Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. október 2017

Poslanie a budúcnosť katolíckej univerzity

Pred niekoľkými rokmi vyšla na Slovensku publikácia „Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu“. Autorom je Thomas E. Woods, ktorý konvertoval z evanjelikálneho prostredia do Katolíckej cirkvi.
Poslanie a budúcnosť katolíckej univerzity

 

Keď sa tento americký historik a politický komentátor venuje vzniku univerzít, hovorí „o dare civilizácie, ktorej centrum bola Katolícka cirkev.“ Cituje pritom jezuitu, profesora histórie, Lowrieho Dalyho (1914-2000): „Cirkev bola jedinou inštitúciou v Európe, ktorá vytrvalo prejavovala záujem o zachovanie a rozvíjanie poznania.“

 

V stredu 25. októbra bude na Katolíckej univerzite konferencia “KU 21”, ktorá je venovaná práve téme identity a poslania tejto vysokoškolskej inštitúcie v 21. storočí.  Spoločnosť čelí rôznym výzvam a prechádza mnohými, radikálnymi a nie vždy pozitívnymi zmenami. Táto mladá katolícka vzdelávacia inštitúcia sa potrebuje pozrieť do zrkadla, do náuky Cirkvi a zároveň sa zahľadieť do budúcnosti, hľadať správnu cestu a nanovo preskúmať svoje poslanie. Neustále potrebuje reflektovať dianie v spoločnosti a  formulovať  vízie.

 

Medzi pozvanými rečníkmi je poslankyňa NR SR, pomocný biskup, bývalý predseda NR SR, bývalý minister školstva, cirkevný historik, sekretár KBS, rektori univerzít, rektor Kolégia Antona Neuwirtha, predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa a ďalší.

S celou iniciatívou prišli študenti a vedenie Katolíckej univerzity túto iniciatívu veľmi ochotne podporuje. Je to príležitosť k účasti, spoločnej modlitbe, kritickému uvažovaniu a diskusii.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Tajomstvo svadobných šiat

Tajomstvo svadobných šiat

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele hovorí o nemožnej veci – odmietnutie hostiny, na ktorú pozýva samotný kráľ (Mt 22,1-14). Ježiš je v pozícii prorokov Starého zákona, ktorých taktiež ľudia veľakrát odmietli. Boh všetko pripravil a nachystal pre človeka, ktorý nemusí nič platiť a nič priniesť. Ako je možné, že ho človek odmietol? Stojíme pred realitou a tajomstvom, že mnohí ľudia odmietajú Boha z rôznych dôvodov, často nepochopiteľných.

Blog
Na počiatku bolo vedomie 2

Na počiatku bolo vedomie 2

Z predchádzajúceho článku vyplýva, že nadobudnutie nášho vedomia bolo predpokladom toho, aby sme sa stali slobodnými a mohli sa z vlastnej vôle rozhodnúť pre Stvoriteľa. Zlo je v tomto prípade druhá možnosť voľby, niečo, čo je sa javí ako nevyhnutná podmienka – akoby muselo existovať, aby sme mali možnosť výberu. Je teda možné, aby raz zaniklo? Nezanikla by spolu s ním aj naša sloboda? Pravdepodobne áno.