Trochu moralizovania o Kiskovej dani

Trochu moralizovania o Kiskovej dani

Poburuje ma pobúrenie obyčajných ľudí nad daňovým prešľapom prezidenta Kisku. Spomínam si pritom na starý príbeh o Figeľovom byte. Využil svoje postavenie a nechal si v centre mesta prideliť byt, ktorý neskôr odkúpil pod trhovú cenu.

O pár rokov neskôr sa spustil veľký krik (a Ján Figeľ napokon daroval svoj byt združeniu Bol raz jeden človek pre ľudí s autizmom a mentálnym postihnutím).

Už vtedy mi na tom niečo nesedelo. Dnes mám ten istý pocit. Vinníka zasa pod čiernu zem posielajú ľudia, ktorí by na jeho mieste urobili to isté, a ešte sa tým aj pochválili pred kamarátmi. Kamaráti by ich potľapkali, lebo na Slovensku sa za obabranie štátu, mesta, jednoducho všetkého efemérne verejného, potľapkáva.

Vynára sa mi ešte iný príbeh. Poznám osobu, ktorá bola krátky čas nezamestnaná. Poberala dávku v nezamestnanosti, ale ku koncu toho polročného obdobia sa jej podarilo získať brigádu. Zarobené peniaze tesne prevyšovali strop, ktorý je počas poberania dávky povolený. Čo by urobil každý Slovák? Nechal by si mzdu (alebo jej časť) vyplatiť neskôr. Táto osoba sa šla odhlásiť na Úrad práce a prišla o dávku za posledný mesiac či dva. Nikto ju za to nepotľapkal; kamaráti si ťukali na čelo.

Kto by odolal optimalizácii daní à la Kiska?

Dovoľujem si tvrdiť, že takmer nikto z nás, kto by mal rovnakú možnosť a vedomosť. Tieto veci sa dajú spáchať veľmi hladko a anonymne, ako keď si človek stiahne film. Šup-šup, a na čele to napísané neostane. Aj vlastné svedomie vieme celkom úspešne presvedčiť, že sa nekoná žiadna krádež. Krádežou sa to stáva, až v podaní autorít, ktoré by predsa nemali...

Je pekné, že chceme čistých vodcov. Ešte krajšie bude, keď sa svojimi nárokmi na nich sami necháme viesť.

Čo teda tvrdím? Buďme čistejší – a až potom kritizujme?

Nie, právo poukazovať na nemorálnosť máme bez ohľadu na vlastnú morálnosť. Ale nie pokrytecky!

Kritizujme. Ale buďme sami čistejší.

Tak ako na spovedi má význam čokoľvek vyznávať a žiadať za to rozhrešenie, len ak to ľutujeme a sme rozhodnutí viac neopakovať, aj v týchto situáciách je kritika úprimná a oprávnená, len ak si ten, kto moralizuje na účet druhého, spytuje aj vlastné svedomie. A menej ako o tom, čo by mal teraz prezident urobiť, špekuluje o tom, čo sám v budúcnosti urobí v takej situácii...

Podľa miery verejného pobúrenia nad daňami, bytmi atď. sa zdá, že Slovensko má veľkú šancu očisťovať sa. Zdola.

 

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo