Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. október 2017

Ekumenizmus 1 - Kritickosť

Ako riešiť rozdiely medzi nami? Čo je lepšie ako kritika? Venované hlavne vedúcim cirkevných spoločenstiev.

Začnem takto. Toto môže byť pre niekoho ťažký článok. Nie na intelekt, ale na prijatie a spracovanie. Takže ak nemáš dobrý deň, tak prosím odlož čítanie tohto článku na lepšie časy. Inak neprinesie dobré ovocie. Potrebujem od Teba, aby si ho čítal v pokoji a Božej prítomnosti.
Som človek, ktorý sa už cca 13 rokov pohybuje v ekumenickom prostredí. Katolíci ma kritizujú za to, že som príliš protestantský a naopak protestanti za moje katolícke črty. A je to tak dobre. Pretože ak by som bol kritizovaný len z jednej strany, tak by som mal výčitky, že tej druhej nadržiavam. Takto mám v tom pokoj. Snažím sa stáť na takom mieste, odkiaľ môžem obidve strany približovať k sebe(Jn 17:21-22) a odstraňovať predsudky jedných o druhých.

Cením si všetky úspechy, ktoré ste už dosiahli na poli zbližovania denominácii. Ale podľa mňa je tu stále veľa veci, na ktorých je potrebné pracovať. Dnes však chcem písať o jednej. O kritizovaní jedny druhých za rozdiely medzi nami. Za to, že niektorí z Vás to robíte vo vnútri Vašich spoločenstiev. Alebo len v skrytosti vo Vašich mysliach. Vo chvíľach, keď nemusíte byť ekumenickí a môžete byt sami sebou. Pretože pravdepodobne si ani neuvedomujete, čo tým spôsobujete. Máte reálne právo zväzovať a rozväzovať veci tu na zemi(Mt 16:19).A toto Vaše právo veľmi dobre pozná aj diabol a s obľubou ho používa na zastavenie požehnania pre Boží ľud. Pár príkladov na porozumenie. Som katolík. A raz som šiel na jednu akciu, ktorú primárne organizovali bratia protestanti. Predtým ju však jeden kňaz dosť zhodil, pretože sa mu nepáčilo, ako som ju propagoval. A viete čo? Prišiel som tam a nič. Žiadna Božia prítomnosť, blízkosť, nič. Napriek tomu, že tam boli tisícky ľudí, ktorých sa Boh zjavne dotýkal, tak ja som bol od toho oddelený. A verím tomu, že sa to mohlo týkať v pohode aj ďalších bratov katolíkov. Po istej dobre som si to uvedomil a začal som lámať všetky negatívne vyjadrenia o tejto akcii zo strany katolíkov a Božia prítomnosť sa vzápätí dostavila. Opačný príklad. Bol som raz na jednom protestantskom zhromaždení, kde kazateľ povedal, že Boh neprebýva v kostoloch. Na druhy deň som šiel do kostola a nič. Opäť som bol oddelený od Jeho prítomnosti. Tento krát som však zaujal iný postoj, pretože bolo jasné že sa to tyká len mňa(1Kor 6:7) a nebolo potrebne bojovať za mojich bratov a sestry. Prijal som Božiu prítomnosť vierou a zniesol škodu na emóciách. Pretože kresťanstvo nemá byt v prvom rade o pocitoch, ale o rozhodnutiach a viere. A tiež by sme sa mali vystríhať bojovaniu s našimi bratmi. Pán vie najlepšie naprávať ľudí. Radšej som sa za neho pomodlil. Na ďalší deň sa veci v kostole vrátili do normálu a aj daný kazateľ na ďalšom zhromaždení požehnal aj ľuďom v kostoloch a zožal za to krásnu Božiu odmenu.:-)

Týmto chcem povedať toto. Drahý brat, sestra, skrze Tvoju kritiku môže diabol reálne oddeľovať Tebe zverené ovečky od Božieho požehnania. A nie je to o tom, že Tvoja cirkev je Ta jediná vyvolená a Boh neprebýva nikde inde. A ja verím, že toto robiť nie je Tvojím cieľom. Tak mám k Tebe prosbu. Uvoľni požehnanie. Namiesto kritiky k iným denomináciám a spoločenstvám im žehnaj. Propaguj ich akcie. Žehnaj každej udalosti, na ktorú pôjdu Tvoje ovečky. A posielaj ich tam. A ak je to Božia vola, tak im žehnaj aj viac požehnania ako spočíva na Tebe zverenom spoločenstve. A žehnaj im aj vtedy, keď sú to heretici podľa Teba, aj keď uctievajú Pannu Máriu, alebo svätých, alebo sú len plytký davový a o pocitoch, alebo nemajú sviatosti, apoštolskú postupnosť.... Prosím, napriek tomu všetkému im žehnaj. Ak toto začnú robiť všetky denominácie, tak sa uvoľní obrovská Božia moc do Božieho ľudu. A Boh sám si bude ľudí vychovávať skrze živý vzťah s Ním a privádzať k sebe - jedinej skutočnej Pravde. Teraz sa možno pýtaš: Ako ich tam alebo onam mam poslať? Veď ja ich musím chrániť od poškvrnenia pravej viery, ktorú som im odovzdal....Prosím. Ver prosím tomu, že Tvoje poznanie nie je úplne(1Kor 13:9-12, 1Kor 8:2,). A maj trocha pokory. (Rim 14,4) Ver prosím tomu, že Tvojou najväčšou úlohou nie je zvestovať Tvojim ovečkám pravé poznanie, ale priviesť ich k živému vzťahu s  Ježišom. A ak budú k Nemu privedení skrze nejakú akciu aj inej denominácie, tak vzdaj za to chválu Pánovi. Jeden seje, ďalší žne. Nech sa deje Božia vola. A nezabudni tam poslať aj svoje ďalšie ovečky. Veď cirkev je tak bohatá a Ty nevlastníš zďaleka celé jej bohatstvo. Neodopieraj ho ostatným!

A Buď sám veľmi požehnaný!

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Dvojaký meter na cirkevné autority...

Dvojaký meter na cirkevné autority...

V poslednom čase sa dosť často diskutuje o „potrestaní“ evanjelického teológa, ktorý sa prihovoril na dúhovom pochode. Už menej sa spomína „potrestanie“ teológa - kňaza, ktorý podporoval extrémistickú stranu pri voľbách do národného parlamentu. V tejto súvislosti ma zaujala skutočnosť, ktorá je spoločná pre oba prípady.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.