Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. september 2017

PS 2017 (Peter Sagan 2017)

Nedeľa 24. september 2017 sa celkom určite zapíše do športovej kroniky našej krajiny tučnejšími písmenami ako väčšina iných dátumov. Peter Sagan ako prvý v histórii dokázal vyhrať titul majstra sveta v cestnej cyklistike v pretekoch jednotlivcov trikrát v rade. Niet sa čo diviť, že každé viac či menej športové médium (a nielen domáce) prinieslo o tejto skutočnosti viac či menej obšírnu informáciu. Ani nasledujúce riadky nebudú výnimkou, hoci tak trochu z inej strany – pohľadom o niekoľko mesiacov späť...
PS 2017 (Peter Sagan 2017)

Vylúčenie Sagana sa mi zdá oprávnené. Nie za ten lakeť, to ani náhodou, ale za to prekríženie dráhy, ktoré sa mi zdá evidentné.

Tieto slová som na sociálnej sieti zverejnil ako svoj status dňa 4. júla tohto roku, krátko pred ôsmou večer. Necelú hodinu po tom, ako bol náš cyklista vylúčený z tohtoročnej Tour de France. Podľahol som túžbe odlíšiť sa od hromžiaceho slovenského ľudu, pre ktorého sa vylúčením Petra Sagana Tour de France 2017 skončila. Len pár momentov potom bolo zrejmé, že som sa mýlil. Hoci, nebol som sám.

Krátko po 17:30 v inkriminovaný deň spravodajské internetové portáli tučnými písmenami takisto najprv uvádzajú:

Sagan zostrelil vo finiši Cavendisha...“ (idnes.cz)

"Hrozivý pád a vylúčenie majstra sveta. Cavendish pred cieľom spadol po Saganovom brutálnom údere lakťom do tváre." (nemecký Bild)

Pridávajú sa aj konkurenti z branže...

Za to by mal byť okamžite zo závodu vylúčený.“ (športoví riaditelia tímu Dimension Data, za ktorý jazdí „poškodený“ Mark Cavendish).

Sagan si nectí pravidlá. Myslí si, že je kráľ. Už včera pri bonifikačnom šprinte vystrkoval lakeť a dnes to spravil znovu. Už nie sme priatelia.“ (konkurenčný nemecký jazdec André Greipel).

...a aj samotný Cavendish:

Šprint je nebezpečný, ale ten lakeť? Máme spolu s Petrom dobrý vzťah, ale rád by som počul od neho, čo to bolo.“ (Mark Cavendish).

Rozhodcovskú jury to samozrejme takisto nenechalo chladným:

Rozhodli sme sa rešpektovať pravidlá. Komisia rozhodla Petra Sagana diskvalifikovať, pretože vážne ohrozil niekoľko jazdcov.“ (predseda komisie rozhodcov, Belgičan Philippe Marien).

A potom sa diali veci...

Inzercia

Bezprostredne po verdikte rozhodcovskej jury (zloženej z 13 osôb, z ktorých bolo – mimochodom - 10 Francúzov...) sa začali internetom valiť fotografie a videá usvedčujúce rozhodcovský panel z omylu. Či už išlo o moment vystrčenia Saganovho lakťa (ku ktorému evidentne došlo až v čase, kedy „obeť“ celej situácie, Mark Cavendish, už letel nezadržateľne k zemi), o zistenie, že daný pohyb rukou bol v skutočnosti len reakciou na dotyk riadidiel súperovho bicykla, či napokon dokonca o fakt, že pád britského jazda mohol celkom pokojne spôsobiť kanalizačný poklop...

Čo je však s odstupom času – a to najmä dnes - na celej veci najpozoruhodnejšie, je reakcia samotného Petra Sagana. Náš reprezentant sa počas celého deja k veci vyjadril vlastne len dvakrát. Prvýkrát hneď v deň vylúčenia, a to jednak – hoc veľmi stručne - verbálne („Vôbec som nevedel, že je Mark za mnou. Prišiel z pravej strany ku mne a ja som sa musel brániť.“), ako aj neverbálne (osobnou návštevou autobusu patriaceho tímu Marka Cavendisha). Druhýkrát deň na to, a to iba o trochu obšírnejšie: „Ďakujem, že ste dnes prišli. Včera som sa k incidentu nevyjadroval, ale podľa mňa na to nebol správny čas. Dnes... čo môžem robiť? Môžem len akceptovať rozhodnutie jury, ktorá ma vylúčila zo závodu, inú šancu ani nemám. Ale absolútne s ním nesúhlasím. Podľa mňa to spravili narýchlo a neviem, či naozaj analyzovali celý šprint. Nič zlého som v ňom nespravil.“ A po krátkej odmlke dodal: „Zlé je, že Mark spadol naozaj škaredo, je mi to ľúto a prajem mu, aby sa čo najskôr uzdravil. Ale na internete bolo jasne vidieť, ako bláznivý to bol šprint. A nebol prvý ani posledný na tohtoročnej Tour.

Poprel svoju vinu, poďakoval fanúšikom. A to bolo v podstate všetko. Napriek tomu, že po piatich triumfoch v bodovacej súťaži Tour de France za sebou nezvratne a bez svojej viny prišiel o jedinečnú možnosť vyrovnať rekord Nemca Erika Zabela, ktorý získal zelené tričko víťaza bodovacej súťaže Tour de France v rokoch 1996 až 2001 za sebou šesťkrát...  

Ono opisované - a hodno dodať, že obdivuhodné - nepodľahnutie emóciám zo strany nášho PS zaujalo už krátko po tom, ako bolo zrejmé, že možnosť vyrovnať historické zápisy na najslávnejšom etapovom cyklistickom preteku bola Petrovi Saganovi vzatá bezdôvodne. Akýže príklad hodný nasledovania... Už vtedy som si preto zapísal vyššie uvedené citáty, akosi však na ich uverejnenie vo forme uceleného článku nebol čas. A ba čo viac, ani žiadny konkrétny, hmatateľný dôvod.

Ten sa však ukázal o niekoľko mesiacov následne – túto nedeľu dňa 24. septembra 2017, kedy náš PS získal tretí titul majstra sveta v cestnej cyklistike v pretekoch jednotlivcov za sebou. Týmto počinom nie iba vyrovnal čísi iný rekord – tak ako by tomu bolo v prípade šiesteho francúzskeho zeleného trička za sebou. Nie. Týmto počinom sa stal osobou jedinečnou. Úplne prvou v histórii.

Dnes môžeme len kalkulovať, či by - nebyť unáhleného rozhodnutia trinásťčlenného rozhodcovského panelu na Tour de France – mal to aj to. Ale – čo ak nie. Tým, že – minimálne navonok - zvládol svoje emócie, dal (nielen...) sebe o to väčšiu šancu, aby mal možnosť získať niečo ešte hodnotnejšie a jedinečnejšie, ako len šieste zelené tričko v rade. Tretí titul majstra sveta za sebou.

Na záver dovoľte ešte dve myšlienky. Prvou je veta, prevzatá z jednej (mne neznámej) knihy, ktorú som si len pred pár dňami prečítal v jednom časopise, a ktorá človeka vo vyššie analyzovaných súvislostiach napadá: „Božia vôľa je to, pre čo by sme sa rozhodli aj sami, keby sme poznali všetky súvislosti.“ Dnes tie súvislosti čiastočne poznáme... Lebo – keby si mal Peter Sagan vybrať, čo myslíte, čo by zvolil? Zelené tričko a vyrovnaný rekord, či titul majstra sveta a historický, jedinečný zápis?

Tou druhou sú slová z Listu Filipanom (2, 5-9): „Majte to isté zmýšľanie medzi sebou, aké mal Kristus Ježiš. On, hoci mal božskú prirodzenosť, nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom. Ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu a stal sa podobný ľuďom a javil sa ako človek. Uponížil sa ... Preto ho Boh vyvýšil a dal mu Meno, ktoré je nad každé meno...“.

V žiadnom prípade tu nejde o glorifikovanie Petra Sagana do roviny, ktorá nemá s cyklistikou veľa spoločného. Ale – akosi sa derie na myseľ pocit, že možno práve vďaka tomu, že PS so svojím okolím zvládol a s hrdosťou prešiel cez čiastkový neúspech, dostal napokon o poznanie viac. Nesmrteľnosť – hoc „len“ cyklistickú...

 

Titulná fotografia je ilustračná (zdroj www.pixabay.com)

Odporúčame

Blog
O sobotnej futbalovej nespravodlivosti

O sobotnej futbalovej nespravodlivosti (výber z blogov)

Stalo sa. Veľká nespravodlivosť v zápase gigantov, Nemecka s Talianskom. Výsledok 1-0 pre Taliansko stačí obom, jediný gól na jednej či druhej strane by však misky váh na Majstrovstvách Európy vo futbale do 21 rokov vychýlil v prospech slovenských futbalistov. A tak si Taliani s Nemcami posledných 10 minút iba (ako na hodovom zápase) kopú loptu, každý chvíľu na vlastnej polovici. Diváci pískajú, všetkým je jasné, o čo obom ide, ale tým družstvám je ten piskot ľahostajný. Slovensko, napriek nádhernému futbalu, ktorý predvádzalo, do semifinále turnaja nepostupuje...

Blog
Skautský tábor spája národy

Skautský tábor spája národy

Od 17. do 30. júla 2017 sa lesy nad obcou Brezina v okrese Trebišov stali dejiskom skautského tábora. Okolo štyridsať chlapcov vo veku dvanásť až sedemnásť rokov dokázalo prežiť dva týždne bez počítača, internetu a iných výdobytkov techniky. V dnešnej dobe zdá neuveriteľné, že by na Slovensku dospievajúci chalani spali v prírode na prístreškoch, ktoré si sami zhotovili, jedli to, čo si sami navarili na ohni. Avšak títo chalani bez ohľadu na počasie vykonávali dennodenne rôznorodé činnosti v lone slovenskej prírody. Často sa hovorí o nevýhodách konzumnej spoločnosti, ktorá u mladých rozvíja len pohodlný spôsob života. Skautský tábor Federácie skautov Európy je jedným z fenoménov, ktoré majú moc bojovať proti tomuto nekalému javu. Pri tejto príležitosti som oslovil vedúceho tábora Martina Kokavca, ktorý je súčasne aj mojím nadriadeným a dlhoročným kamarátom, aby nám poskytol rozhovor ohľadom tábora.