Hodnota krásy v umení

Foto z môjho albumu: Piaristický kostol sv. Františka Xaverského v Trenčíne
Vhodným i keď stále nedokonalým spôsobom poukázania na Boha ako prapôvodcu krásy (porov. Múd 13, 3), je umenie.
Duša človeka inklinujúca k obdivu jeho tajuplného bohatstva, vie oceniť nádheru umeleckých diel, ktoré v službách novej evanjelizácie majú jedinečnú schopnosť: zaujať pohľad, dotknúť sa ducha a v mysli vyvolať otázky o Bohu a celkovej existencii. ...týmto nezabudnuteľným rezonujúcim dotykom dokáže príjemne a nevtieravo preniknúť cez zmysly až k podstate človečenstva. Jej nežné planutie pomaličky a postupne otvára srdce človeka, čím ho tak svojsky pôvabne privádza k stále hlbším tajomstvám Pravdy.
Žiačka Viktora E. Frankla - Elisabeth Lucas, potvrdzuje túto pravdu vo svojej logoterapii. Podľa nej
svedomie, láska a umenie sú dvere k "nevedomému Bohu" a intuícia, imaginácia a inšpirácia sú cesty, ktoré pomáhajú prekročiť cez tieto dvere. (E. L., Kľúč k zmysluplnému životu, s. 298.) Zdieľať
Už za cisára Konštantína bolo umenie uprednostňovanou cestou hlásania viery
Cisár Konštantín dal postaviť mnohé impozantné baziliky s úžasnými umeleckými skvostami, ktoré privádzali ľudí k návšteve týchto svätýň a teda i tajuplne k Bohu. Tí, plní bázne a uchvátenia krásou umeleckých diel, sa na vlastné oči presvedčili, že mystérium umenia ich vovádza do hlbšej dimenzie tajuplnej návštevy a príťažlivého kontaktu s jej Prapôvodcom.
Umelecké dielo pomáha vnímať hlbší zmysel existencie v spojení s historickým Ježišom - kerygmatickým Kristom
Otcovia biskupi na záver Druhého vatikánskeho koncilu vyslovili pozdrav a výzvu umelcom, keď povedali, že svet v ktorom žijeme, potrebuje krásu, aby neprepadol zúfalstvu. Ján Pavol II. k tomu pridáva rovnako cennú myšlienku:
"krása, rovnako ako pravda, vkladá do srdca človeka radosť a je drahocenným plodom, ktorý odoláva vplyvu času, spája generácie a umožňuje im vstupovať do vzájomnej komunikácie." Zdieľať
Mystická nádhera sálajúca z výtvorov umelcov, ktoré zdobia nielen slovenské chrámy, je jasným dôkazom toho, že Katolícka cirkev sa vždy uchádzala o vznešenú službu umenia a sama vychovávala a dodnes vychováva mnohých svätých umelcov.
Hodnotu krásy zahrnula i do Kódexu kánonického práva. V kánonoch 1186 - 1190 nariaďuje spôsob kultu, posvätných obrazov a relikvií; a v kánonoch 1205 - 1239, v rámci ktorých sú zahrnuté kostoly, kaplnky, svätyne a oltáre, píše o posvätných miestach.
Katolícka cirkev vždy bola a stále je veľkou priateľkou, podporovateľkou a ochrankyňou výtvarného umenia.
Foto z môjho albumu: relikvia sv. Vindenta De Paul
V rozhovore s umelcami emeritný pápež Benedikt XVI. povedal: "Nechajte pravdu jasne žiariť vo svojich dielach a vyvolajte ich krásu pri pohľade a v srdciach tých, ktorí ich obdivujú. Vyvolajte túžbu a potrebu, aby ich existencia bola nádherná a pravdivá; každá existencia, obohacujúc ju s tým pokladom, ktorý stále potrebujeme, ktorý robí zo života umelecké dielo a z každého človeka neobyčajného umelca: charita, láska." (...)
Vzťah medzi tradíciou a inováciami podľa Benedikta vychádza z II. vatikánskeho koncilu, podľa ktorého by "akékoľvek prijaté nové formy mali nejakým spôsobom organicky rásť z už existujúcich foriem."
A čo s miestom tvorivosti v nových dielach?
"Umenie, ktoré stratilo koreň transcendencie už nebude orientované na Boha; bude to polovičné umenie, stratí svoj živý koreň; a viera, ktorá bola v minulosti vyjadrená umením, už nebude dlhšie vierou v súčasnosti; a dnes musí byť znovu vyjadrená nanovo ako pravda, ktoré je stále prítomná," dodal.
Pôvab krásy má veľký vplyv na výchovu
Všetkým, čo sa vášnivo oddávajú hľadaniu nových "epifánií" krásy, aby z nej, prostredníctvom umeleckej tvorby, urobili dar pre svet, pápež Ján Pavol II. dňa 4. apríla 1999 napísal list. O tvorbe v umení hovorí ako o dialógu, v ktorom sa človek, odovzdanou iskrou Božej nadzemskej múdrosti, prejavuje viac než v čomkoľvek inom ako obraz Boží.
Krása je akoby výrazom dobra, ako aj dobro je predpokladom krásy; lebo moc dobra sa ukryla do prirodzenosti krásy. Umením jej výchovy je rast osoby a rozvoj spoločenstva. Zdieľať
Foto z môjho albumu: Katedrála svätého Jána Krstiteľa v Trnave
Prečítajte si poučné a zaujímavé rozhovory: Júlia Kubicová - hlboké konverzácie; ťažké témy