Mariánov plán A

Mariánov plán A

Blížia sa župné voľby. Sú skoro predo dvermi. Oči všetkých sa upínajú na Banskobystrický samosprávny kraj. Všetci sledujú ako sa vyvíja predvolebná kampaň. Aké sú preferencie. Kto momentálne odstúpil. Kto komu vyjadril podporu. Kde tu nejaký Terminal vlak bus shopping, ale potom zase naspať na vlnu informácii o učiteľovi informatiky a jeho súperoch.

Z prieskumov to zatiaľ vyzerá, že prehrá. Dokonca ja osobne som o tom presvedčený. A predpokladám, že je o tom presvedčený aj samotný vodca Marián.

Spikli sa proti nemu takmer všetci. A to je dobre. Ale žiaľ nahráva to na strunu aj jemu.

Jeho zámerom už dávno nie je vyhrať v Banskej Bystrici. Kdeže... Tam ho už ľudia prekukli. Vie, že nemá šancu.

Šancu má ale vyhrať niekde inde. Niekde, kde sú ľudia tiež deprimovaní ako kedysi v Banskej Bystrici. Niekde, kde majú chlapci v zelených tričkách celoslovenské mítingy. Niekde, kde má slabých oponentov. Niekde, kde je zatial ticho... V Nitre.

A že to nie je reálne? Skúsme odhadnúť.

V župných voľbách roku 2013 bola volebná účasť v prvom kole 17,91% čo je cca 100 000 voličov.
V druhom kole už iba 15,52% čo je cca 90 000 voličov.

V parlamentných voľbách strana ĽSNS získala 22 203 voličov.

Ak by sme predpokladali, že všetci ľudia, ktorí volili ĽSNS v parlamentných voľbách budú podporovať ich kandidáta v župných voľbách a volebná účasť by zostala zachovaná, len teraz usudzujem, že jeho volebný potenciál sa pohybuje na úrovni 22,2% až 24.5%.

Ak si však uvedomíme, že po úspechu v parlamentných voľbách a ďalších kauzách vládnej koalície ich podpora narástla na cca 9% (podľa prieskumov, ktoré uvádzajú dokonca aj viac) a spravíme zopár výpočtov, môžeme sa dostať k číslu cca 29 300 potencionálnych voličov v Nitrianskom kraji. Čiže teoretických 29% až 32,5%. A to je dostatočne veľa.

Áno, je to len zopár výpočtov podložených na číslach vybraných z minulosti a prieskumov, ktoré neboli cielené v danej geografickej oblasti, ale celoslovensky. A určite nie sú úplne presné.

Ale naháňajú mi strach.

Pretože nikto to nerieši.

Kandidáti sú chabí. Voliči deprimovaní. Marián s Milanom pripravení.

 

 

(obrázok - zdroj: tvnoviny.sk)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo