Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. august 2017

Aj na dvojakú kvalitu existuje riešenie....

Tento boj za nás nikto nevyhrá. Bojovať s dvojakou kvalitou musíme všetci, pri každom nákupe.
Aj na dvojakú kvalitu existuje riešenie....

V nedávnych dňoch sme sa na stránkach novín, na televíznej obrazovke aj v rozhlasovom étery dozvedeli, že náš pán premiér rokoval v Bruseli a jedným z bodov rokovania s pánom Junckerom bola aj problematika zhodnosti zloženia výrobkov, vyrábaných nadnárodnými spoločnosťami, predávaných v západnej aj východnej časti Európy, pod rovnakou značkou, v rovnakom obale a pod.

Táto téma je stálicou nášho politického éteru, od nášho vstupu do EU. Objavila sa s prvými masovými nákupmi potravín a drogérie v susednom Rakúsku. Druhý veľký návrat tejto témy, aj s prekvapením prišiel, po našom vstupe do Eurozóny ( a zavedení jednotnej meny Euro ) a po zistení, že časť drogérie a potravín, má nie len iné zloženie ( kvalitnejšie ), ale aj nižšiu cenu ako u nás na Slovensku. Za posledných desať rokov sa táto téma objavuje v nepravidelných cykloch, vždy s novým nábojom „spravodlivého hnevu“.

Dovolím si krátko ku dvojakej kvalite v našich zemepisných šírkach. Dvojaká kvalita tu fungovala už za boľševika, tak napríklad Škodovka pre NSR bola iná ako pre našinca, rovnako Jawa a pod. Vtedy to bolo všeobecne akceptované : „veď je to export“, dnes to prekvapuje. Pravdou však je, že dvojaký meter v prístupe ku kvalite, funguje dnes, fungoval aj v minulosti, či bude fungovať aj v budúcnosti o tom sa práve rozhoduje.

Rozhodnutie o dvojakej kvalite, pre západ a východ kontinentu, sa neudeje, v politických kuloároch Európskej komisie, či priamo v Európskej komisii, alebo parlamente. Táto kauza sa rozhodne u nás doma, na Slovensku.

Je len veľmi ťažko mysliteľné, že ktokoľvek určí nadnárodným koncernom, čo a ako majú vyrábať, v tom či inom podniku. Osobne si myslím, že vstupovať komukoľvek do podnikania, z výnimkou produkcie produktov poškodzujúcich zdravie, životné prostredie, či spôsobujúcich morálne škody, nie je spravodlivé.

Túto kauzu rozhoduje každý z nás, pri dnešnom a všetkých budúcich nákupoch. Drogéria je problém, to priznávam, ale čo sa týka potravín, má každý z nás možnosť voľby : nadnárodný produkt - dvojakej kvality, alebo domáce produkty. Aj domáce produkty sú rôzne, preto ja osobne preferujem najmä tie regionálne. Naše regióny sú zdrojom kvalitného mäsa, hydiny, zemiakov, zeleniny a ovocia, mlieka, masla, syrov, maku, medu, cukru, malinoviek a minerálok a pod. Stačí sa poobzerať!, Predaj z dvora dnes ponúka stále viac, nájdete kvalitné ryby aj kyslú kapustu, kvasáky, slaninku aj klobásky a pod.

Kauzu dvojakej kvality potravín rozhodneme spolu a to tak, že začneme kupovať viac kvalitnej domácej produkcie. Jediné čomu obchod skutočne rozumie je, či sa produkt predáva, alebo nepredáva.

Inzercia

Inzercia

Posledných dvadsať rokov pôsobím v samospráve, regionálnej samospráve a regionálnej štátnej správe. Mojou vášňou je poľnohospodárstvo, hlavne vinohradníctvo, ovocinárstvo, sem tam aj zeleninárstvo, vrátane finalizácie plodín, územný a regionálny rozvoj, doprava... Som stále na ceste a stále mám veľa otázok.

Inzercia

Odporúčame

Blog
JUDr. Mária Ritomská vyhráva súdne pojednávania

JUDr. Mária Ritomská vyhráva súdne pojednávania

,, Neplatnosť skončenia pracovného pomeru & účelová výpoveď pre 50-ročných a viac, lebo starých odborníkov nikto nepotrebuje " Kde je garancia dožitia sa dôchodku, keď ľudia nevedia pochopiť, že štát sme všetci a nie len vládni a parlamentní tajtrlíci?