Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. september 2017

S donom Titusom Zemanom

Mučeník, martýr, Máriin syn. Tri "M" v živote Titusa Zemana. Tri "M", ktoré sa môžu stať súčasťou aj nášho príbehu.

Mučeník. Mám pocit, že tomu slovu nerozumieme. Nedá sa pochopiť. Hovorí o utrpení. A toho sa bojíme. Bojíme sa obety, utrpenia.

Martýr. Niekde sa dané slovo uvádza ako synonimum k mučeníkovi. No nie je to celkom správne. Slovo martýr je z gr. jazyka a znamená "svedok" (svedčiaci o udalosti). O čom svedčí Titus Zeman? O dobre, ktorá tu bola? O sile ducha? O nezlomnosti a odvahe?

Máriin. Modlitba k Matke ho sprevádzala počas celého života. Šaštín, miesto Sedembolestnej. A jeho život v duchu saleziánskej spirituality pod ochranou Pomocnice kresťanov. Mária a duchovné vedenie "cez Máriu k Ježišovi" v ňom zrelo, rástlo, nieslo v sebe iskru odhodlania a istotu chlapca, ktorý sa modlí "..veď ma ako malé dieťa."

Mučeník, martýr, Máriin syn. Tri "M" v živote Titusa Zemana. Tri "M", ktoré sa môžu stať súčasťou aj nášho života.

Stačí len jedno. Zahodiť za hlavu také tie malé "m" plné výhovoriek ("mdlobu", "mračná", "mrzutosť",..). Je dobré v modlitbe vykročiť k tým dôležitým "M". V sobotu 30. septembra byť blízko veľkých "M" v živote Titusa Zeman. Ako sa to dá spojiť?

Titusovo mučeníctvo a to naše "mučeníctvo". Ranné vstávanie, nepohoda cestovateľa, jedna noc bez spánku... To naše malé mučeníctvo nie je a nebude nazmar.

Inzercia

Titusovo martýrstvo a to naše martýrstvo. Je dobré ak si uctíme svedka doby. Spoznáme svedectvo jeho života a cez jeho príbeh sa prídeme poďakovať za svedkov - martýrov z tej našej rodiny, obce, farnosti. Bude to silné svedectvo. Povzbudenie pre nás všetkých.

Titusova Mária a naša Sedembolestná. Vykročiť s modlitbou na perách. Kráčať cez prekážky, modliť sa aj na príhovor blahoslaveného Titusa Zemana za zázraky duchovné, duševné, telesné. Prosiť o povolania, vytrvalosť v povolaní pre nás, našich blízkych, rodákov... Výzva, ktorá nemôže nechať nikoho ľahostajným.

Tri "M" v živote blahoslaveného učiteľa, vychovávateľa, saleziánskeho kňaza dona Titusa Zemana. Za každým "M" sú hodiny, mesiace, roky jeho modlitieb, martýrstva, mučeníctva. Je dobré si ich pripomenúť. Je dobré byť blízko mučeníctva, svedectva, Márie.

Pre nás sa to jeho dlhé obdobie "pútnika" zlieva do jedného dňa - 30. SEPTEMBER 2017 v Bratislave (viac na www.tituszeman.sk). Je to veľká milosť. Spomeňme si na ľudí vo svojom okolí, ktorí sa tejto udalosti nedožili. Vykročme aj v ich mene. Nebojme sa!

Teším sa, že sa spolu stretneme.

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.