ŠTBáci, ich deti, mučeníci a Rudolf Kusý

ŠTBáci, ich deti, mučeníci a Rudolf Kusý

Viera a veci verejné neboli v mojom živote nikdy veci oddelené. Naopak, práve moje kresťanské vierovyznanie je pre mňa úplne prirodzene aj akýmsi vodítkom, keď si tvorím názory na otázky spoločenské, aj politické. Preto ma šokovalo zistenie že kandidátovi na župana R.Kusému platí kampaň jeho otec, agent Štátnej Bezpečnosti.

So záujmom som sa v utorok zúčastnila verejnej diskusie kandidátov na župana Bratislavského kraja. Pozorovať kandidátov v konfrontácii "naživo" človeku sprostredkuje často viac informácií,  ako obrazovka monitoru. Asi najviac vášní, v inak kľudnej a férovej diskusii spôsobila otázka na transparentné financovanie volebnej kampane. Juraj Droba si "rypol" do starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého, keď sa ho opýtal na financovanie jeho kampane a uviedol, že už teraz podľa odhadov odborníkov stála minimálne 300 000 EUR a to ešte kampaň nekončí. Rudolf Kusý odpovedal, že si kampaň platí z úspor a pomohla mu aj rodina. Brala som to aké také klasické predvolebné prekáračky, otázka financovania kampaní, je už akýmsi povinným folklórom na Slovensku. Na druhý deň som si prečítala krátke resumé o priebehu celej diskusie.  Pán Kusý uviedol ako svojho "sponzora" aj vlastného otca. A tu som trošku zbystrila pozornosť. Toto meno je v určitých cirkevných kruhoch dosť známe. A to najmä preto, že bol veľmi aktívnou súčasťou komunistickej ŠTB a to nie v pozícii pasívnej, nedobrovoľnej, ale vedomej spolupráce, priamo ako agent.

S tým, že bývalí aktívni prisluhovači totalitného režimu v jeho najhrubších zložkách sa po rokoch prestali ostýchať a zrazu sa verejne angažujú v spoločenskom, politickom živote, sa viem len ťažko stotožniť. Je morálne, aby sa platili kampane z ŠTBáckych peňazí, za ktorými je krv, strach a prenasledovanie? Nahnevalo ma to o to viac, že práve zajtra bude blahorečenie Titusa Zemana, kňaza, saleziána, ktorý bol mučený, prenasledovaný a týraný bývalým režimom a  jeho posluhovačmi ŠTBákmi, donášačmi, bonzákmi a agentmi. Doslova riskoval svoj život, keď tajne prevádzal mladých ľudí do Talianska, aby sa mohli stať budúcimi kňazmi. Práve pri jednom z týchto šľachetných činov ho chytili, odsúdili na 25 rokov a hoci ho po dlhých 13 rokoch pustili, jeho telo to nevydržalo a zomrel na následky mučenia a týrania, ktorého sa mu denno-denne dostávalo vo väzení. Priniesol tú najväčšiu obetu v úprimnej viere za lepší život. Za lepší život iných. Ak si niekto zaslúži blahorečenie tak to bol brat Titus. Iba tento rok pápež František schválil dekrét o jeho mučeníctve a tým jeho blahorečenie umožnil.

Nesmie sa na zabudnúť na jeho obeť, na to čo všetko podstúpil na jeho vytrvalosť, neoblomnosť a vieru a na to, že do poslednej chvíle sa nenechal zlomiť. A za tieto všetky ideály položil svoj život. Som znechutená z toho, ako ľudia, ktorí prenasledovali kňaza Titusa a jemu podobných, dnes aktívne ovplyvňujú verejné dianie. O dôležitosti úlohy Rudolfa Kusého staršieho v ŠTB svedčí aj fakt, že mu bol pridelený služobný byt, v ktorom dodnes býva jeho syn. Dnes kandidát na župana. Lokalitou iba kúsok od dnešného policajného prezídia na Račianskej ulici...v minulosti neslávne známej centrály ŠTB na Februárke , jednom z najstrašnejších miest režimu...

 

Na zajtrajšie blahorečenie mučeníka Titusa Zemana určite prídem. Uctiť si skromného, pokorného človeka, plného viery a nádeje. O to je to pre mňa silnejšie, že v tom vidím krutú symboliku. Zajtra blahorečia uštvaného mučeníka a na druhej strane sme svedkami verejného priznania, že kandidát Rudolf Kusý je financovaný aj ŠTBáckymi krvavými peniazmi.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora