Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. novembec 2017

Nenápadní hrdinovia: „Návrat do Senca a vytúžené deti“

"Bola mladá a netušila, čo má pre ňu život pripravené. Napriek tomu akoby zázrakom všetko zvládla, a preto si myslíme, že jej príbeh by mal byť zaznamenaný nami študentmi a budeme ho určite nosiť v srdci," takto začína jeden z 22 príbehov, ktorí budú prezentovať študenti v Košiciach 16. novembra 2017.
Nenápadní hrdinovia: „Návrat do Senca a vytúžené deti“

Otváram jeden z vyše dvadsiatky príbehov Nenápadných hrdinov. Človek, keď si len pozrie obsah, v ktorom sa píše o čom je práca... premkne ho pohľad na dobu, ktorá tu bola – doba neslobody. Študenti zo západného Slovenska zdokumentovali príbeh pani Zuzany.

Pripojiť sa k projektu s názvom Nenápadní hrdinovia, ktorý  má v tomto roku zadanie: „Obetovali to najvzácnejšie“, nás viedlo niekoľko skutočností,“ píšu študenti. „Jednak to, že osudy ľudí v čase komunizmu, teda totalitnom režime boli neľudsky ťažké. Režim ich pripravil o plnohodnotný život a vlastne celkom obyčajný život v spokojnej rodine. Rodine, kde sa mama stará o deti a otec pracuje. Nečakane, bez vlastného pričinenia, sa zrazu ocitajú na čiernej listine ako zlí, nehodní a poškvrnení. A prečo? Práve o príbehoch ľudí v hraničných životných situáciách  málokto vie, málokto tuší, ako veľmi niektorí ľudia trpeli, ako veľmi sa trápili napriek tomu, že neurobili nič zlé. Len trochu vyčnievali z predpisov režimu, a práve to bolo trestané. Človek nemohol žiť svoj život, pokiaľ mu to režim neschválil.

Ďalšou skutočnosťou, ktorá nás viedla k účasti na tomto projekte je tá , že sme mohli spoznať, porozprávať sa a klásť otázky skutočnému človeku, teda nenápadnej hrdinke, ktorá obetovala to najvzácnejšie. Uvedomili sme si tiež, že priamy, osobný kontakt s takouto osobou je silne emocionálny, autentický. My študenti pracujeme a spoznávame výnimočných ľudí, osobnosti skôr sprostredkovane, v škole alebo čítame o nich v knihách. Stáť však pred  skutočným človekom, ktorého vidíme my ako hrdinu, ktorý  to všetko zažil a dnes tu sedí s nami. Áno, je to  naozaj neopakovateľné.

Určite sme sa do projektu zapojili aj preto, aby sme práve prostredníctvom projektu Nenápadní hrdinovia mohli zviditeľniť  jeden príbeh nášho hrdinu resp. hrdinky.

Príbeh pani Zuzany (1930) nás zaujal hlavne preto, že ju neprávom režim pripravil o najlepšie roky života, o prvé roky manželstva, o domov, o dieťa a takmer aj o manžela. Bola mladá a netušila, čo má pre ňu život pripravené. Napriek tomu akoby zázrakom všetko zvládla, a preto si myslíme, že jej príbeh by mal byť zaznamenaný nami študentmi a budeme ho určite nosiť v srdci.

Snáď mi odpustia študenti, že ich príbeh dnes nedočítam. Snáď mi odpustia, že tento ich úvod zverejňujem a som dojatý ich úvodom, ich slovom.

A snáď mi odpustia aj čitatelia môjho blogu, že ich v tejto chvíli trošku vyruším. V tomto roku máme veľmi veľa nenápadných hrdinov. Viete, pre mňa/pre nás sú nimi aj títo študenti. Spolu s učiteľmi je ich cez 70. A máme dve možnosti. Jedna je tá, že pozveme len časť študentov na konferenciu 16. novembra do centra Veritas v Košiciach. Druhá je tá, že dáme priestor všetkým. Aj drobné prianie, príspevok, či vecný dar pre študentov... potešia. Pomôžete nám? Viac osobne – TU

Inzercia

...a budeme Vás určite... nosiť v srdci.

František Neupauer

autor a gestor projektu Nenápadní hrdinovia

PS: Nedá mi na tomto mieste nepoďakovať pani poslankyni EP Anne Záborskej, ktorá už 9 rokov pravidelne pomáha projektu Nenápadní hrdinovia a rovnako aj slovenským poslancom zo všetkých politických strán (okrem SMK a SNS), ktorí doteraz pozvali študentov do EP ako odmenu za ich objavenie/nájdenie Nenápadného hrdinu. K takejto spolupráci ich verejne pozývame aj cez tento blog.

PS: Na konferenciu je vstup zdarma. Prosíme školy, alebo väčšie skupiny, aby nás informovali o záujme o konferenciu mailom - kalafutovaani@gmail.com najneskor 15. novembra do 10 hod.

 

Odporúčame

Blog
Kto nesmie chýbať pri blahorečení Zemana? Korbuly!

Kto nesmie chýbať pri blahorečení Zemana? Korbuly! (výber z blogov)

Prvý slovenský kňaz, prvý slovenský salezián, no rovnako aj učiteľ chémie a vychovávateľ. Muž s týmito atribútmi s menom Titus Zeman bude vyhlásený za svätého. Pápež František pri schválení jeho blahorečenia nepotreboval získať žiadne materiály o zázrakoch na jeho príhovor. Vyhlásil ho za mučeníka. Veriaci na Slovensku môžu byť vďační za tento dar svätca. Spoločnosť (za pomoci historikov, politológov...) sa pýta: "Kto z neho urobil mučeníka? Aká doba? Dá sa nájsť konkrétne meno?" Môžeme nájsť desiatky, stovky mien. No jedno bije do očí: sudca Pavol Korbuly.