Poslanie a budúcnosť katolíckej univerzity

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Poslanie a budúcnosť katolíckej univerzity

Pred niekoľkými rokmi vyšla na Slovensku publikácia „Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu“. Autorom je Thomas E. Woods, ktorý konvertoval z evanjelikálneho prostredia do Katolíckej cirkvi.

 

Keď sa tento americký historik a politický komentátor venuje vzniku univerzít, hovorí „o dare civilizácie, ktorej centrum bola Katolícka cirkev.“ Cituje pritom jezuitu, profesora histórie, Lowrieho Dalyho (1914-2000): „Cirkev bola jedinou inštitúciou v Európe, ktorá vytrvalo prejavovala záujem o zachovanie a rozvíjanie poznania.“

 

V stredu 25. októbra bude na Katolíckej univerzite konferencia “KU 21”, ktorá je venovaná práve téme identity a poslania tejto vysokoškolskej inštitúcie v 21. storočí.  Spoločnosť čelí rôznym výzvam a prechádza mnohými, radikálnymi a nie vždy pozitívnymi zmenami. Táto mladá katolícka vzdelávacia inštitúcia sa potrebuje pozrieť do zrkadla, do náuky Cirkvi a zároveň sa zahľadieť do budúcnosti, hľadať správnu cestu a nanovo preskúmať svoje poslanie. Neustále potrebuje reflektovať dianie v spoločnosti a  formulovať  vízie.

 

Medzi pozvanými rečníkmi je poslankyňa NR SR, pomocný biskup, bývalý predseda NR SR, bývalý minister školstva, cirkevný historik, sekretár KBS, rektori univerzít, rektor Kolégia Antona Neuwirtha, predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa a ďalší.

S celou iniciatívou prišli študenti a vedenie Katolíckej univerzity túto iniciatívu veľmi ochotne podporuje. Je to príležitosť k účasti, spoločnej modlitbe, kritickému uvažovaniu a diskusii.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo