O vianočných pôžičkách a mamke Pôstkovej

Tak a sú tu Vianoce. Aspoň teda nie v kalendári, ale v TV reklame na pôžičky určite. Najlepšie sú tie, kde za štedré úroky len jedným klikom budete mať štedré Vianoce.

Ja si pamätám, čo hovorievala moja stará mama. Vždy prízvukovala, že dlhy sa nerobia a keď už, tak ich treba platiť. Pripomenul mi ju docent obchodného práva Ďurica, keď na jednej vedeckej konferencii dal ako príklad mamku Pôstkovú. V poviedke J. G .Tajovského hovorí táto stará a chudobná žena, že ona nezomrie skôr, ako dlh zaplatí, že na starobu nepríde o česť. Vedela, že nechať si cudzie peniaze je krádež. Ach tie starosvetské časy so svojou morálkou a cnosťami. Dnes je to, chvalabohu, inak.

Nepriamo aj ministerka odkazuje dlžníkom, že dlhy netreba platiť, lebo sa dajú odpustiť. Tak ako Váhostavu napríklad. Známe tváre a celebrity zasa odkazujú, že sa netreba báť zobrať pôžičku a zabezpečiť tak svojim blízkym napríklad radostné Vianoce.

O tom chalanovi, ktorý má vtedy narodeniny veru nepočujete, lebo on nezaložil žiadnu splátkovú spoločnosť, teda do doby všeobecného konzumu sa nehodí.

V tomto období, kedy brať pôžičky zdá sa normálne a neplatiť dlhy politikmi odporúčané, prichádza zákon, ktorý chce obmedziť a pred Vianocami zakázať reklamu na pôžičky.

Povedzme si pár faktov o tomto zákone. Jeho obsahom je zákaz reklám na úverové produkty v čase od 1. novembra do 24. decembra. Ďalej zákon dáva povinnosť každému reklamnému produktu na úver a pod. mať viditeľne označené upozornenie na možnosť exekúcie. Dodávam tak ako je to bežné inde, napríklad v Írsku.

Otázka je, má štát právo vstupovať do tejto sféry biznisu? Tvrdím, že podobne ako pri cigaretách alebo alkohole, tak aj pri pôžičkách je potrebný zásah štátu. Regulácia pri jadre problému, kde sa psychologicky vytvára rozhodnutie zobrať si pôžičkou alebo, čo je tragickejšie, riešiť pôžičku pôžičkou. Úverová pasca sa otvára najmä v emočne výbušných obdobiach, medzi ktoré iste patria Vianoce. Je to jeden z najväčších atakov na jednotlivca, ale aj rodinu, kde práve predĺženie tvorí markantnú príčinu rozvodov a alkoholizmu. Dodávam, že Slováci sú, bohužiaľ, druhý najrýchlejšie zadlžujúci sa národ na svete. (https://ekonomika.sme.sk/c/20384831/nbs-slovaci-sa-rychlo-zadlzuju-a-to-zvlast-v-predvianocnom-obdobi.html) Ľudia si jednoducho neuvedomujú, že veriteľ bude chcieť v istom čase peniaze naspäť aj s úrokom. Bohaté Vianoce môžu znamenať chudobný nový rok.

A to napriek tomu, že sa hlásime ku kresťanskej civilizácii a Biblia nás pred dlhmi vyslovene vystríha. Napríklad kniha Sirachova hovorí: „ Kto buduje svoj dom za cudzie prostriedky, je ako ten, čo zváža kamene na svoj hrob.“ A v čase vianočnom ešte jedna myšlienka. Kristus, ktorého narodenie oslavujeme cez Vianoce, sa narodil v chudobe, ale priniesol radosť celému svetu - aj chudobným, aj kráľom. Pôžičky prinesú bohaté Vianoce, ale smútok, rodinné hádky, vzájomné obviňovanie manželov a psychické traumy detí v novom roku. „Lepšia misa zeleniny, kde láska vládne ako vykŕmený vôl, kde vládne nenávisť.“ (kniha prísloví)

 

PS: Pre všetkých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky: Podporte zákaz a obmedzenie reklamy na pôžičky a dajte tak svojim voličom posolstvo, že viete odhodiť malicherné hádky, a aspoň pred Vianocami dať darček všetkým ľudom dobrej vôle.

PS2: Všetkým kňazom a biskupom: Vystríhajte svojich farníkov a veriacich pred pôžičkovou skratkou. Diabol totiž vždy ukazuje skratky ciest, ktoré sú slepou ulicou. 

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo