KTO vlastne sme?

KTO vlastne sme?

Žijeme dobu vodcov, ktorí nepoznajú meno ľudí, ktorých chcú viesť.

Meno dnešných obyvateľov Slovenska nie je "tí, ktorí zachránili grécke dôchodky". Nie je "tí, ktorí vedia najlepšie, ako riešiť imigračnú krízu". Ani "tí, ktorí odmietajú ideologické nálepky"

Dnešní Česi nie sú "nebát se a nekrást". A zdá sa, že ani Nemci nie sú celkom "wir schaffen das" , podobne ako Američania nie sú "hope and change"

Meno je totiž presnou diagnózou  vnútorného nastavenia, nádeje, smer morálnym kompasom, zatiaľ bezvýsledne sa zmietajúcim. Tu a teraz.

Leadri nie sú tí, ktorí majú vízie, ale tí, ktorí dokážu ľuďom vyjaviť a uskutočniť ich meno. Zdieľať

Ak nie sú horeuvedené morálne výzvy menami dnešných národov, obyvateľov krajín - znamená to, že sú budižkničemu, a príšerne zlyhali? Hysterici súdia, že tak sa stalo.

Realisti si však myslia, že to správne  skutočne presné meno nebolo politickými elitami artikulované. Je tiež úplne možné, že terajší leadri  nie sú schopní ho nájsť, objaviť, vyjaviť, pretože sú sami zablokovaní vo svojich konštrukciách, limitovaných svetoch, často arogantných.

Osobne mám pocit, že v Pochode proti korupcii, posledných župných voľbách či v mnohých jednotlivcoch, ktorí potichu nesú bremená slovenského sveta na svojich pleciach, sú schované časti mena dnešného Slovenska. A nie, s haluškami a Saganom to nemá nič spoločné. Strašne veľa ľudi dnes túži po vysporiadaní sa s korupciou. Ale podobne ako s rakovinou, nie je to beh na krátke trate, je to existenčný zápas, dopredu odsúdený na časté prehry a zlyhania. Je to operácia na samých sebe.

Meno je pohľadom nahor. Zdieľať

Národ, ktorý sa chce vysporiadať s vlastnou korupciou a vrátiť sa k prvej láske - to je meno, za ktoré sa dá obetovať život.

Čosi podobne prežívajú americkí kresťania, ako dnes skvelo popísal Jaroslav Daniška Je to beh o čas, ciele sa však nemenia, ani v prípade volebnej prehry. 

When the beating of your heart
Echoes the beating of the drums
There is a life about to start
When tomorrow comes!

 

 

PS obrazok a text z Les Miserables wiki

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo