Ako rozumieť dianiu v USA - konzervatívny pohľad

Ako rozumieť dianiu v USA - konzervatívny pohľad

Po skoro dvoch dekádach života v Amerike mám pocit, že rozumiem niekoľkým základným princípom ako čítať dianie v krajine.

Predpokladom porozumenia je láska k národu americkému. Pripustenie, že vlastenectvo existuje a že USA sú najlepšou krajinou na svete. Viem, že mnohých v tomto momente skrúca, a hneď by najradšej zareagovali a povedali "ale... (zoznam krajín a dôvodov, že inde je to lepšie)". Problém týchto "knee-jerk" reakcií je, že v tom momente ochota porozumieť končí, a v mozgu začína tiráda o čomsi cudzom, danej osobe blízkom. 

Princíp č. 1  je teda - americké vlastenectvo je reálne, je oprávnené a je súčasťou života väčšiny. Kľačiaci futbalisti či pussyhats aktivistky sú fenoménom, ale nie typickým obrazom.  Rodiny, v ktorých deti či niekto blízky slúži v armáde, kdesi v nebezpečných oblastiach, sú bežné. Amerika je krajinou dobrých ľudí, ktorí pomáhajú niesť osudy sveta. (Žiadne "ale...")

Princíp č. 2 - ľavicoví aktivisti, novinári či akademici sú zviazaní s paradigmou anomálií, nie normou. Teória o vzbure bieleho muža je nezmysel. Ľúbivé reči o kumbaya, všeobecne milujúcom sa svete, sú fantazmagóriou. USA je krajinou, ktorá je založená na princípe, že zlo je reálne a treba ho aktívne potláčať. Preto druhý dodatok ústavy, hneď za prvým. Zbrane ako nástroj obrany slobody slova. A existenčnej slobody. 

Princíp č 3 - zvonku sa o Amerike nedozviete skoro nič. Turistika a stáže v akademickom či politickom svete sú životom v bubline. Realita to nie je. Treba tu žiť a zaujímať sa. Veľa ľudí tu príde za kariérou, peniazmi, ale celý život žijú ako turisti. Realita totiž začína tam, keď sa začnete o svoj život deliť s ľuďmi, ktorí vám to nemajú ako vrátiť. Až vtedy urobíte krok z bubliny. Ale to začína predpokladom lásky k národu. Jeho histórii, ambíciach, tragických momentoch, víťazstvách. Lásky k blížnym na ulici, v škole, práci, Afrike a inde. Američan prežíva zodpovednosť za svet. Je to súčasť amerického DNA. Je to myslenie veľkého národa. 

Princíp č 4 - ilúzia o akejsi nezaujatej žurnalistike, reprezentovanej menami ako New York Times, Washington Post, NPR, ABC, NBC atd je ilúzia. Sú to angažované médiá, ktoré  "bojujú" za lepší zajtrajšok, teda svoju verziu, ľavicovú, ktorej ideálom je také Nemecko či severské krajiny. Inými slovami, silný sociálny štát, ktorý rozhoduje o miere slobody jednotlivcov. Fox News je vyváženejší, najmä diskusne a analyticky, ale je to aj infotainment. Wall Street Journal ma výbornú názorovú sekciu. Sú aj ďalšie, ale pri každom treba poznať ich základné ideologické videnie sveta. Keď poznáte ich slabosti a silné stránky, potom budete schopní si vybrať podstatné. Bez toho to nejde. Fakt!

Princíp č 5 - najlepším portálom na internete je http://drudgereport.com. Žiadne "ale..." Matt Drudge je novinársky génius, a jeho portál obsahuje všehochuť liniek, ale vždy tých najrelevantnejších. To nikto iný nevie, je to génius, prípad je uzavretý.

Princíp č. 6 - keď sa niečo šokujúce udeje, tak k podstatnej analytike sa dostanete až na konci dňa, alebo na ďalší deň. Žiaľ dnešný trend, keď sa všetci snažia zverejniť čo najviac čo najskôr zbastardil žurnalistiku na ohováračský bulvár ideologických knee-jerk reakcií. Inými slovami, dozviete sa kopec predžutých hlúpostí, ale nie podstatné informácie.

Princíp č. 7 - musíte poznať ľudí, analytikov, ktorí majú integritu a kredit. Mená. Rush Limbaugh, Laura Ingraham, Tucker Carlson, Mark Levin, Dennis Prager, Kimberley Strassel, ... Tí sú najlepším začiatkom porozumeniu toho čo sa stalo. Ich relácie su "live" alebo archívne na youtube. Na ich weboch. Každý deň. Výhovoriek nieto.

V ére Donalda Trumpa a jeho "unnerving" štýlu, nesmierneho zápasu o jeho odstránenie, o potlačenie demokraticky získaneho vplyvu konzervatívcov, neustálom cykle o získaní, udržaní a kontinuite politickej moci 300+ miliónového národa je nemožné mať zdravý odstup, vhľad a zároveň ignorovať horeuvedené.
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo