápežskú štólu.

Pápež Benedikt XVI. na balkóne baziliky sv. Petra oblečený v superpelícii s pápežskou štólou

Ornát je vrchné kňazské rúcho, ktoré používa pri slávení sv. omše. Koncelebrujúci kňazi môžu byť iba v štóle a bez ornátu. Farby ornátu sú: zelená, ktorá sa používa v cezročnom období (symbolizuje nádej); biela sa nosí vo veľkonočnom období a na sviatky a spomienky svätých, ktorí nie sú mučeníkmi (symbolizuje čistotu srdca); červená sa používa na spomienky a sviatky mučeníkov a sviatky Ducha Svätého (symbolizuje preliatie krvi pre Krista i oheň Ducha Svätého). V adventnom období a v pôstnej dobe sa používajú ornáty fialovej farby. Na tretiu adventnú nedeľu a štvrtú pôstnu nedeľu sa môže použiť ornát ružovej farby (sú to dve radostné nedele: Laetare a Gaudete). Pri pohrebných sv. omšiach sa používa čierna farba, hoci po Druhom vatikánskom koncile začala viac používať fialova farba namiesto čiernej. Zdá sa však, že čierna farba sa opäť vracia. Napr. pri pohrebe kardinála Joachima Meisnera (+2017) všetci koncelebrujúci kardináli a biskupi boli oblečení v ornáte čiernej farby (hlavným celebrantom bol kolínsky kardinál Woelki a v čiernom ornáte bol oblečený aj prefekt pápežského domu arcibiskup Gänswein). Ornáty bývajú zdobené jednoduchšie alebo majú aj náročnejšie zdobenia. Niektoré ornáty bývajú aj „maľby na látke“ a každý jeden ornát je originálom. 

Arcibiskup Gänsvein v čiernom barokovom ornáte na pohrebe kardinála Meisnera v Kolíne nad RýnomOrnáty gotického štýlu

Biely barokový ornát zdobený   Súčasný ornát zelenej farby  Ručne maľované ornáty (každý je originál)

 

Aj formy ornátov sú rôzne. Po Druhom vatikánskom koncile sme si zvykli na ornáty, aké nosia kňazi dnes najčastejšie a ktoré sa vyvinuli z tzv. gotického štýlu. V ornáte gotického štýlu slávil sv. omšu aj biskup Boží sluha Ján Vojtaššák v Oravskej Lesnej v roku 1963, keď bol tam u svojho synovca kňaza Tomáša Vojtaššáka dva týždne alebo kardinál Woelki pri pohrebe kardinála Meissnera v Kolíne nad Rýnom tohto roku, ktorý bol hlavným celebrantom pri pohrebnej sv. omši.  V súčasnej dobe však možné vidieť kňaza pri sv. omši aj v ornáte tzv. barokovej formy. Ornáty barokovej formy boli bohato zdobené a azda každý bol originálom. V súčasnosti sa používajú aj lacné barokové ornáty vyrobené formou repliky.

Iné liturgické slávenia

Pri pohrebných obradoch kňaz má oblečenú reverendu, superpelíciu, štólu a fialový alebo čierny pluviál. Pri slávení sobášnych obradov, ak sú bez sv. omše, má kňaz oblečenú reverendu, supepelíciu, štólu a pluviál bielej farby. Pri vysluhovaní sviatosti zmierenia má mať kňaz oblečenú reverendu, superpelíciu a štólu fialovej farby alebo aspoň reverendu a štólu.

Kňazská superpelícia oblečená na reverende    Kňazská štóla zdobená

Záver

Pri liturgických sláveniach kňaz má byť náležite upravený. To znamená, že mať byť umytý a má byť aj slušne oblečený, napr. má mať obutú spoločenskú obuv tmavej farby a riadne očistenú. Zásadne sa nemá používať športová obuv.

Liturgické predpisy pri oblečení kňaza pri vysluhovaní sviatostí a iných bohoslužobných úkonov nemajú radi výnimky. Ale niekedy sa môže stať, že kňaz bol niečo robiť, prišiel na poslednú chvíľu, preto nie je náležite upravený a oblečený. Teda sú možné výnimky. Ale výnimka ostáva vždy len výnimkou a nesmie sa stať pravidlom.

Fotky sú prevzaté z internetu

Na prvej fotke je súčasný arcibiskup Kolína nad Rýnom kardinál Woelki pri pohrebe kardinála Meisnera v čiernom zdobenom gotickom ornáte; aj táto fotka je z internetu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo