Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
22. október 2017

Na počiatku bolo vedomie 3

Svoje vedomie sme nadobudli tým, že ho v nás prebudil Stvoriteľ svojou prítomnosťou. Toto tvrdenie nás však privádza k myšlienke, že nielen dobro, ale aj zlo do nášho života vstúpilo práve kvôli Stvoriteľovi.

Treba si však uvedomiť, že nadobudnutím vedomia sme len dokázali rozlišovať medzi dobrom a zlom, a získali sme slobodnú vôľu. Stvoriteľ, ktorý nás miloval, nás zároveň viedol k tomu, aby sme ho poslúchali a konali dobro (podobne by sme sa správali aj my k psovi), lebo vedel, čo je pre nás najlepšie. Človek však v istom momente podľahol pokušeniu neposlúchať Stvoriteľa, a okúsiť aj druhú stranu, reprezentovanú diablom (hadom). Diabol predstavuje bytosť, v ktorej plne zvíťazilo uprednostňovanie vlastného ja, pred akýmkoľvek vzťahom založeným na láske. Preseknúť všetky takéto vzťahy znamená izolovať sa a trpieť v samote. Zlomyseľnosť, závisť, ale aj snaha získať ďalšie duše, ktoré mu budú podriadené, vedú diabla k tomu, aby odvádzal stále nové bytosti od prvej možnosti. Stvoriteľ sa napriek nášmu rozhodnutiu nevzdáva a ako trpezlivý ženích presvedčený o tom, čo je pre nás najlepšie, sa nám snaží pomôcť. Vysvetľuje nám, ako máme žiť, aby sme budovali vzájomné vzťahy a napĺňali tým podstatu nášho bytia. Desatoro preto treba vnímať ako návod na život v Jeho spoločnosti, ako body, ktoré nás usmerňujú a nie obmedzujú.

Napriek tomu, že desatoro poznáme, nikdy sa nám ho nepodarí úplne dodržiavať, pretože ako nedokonalé tvory sa dopúšťame chýb. To znamená, že hoci sa vo svojom vnútri rozhodneme kráčať po správnej ceste, neraz z nej odbočíme. Podobne je to aj s manželmi. Hoci si na začiatku povedali áno, nevykorenili tým spomedzi seba všetky možné prekážky. K eliminácii zla sa nedá dospieť jednorazovým rozhodnutím, je to celoživotná cesta neustáleho premáhania sa. Aj manželstvo bude funkčné, iba ak sa manželia budú pre seba stále a stále rozhodovať, zlepšovať a pracovať na sebe. Počiatočné áno bolo dôležité, lebo stanovilo cieľ, ale nie je konečné. Treba sa riadiť prísnymi pravidlami a odolávať pokušeniam, aby manželstvo fungovalo. A keďže Stvoriteľ vedel, aké bude pre nás náročné rozhodnúť sa pre neho a žiť podľa desiatich prísnych pravidiel, vymyslel záložný plán: pravidlá sú dôležité a smerodajné v tvojom živote, povedal, ale základ je, aby si mi dôveroval, veril vo Mňa a všetko dobre dopadne. Je pripravený odpúšťať rovnako, ako by ženích odpustil svojej manželke, ktorá by pochybila a oľutovala. Odpúšťanie však musí fungovať na obidvoch stranách. Len tak môže manželská láska naďalej spoľahlivo fungovať. Rovnakú silu odpúšťať teda Boh vyžaduje aj do nás.

Uvedomte si, že všetku radosť, šťastie, potešenie, ale aj trápenie, námahu, krivdu a nespravodlivosť pociťujeme len preto, že máme vedomie. Vedomie je naším darom, ale môže sa stať aj naším prekliatím. Je to to, čo nás odčleňuje od ostatnej prírody a umožňuje nám konať proti jej poriadku, pretvárať ho a dokonca pôsobiť až deštruktívne. Slabým ľuďom bude ich vedomie vládnuť, bude im rozkazovať, aby všetko konali len pre svoj vlastný osoh, bude ich samých stavať do centra pozornosti celého sveta (byť ako Boh). Budú chcieť všetko kontrolovať, riadiť a vlastniť. Silným ľuďom bude vedomie kompasom vo svete – na jeho základe budú schopní poznávať a milovať svet (veda a viera), teda plniť úlohu, ktorá im bola pôvodne zverená. Rozlíšiť medzi dvoma pnutiami v našom vedomí nie je nikdy jednoduché, ale je to dôležité. Preto sa Stvoriteľ rozhodol vykonať ešte jeden dôležitý krok a daroval nám Ducha.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Na počiatku bolo vedomie 2

Na počiatku bolo vedomie 2

Z predchádzajúceho článku vyplýva, že nadobudnutie nášho vedomia bolo predpokladom toho, aby sme sa stali slobodnými a mohli sa z vlastnej vôle rozhodnúť pre Stvoriteľa. Zlo je v tomto prípade druhá možnosť voľby, niečo, čo je sa javí ako nevyhnutná podmienka – akoby muselo existovať, aby sme mali možnosť výberu. Je teda možné, aby raz zaniklo? Nezanikla by spolu s ním aj naša sloboda? Pravdepodobne áno.

Blog
Kresťania sú v každej strane, ale Slovensko ovládajú komunisti

Kresťania sú v každej strane, ale Slovensko ovládajú komunisti

Slovenská Ústava i všetky politické strany sa hlásia k demokracii, ale vo vymožiteľnosti práva, ktorá je jej podstatnou súčasťou patríme k najhorším na svete. Kresťania sú v každej našej politickej strane, ale reálnu politiku, ekonomiku a verejný život ovládajú komunisti. Fedor Gál mylne tvrdí že ich demokrati po Novembri ´89 nemali odstaviť, a väčšina ľudí sa tvári, akoby sa ich to netýkalo.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.