Ľubomír Feldek o Silvovi (dnes)

Ľubomír Feldek o Silvovi (dnes)

"Krčméry nie je len katolícky disident - som si istý, že jeho reč pred súdom bude raz vedieť naspamäť každý slovenský maturant," povedal nedávno Ľubomír Feldek.

Myslel som si, že pri pohľade na historický kalendár s dátumom 10. september si len pripomeniem historické udalosti (napr. v roku 1919 bola podpísaná mierová zmluva s Rakúskom a Maďarskom; v roku 1967 sa v referende obyvatelia Gibraltáru priklonili na stranu Británie...). Nepredpokladal som, že tam nájdem správu o úmrtí MUDr. Silvestra Krčméryho (10. september 2013), ktorej výročie si pripomenieme dnes (v nedeľu 10. 9. 2017) u saleziánov na Miletičovej. Milé prekvapenie nastalo, keď dané výročie nielenže historický kalendár zaznamenal, ale aj odkryl stručnú informáciu o jeho činnosti a spolupráci s Vladimírom Juklom.

História doterajších spomienok na Silva sa niesla v znamení dialógu s ľuďmi, ktorí lekára Krčméryho (1924 – 2013) osobne poznali. Podelili sa o svoje stretnutia s ním.

Terajšia spomienka má trošku iný charakter. Organizátori sa podujali pripraviť hudobno – diskusné pásmo s osobnosťami, ktoré stáli pri realizácii divadelnej inscenácie o Silvovi s názvom Nepolepšený svätec. Iste, tých aktérov by bolo oveľa viac. Od človeka, ktorý prišiel s myšlienkou napísať divadelného hru (František Mikloško) až po samotných hercov. Osobný vzťah Františka Mikloška k Silvovi na tomto fóre netreba zdôrazňovať. To, že Silvo oslovil aj tých, ktorí sa s jeho príbehom stretli „len“ vďaka divadlo, dojíma. Silvestra Krčméryho stvárnil Matej Marušin, a. h. "O pánovi Krčmérym som netušil, pre mňa je táto postava neuveriteľnou školou, čo sa hereckej práce týka, ale je to aj obrovská škola života,“ povedal. Už samotné oslovenie „pán Krčméry“, hovorí o veľkom rešpekte a úcte voči hranej postave. Marušin však zdôrazňuje aj iný rozmer. Rozpráva o tom, že to, čo oni hrajú na scéne 2 hodiny (hra sa týka "len" úseku väzenia) trvalo v realite niekoľkých rokov (Silvo bol odsúdený na 14 rokov väzenia).

Poďme však k hosťom, ktorí budú dnes hovoriť o Nepolešenom svätcovi.

Spisovateľa Ľubomíra Feldeka nemusíme predstavovať. So svojou tvorbou začínal už ako „násťročný“. Vie sa o jeho činnosti, prekladoch, tvorbe pre deti a mládež. To, že aj jeho otec bol MUKL-om (Muž určený k likvidácií) asi nie je všeobecne známe. Jeho verejné protirežimné postoje sa odkrývali v čase väznenia Václava Havla, či pri rušení hlavnej úlohy komunistickej strany už v novembri 1989.

Keď som pozýval kamaráta Juraja na dnešnú spomienku, tak hneď mu v ušiach zazvučalo meno ďalšieho z hostí - režiséra Kamila Žišku. „To ste tam pozvali riadne osobnosti,“ povedal mi o spoluautorovi Trnavského túlavého divadla. Najskôr som si myslel, že ide o „lokalpatriotizmus“ v ducho slov: „Či od Trnavy môže byť niečo zlé?“, no postupne som si čítal i počúval, čo Kamil Žiška hovorí o divadle, o živote. Muž, ktorý považuje za najvýznamnejšiu osobnosť bábkara na dôchodku z divadla v Nitre... a k divadelnej réžii sa tak trochu dostal aj vďaka jezuitom.. bude mať čo povedať i dnes.

Meno scénografa je možno menej známe. Petra Janků poznáme ako speváka, či reportéra z televíznych obrazoviek. Apropo, viete, že jeho texty piesni nadchli aj K. Kryla, či J. Nohavicu? To že píše a tvorí pre rozhlas, televíziu, divadlo objavujeme postupne. Som si istý, že v deň blahorečenia dona Titusa Zemana ho bude poznať celý rozhlasový svet. Práve 30. septembra bude premierovaná jeho rozhlasová hra o novom slovenskom blahoslavenom. Zoznámiť sa s jeho postojmi a tvorbou sa dá cez internet, ale osobné stretnutie je predsa len o inom.

Trojica tvorcov – Ľubomír Feldek (autor), Kamil Žiška (režisér), Peter Janků (scénograf) – príde, aby nehovorili o sebe, ale o Silvovi. Verím, že to bude pekné stretnutie. A to aj vďaka Vám, ktorí chcete ďakovať, prosiť, pamätať.

A, čo povedať na záver? Snáď už naša generácia pocíti odkaz, ktorý v sebe nesie autor inscenácie: "Krčméry nie je len katolícky disident - som si istý, že jeho reč pred súdom bude raz vedieť naspamäť každý slovenský maturant."

 

František Neupauer

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo