Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. október 2017

Dobehol Kiska Kisku?

Aby sme si rozumeli: dobehol Kisku prezidenta, Kiska podnikateľ?

Týmto prirovnaním označujeme situácie, keď sa v živote človeka ukážu jeho minulé rozhodnutia  ako chybné. Platí to aj o kauze,  ktorú prezident označuje ako mafiánske praktiky a pýta sa, až keď sa to dotýka jeho samého, či sme mafiánsky štát ?

Rečnícka otázkapoložená prezidentomnaozaj nie je namieste, lebo mafiánstvom môžeme označiť všeličo, len nie zistenia daňového úradu, aj keď on tým myslel senzačné emailové odhalenie akéhosi „Yegorova“ týkajúce sa  financovania prezidentskej kampane cez svoju firmu, ktorá neodviedla daň a ešte si drzo za to vypýtala vratku DPH. 

Problémom každej kauzy je pravdivosť a faktya nie forma prezradenia „daňového tajomstva“, lebo v politike to tak „chodí“, že raz podklady pre kauzu nájde premiér ráno na stole, inokedy získajú informácie novinári zo„svojich“ zdrojov alebo poslankyňa dostane do schránky papier z ktorého sa vykľuje tajná policajná správa o osobe predsedu parlamentu.

Z vývoja kauzy a postupného priznávaniajej aktérov sa ukazuje že o probléme vedia už viac ako rok, preto je silné podozrenie, že (aj) táto kauza je dielom štátnej moci v rukách politikov, ktorímajúk dispozícií všetko, hlavne oddaných a verných, ktorí im z vďaky za možnosť slúžiť a mať tak pocit podielu na moci, dodajú potrebné, čo kauza potrebuje....

Prezidentovi to vraj došlo až poneuveriteľnom premiérovom odhalení jeho dávnejšieho „priznania sa“k vyšetrovaniu firmy jeho brata finančnou políciu  v prítomnosti  ľudí, ktorých vraj dokonca požiadal o pomoc...nuž toto je ešte menej pravdepodobné, než tvrdenie, že za odhalením kauzy je mafia....dá sa predpokladať, že prezident  „úprimným priznaním“ chcel varovať premiéra, aby sa nepokúšal o podraz, čo zjavne nezabralo, či skôr zabralo, ale nechceným spôsobom.

Už ani nemá význam porovnávať mieru prekročenia zákona Baštrnákom s prezidentom, lebo „úprimná ľútosť“ oboch je vyvážená len výškou nedoplatku na daniach a následnej pokuty, lebo zákon o „účinnej ľútosti“ je zákonom pre bohatých nie pre spravodlivých, veď, ktože už len uverí, že obaja konali v nevedomosti a omyle, dokonca, že svoj čin „úprimne ľutujú“, ak by im na to neprišli ?

Prezident má svoj nepopierateľný podiel na vzniku a vývoji kauzy, ktorú nezvládol nielen ako podnikateľ a prezidentský kandidát, keďskryl niektoré volebné náklady do účtovníctva svojej firmy,  ale nezvláda ju ani ako politik a hlava štátu, ktorý svoj imidž založil na étose čistého politika, ktorý chce byť svedomím politického diania v krajine. 

Inzercia

Zdá sa, že kauza je v poslednej tretine politického zápasu, keď prezident ešte môže zvrátiť situáciu a vyhrať nad vládnou mocou, kauzou (sebou samým)a nakoniec aj nad mafiou, len musí konať...

Ešte je príležitosť, aby opustil platformu zatĺkania a vyhovárania s odkazom na daňové tajomstvo, že ukázať účtovné dokumenty týkajúce sa kauzy by bolo nekorektné voči spoločníkovi – bratovi, aj keď zverejnenie dokumentov týkajúcich sa kauzy, by asi  potvrdilo, že  pochybil. Bol by to prvý správny krok k ukončeniu kauzy, po ktorom by bolo možné urobiť ospravedlnenie  za pochybenie, zvlášť ak už prejavil zákonom predpísanú „úprimnú ľútosť“ a peniaze aj s pokutou uhradil.

Je už len otázkou času, kým si niektorá relevantná politická stranadá do svojho volebného programu zverejňovanie rozhodnutí daňových úradov, tak ako to bolo nedávno pri zmluvách so štátom a rozsudkami súdov, ktoré sú dnes vďaka tomu verejne dostupné,  ale to už budednešné volanie prezidentapo  dodržiavaní daňového tajomstva len zdrapom papiera.

Ešte je čas konať, pán prezident !

Pavel Kravec

Odporúčame

Blog
Dvojaký meter na cirkevné autority...

Dvojaký meter na cirkevné autority...

V poslednom čase sa dosť často diskutuje o „potrestaní“ evanjelického teológa, ktorý sa prihovoril na dúhovom pochode. Už menej sa spomína „potrestanie“ teológa - kňaza, ktorý podporoval extrémistickú stranu pri voľbách do národného parlamentu. V tejto súvislosti ma zaujala skutočnosť, ktorá je spoločná pre oba prípady.