Mali by vrátiť peniaze ľudia, čo z krajiny natrvalo odídu?

Mali by vrátiť peniaze ľudia, čo z krajiny natrvalo odídu?

Evergreenová otázka pri všetkých debatách o emigrácii. Načase ju raz a navždy zodpovedať.

Dnes? Nie. A dôvodom nie je nejaká kalkulácia čísel "má dať" a "dal", ale jednoduchý fakt, že Slovenská Republika stále automaticky odoberá občianstvo Slovákom, ktorí sa rozhodli prijať občianstvo inej krajiny. (A možnosť si oň znova požiadať znamená nezmyselnú byrokraciu a výdavky)

V minulosti by som odpovedal inak - a to poukázaním na nesmierny dlh ČSSR voči generáciam, ktoré boli de facto držané v ghette stráženom psami a ostnatými drôtmi za nesmiernu cenu ochudobnených životov. To, že deti rodičov, čo väčšinou videli tak Bulharsko a Balaton, mohli po revolúcii ísť do sveta je len maličkou náhradou za ich obete. Napriek všetkým medzinárodným zmluvám, ktoré ČSSR podpísala o slobodnom pohybe.

Dnes tá facka vyzerá inak. A pocíti ju každý občan SR, ktorý sa rozhodne žiť trvale v zahraničí a z logických dôvodov tam prijme občianstvo. Pretože má tam deti, neskôr vnúčatá, pretože tam pracuje, pretože tam JE a duch krajiny sa mu stane blízky a cíti spolupatričnosť s ľudmi tej krajiny, ich "nation"


Malý odskok: nation v angličtine neznamená to isté ako národ po slovensky. Takže napríklad americký národ nie je etnicky definovaný, ale je definovaný ideou spolupatričnosti, "We the People..." Preto je možné byť Američanom a pri tom ostať Slovákom, nie sú to výlučné identity. Slovákom etnickým, ale aj cítiť sa byť súčasťou slovenského spoločenstva, the Slovak nation.
 

Ale ako by odpoveď znela v prípade odstránenia prekážky udržania si dvojitého občianstva?

Je skrytá v hodnote slovenských diaspór vo svete. V hodnote vzájomného prepojenia so svetom. V hodnote porozumenia nesmiernej rôznosti nuáns svetového diania, ktoré nemožno získať sediac na stoličke doma. Napriek internetom a konektivite 24/7.

Ako povedal Milan Rastislav Štefánik: „Konám horlivo svoju povinnosť na fronte, aby som robil česť slovenskému národu a dokázal úprimnú lásku k Francúzsku.“

Hodnota spolupatričnosti je nesmierna.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo