Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. august 2017

Ako sa dostať do exekúcie cestovaním v MHD?

Počet nových zaznamenaných exekúcií v roku 2016 bol 453 870 Podľa Slovenskej komory exekúcie je to o 60 000 menej ako v roku 2015, ale aj tak je to obrovské číslo. Počet nevybavených exekúcií bol v roku 2016 viac ako tri milióny. ÁNO, 3 MILIÓNY EXEKÚCIÍ. Do exekúcie sa pritom môže človek dostať nielen neschopnosťou splácať dlh z pôžičky na čokoľvek, ale aj cestovaním v MHD načierno.
Ako sa dostať do exekúcie cestovaním v MHD?

Pre niektorých ľudí je cestovanie načierno dobrodružstvom. Do tejto skupiny patria hlavne študenti. Tí sa takýmto nevhodným spôsobom snažia navzájom ukázať svoju odvahu. Tú však v prípade pokuty hneď stratia, hlavne keď majú oznámiť svojim rodičom platbu revízorovi. Stretla som sa však aj s pracujúcimi alebo dôchodcami, ktorí cestujú bez platného cestovného lístka z presvedčenia, že MHD má byť zadarmo. Je to akási  ich forma protestu. Dokonca  sa chvália svojim známym, že cestujú bez lístka už niekoľko mesiacov. Neodradí ich ani pokuta 50 eur v Bratislave, či 60 eur v Košiciach.Ak nezaplatia do 10dní v Bratislave, zvyšuje sa pokuta na 70 eur. Neuvedomovať si dôsledky nezaplatenej pokuty však môže mať aj vážne existenčné dôsledky.

Exekúcia za nezaplatenie dlhu dopravcovi

Ak sa teda chcete dostať do exekúcie,stačí nezaplatiť pokutu za cestovanie načierno. Následne treba ignorovať upomienku. To, že neprevezmete upomienku neznamená, že dopravný podnik nebude dlžobu vymáhať. Postup je podobný ako pri akomkoľvek inom dlhu bankovej spoločnosti. Po 30 dňoch od vystavenia pokuty postupujú všetky dlhy advokátskej kancelárií. Vtedy sa už suma navyšuje o súdne trovy.  A to je už len krôčik k exekúcii. Stačí znova ignorovať, neprevziať si alebo si len zle prečítať upomienku.

Čo znamená exekúcia pre človeka?

Namiesto niekoľkých centov za jeden cestovný lístok  musí dlžník zaplatiť aj cez 200 eur, pretože odmena pre exekútora je minimálne 33,19 eura alebo 20% z vymáhanej čiastky + treba zaplatiť súdne trovy a pravdaže dlžnú sumu dopravnému podniku. Exekúcia pre zamestnaného človeka, žene na materskej alebo i dôchodcu znamená hlavne zrážky zo mzdy alebo sociálnej dávky. Aj v prípade niekoľkých nezaplatených pokút nemôže exekútor siahnuť na celú výplatu. Z výplaty sa odpočíta životné minimum a zvýslednej sumy sa odpočítajú dve tretiny, ktoré idú  nasplatenie dlhu. Človeku tak zostane životné minimum + jedna tretina zo zostatku, čo nemusí vždy stačiť na základné výdavky v rodine.  

Kolotoč dlhov

Pre slabšie zarábajúcich ľudí, dôchodcov, ženy s malými deťmi sa z jedného malého dlhu môže stať veľký problém. Ak totiž majú vážny problém vzhľadom na exekúciu zaplatiť za nájom, potraviny, ošatenie sú ľahkým terčom pre nebankové subjekty a následne sa vzhľadom na neschopnosť splácať dostávajú stále dookola do novej a novej exekúcie. Môžeme nadávať na dopravný podnik, na štát, na zamestnávateľa, na politikov, ale v prípade exekúcie z dôvodu cestovania bez lístka v MHD si môžeme sypať popol len na vlastnú hlavu.Myslela som si, že takých ľudí je málo, či ide o ojedinelý jav, ale akosi zisťujem, že ľudí s exekúciou na krku je aj okolo mňa dosť a už hrdinami veľmi nie sú. Zarábajú celkom dosť, ale polovica ide na dlhy. Nuž čo, niekedy sa učíme na vlastných chybách.

Inzercia

Autorka je vyštudovaný pedagóg v oblasti dejín, filozofie, hudobnej výchovy, angličtiny s niekoľkoročnou praxou na Slovensku. Jeden rok pôsobila v školstve vo Veľkej Británií. Zaujímajú ju témy týkajúce sa vzdelávania, sociálnych problémov v spoločnosti.

Odporúčame

Blog
Kam na výlet? No predsa, do múzea!

Kam na výlet? No predsa, do múzea!

Viac ako 940 000 návštevníkov ročne prejde bránami našich múzeí. Slovenské múzeá sa kvalitatívne zlepšili a dokonca aj ich návšteva je neuveriteľne zaujímavá. V horúcom počasí i v daždi je niekedy náročné nájsť niečo, kam by sa dalo ísť na výlet s rodinou z iného mesta. Múzeum je teda veľmi príjemnou voľbou.

Blog
Brat Alojz Chmeľ od Ukrižovaného Ježiša

Brat Alojz Chmeľ od Ukrižovaného Ježiša

Málokto na Slovensku vie, že v Ríme na Kongregácii pre kauzy svätých tohto roku začala druhá (rímska) fáza blahorečenia Božieho sluhu brata Alojza Chmeľa od Ukrižovaného Ježiša. Je Slovákom. Preto by sme mali o ňom vedieť omnoho viac.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.