Rok kresťanských demokratov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rok kresťanských demokratov

Kresťanskodemokratické hnutie prechádza od posledných parlamentných volieb obdobím vnútornej konsolidácie. Keď som bol v júni 2016 zvolený za člena Predsedníctva, vedel som, že nás čaká množstvo práce, ktorá musí smerovať najmä dovnútra strany, k našim organizáciám, členom a sympatizantom.

Len taká strana, ktorá je stabilizovaná doma, môže generovať lepšie myšlienky a nápady. Súčasne je potrebné permanentne pracovať na programovej ponuke pre ľudí, ktorá je vyjadrená v dokumente Nový November.

Sme aktívni v ekonomických, zahraničnopolitických, ale aj v hodnotových témach, hoci si to niektorí vonkajší pozorovatelia údajne nevšimli. Uvedomujeme si našu povinnosť vyjadrovať sa k dôležitým spoločenským témam a zároveň prinášať riešenia, ktoré pomôžu Slovensku, ale aj Európe, ktorej sme neoddeliteľnou súčasťou. 

 1. Už v októbri 2016 sme upozornili na to, že vláda katastrofálnym spôsobom zanedbáva výber dane z pridanej hodnoty, ktorý je štvrtý najhorší v celej Európskej únii. Ak by sa tento stav zlepšil, aspoň na priemer V4, Slovensko by získalo viac ako 250 miliónov eur do štátneho rozpočtu navyše. V diskusii o štátnom rozpočte sme boli aktívnejší ako väčšina parlamentných strán.
 2. Ako prví sme otvorili debatu o zdaňovaní práce robotov a na túto tému sme usporiadali verejnú diskusiu (záznam TU a TU). Robotizácia a automatizácia sú fenoménmi, ktoré v najbližších desaťročiach nielen významne zmenia podobu ekonomiky a trhu práce, ale budú mať značne socioekonomické dopady. Sme presvedčení, že Slovensko sa na túto zmenu musí pripraviť a to nielen formou podpory inovatívnych spôsobov podnikania, ale aj hĺbkovou reformou vzdelávania. Nástup populistických prúdov v celom západnom svete je, okrem iného, aj dôsledkom zanedbania širokej diskusie o zmenách, ktoré nové technológie so sebou prinášajú.
 3. Rovnako prví sme zorganizovali odborné podujatie o budúcnosti automobilového priemyslu na Slovensku, ktorý je kľúčový pre našu ekonomickú budúcnosť. Rozobrali sme osobitne trendy vývoja elektrických automobilov, ako aj vozidiel bez šoféra (záznamy TU, TU a TU).  
 4. Dôrazne sa staviame proti snahám vlády o zmierňovanie takzvanej dlhovej brzdy, čo nebude mať za následok nič iné, len ďalšie nezodpovedné míňanie verejných financií a zadlžovanie nasledujúcich generácií. Ako riešenie sme navrhli zavedenie výdavkových stropov pre jednotlivé rezorty, ako to, koniec koncov, predpokladá aj ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý Ficove vlády vytrvalo ignorujú.
 5. O stave a smerovaní slovenskej ekonomiky sme začiatkom tohto roku usporiadali odbornú konferenciu za účasti takých osobností ako Ivan Mikloš, Juraj Kotian, Vladimír Vaňo, prof. Mikuláš Ľuptáčik z Ekonomickej univerzity, alebo Ľudovít Ódor (záznamy TUTU).
 6. Vecne sme kritizovali činnosť ministra Kaliňáka a jeho reformu ESO, ktorá mala ušetriť 700 miliónov eur, no v skutočnosti znamenala len enormné zvýšenie počtu úradníkov, nákladov a menej efektívne služby pre občana. Navrhli sme, aby sa Slovensko vydalo cestou Estónska, Veľkej Británie a ďalších krajín, ktoré majú svoje verejné služby plne digitalizované.
 7. Ak si náš premiér všimol tému dvojakej kvality výrobkov, tak na rozdiel od jeho populistického prístupu zatvárania hraníc sa jej venujeme vecne na európskej úrovni s cieľom dodržiavania rovnakých pravidiel na spoločnom trhu.
 8. K diskusii o budúcnosti Európskej únie sme prispeli podujatím, na ktorom vystúpil aj predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani a na ktorom sme rozoberali jednotlivé scenáre predstavené Európskou komisiou z hľadiska záujmov Slovenska a jeho občanov. Náš názor na takzvané jadro Európskej únie je jasný a nemenný. Slovensko sa v jadre nachádza. Sme v eurozóne aj v Schengenskom priestore. Každý ďalší krok smerom k hlbšej integrácii sa musí odohrať len a len na základe existujúcich zmlúv a so súhlasom všetkých členských krajín Európskej únie. V tomto zmysle sme ostro odmietli aj maltský návrh na obchodovanie s migrantmi ako neetický a nebezpečný pre budúcnosť a jednotu Európskej únie.
 9. Ako jediní sme dôrazne odmietli vstup Turecka do Európskej únie. Zdôraznili sme, že tamojšia kultúra a zvyklosti nie sú kompatibilné s európskymi hodnotami. Túto ideu sme presadili aj na pôde Európskej ľudovej strany. Sme však pripravení s Tureckom spolupracovať v tých oblastiach, kde sledujeme spoločný záujem. To je najmä vzájomný obchod, riešenie migračnej krízy a boj proti terorizmu.   
 10. V diskusii o budúcnosti EÚ zdôrazňujeme potrebu spolupráce v oblasti digitalizácie, energetiky a bezpečnosti a zachovanie suverenity v oblasti daní, rodinnej politiky, či sociálnej a dôchodkovej oblasti.
 11. V oblasti čerpania eurofondov sme ako jediní upozornili na smutné slovenské prvenstvo vo  vracaní európskych zdrojov kvôli chybovosti a navrhli zjednodušiť a sprehľadniť celý proces.

Je toto všetko málo? Z pohľadu niekoho, kto bol zvyknutý, že KDH je v stredobode záujmu médií aj verejnosti, možno áno. Sami by sme radi robili oveľa viac a intenzívnejšie. Novým ľuďom i nápadom sme stále otvorení. Ďakujem však našim členom, sympatizantom a spolupracovníkom, že vďaka ich nezištnému úsiliu sme sa dokázali stabilizovať a konštruktívne pracovať. Za seba aj celé Predsedníctvo môžem sľúbiť, že v našom úsilí nepoľavíme a budeme pokračovať ďalej.   

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo