Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. august 2017

"Os dospelých" má Trumpa pevne pod kontrolou

Zdanlivo nikto, si nevie dlhodobo udržať priazeň súčasného vrtošivého prezidenta USA. Trump je však predsa len náchylný niekomu načúvať....
"Os dospelých" má Trumpa pevne pod kontrolou

Neistá a stresujúca musí byť práca v Bielom dome od nástupu Donalda Trumpa... 45. prezident USA je  nestály, nevyspytateľný a náladový, a žiadny jeho zamestnanec si nemôže byť svojou pozíciou istý. Nejde pritom o zámer, alebo Trumpovu pracovnú metódu. Sústavné chaotické zmeny v tíme prezidenta sú skôr dôsledkom jeho vrtošivého temperamentu. Sklon k náladovosti a impulzívnym rozhodnutiam sa vzhľadom na jeho vek bude pravdepodobne už len zhoršovať.

Od januára tohto roku boli USA svedkom takej fluktuácie ľudí, aké asi nemala žiadna predošlá administratíva od dôb občianskej vojny v 19. storočí. Krajina tak zažila najkratšie slúžiaceho poradcu pre národnú bezpečnosť (Michael Flynn slúžil cca. 3 týždne), ktorý je však na tom stále dobre v porovnaní s (dnes už bývalým) riaditeľom komunikačného odboru, kontroverzným finančníkom Antoniom Scaramuccim, ktorý bol na poste od 21. do 31. júla. Taktiež,  prezident vyjadril nespokojnosť a zlovestné hodnotenie (samozrejme, ako inak, cez Twitter), na adresu svojho generálneho prokurátora a ministra spravodlivosti Jeff Sessionsa. Bývalý senátor za štát Alabama je pritom jedným z najlojálnejších Trumpových prívržencov, podporil ho už v roku 2015 ako jeden z prvých členov Kongresu. Trumpa však podráždilo rozhodnutie generálneho prokurátora, že nebude dohliadať nad vyšetrovaním angažovania ruských hackerov v prezidentských voľbách 2016, keď využil námietku zaujatosti.

Zmysluplné vládnutie sa pritom zakladá na rozvahe, disciplíne, racionálnom uvažovaní, a intenzívnej komunikácií so spojencami v  Kongrese. V presadzovaní svojej agendy je pre prezidenta USA tiež kľúčový stabilný a lojálny okruh spolupracovníkov. Nič takého sa však nedeje. Korešpondent britského denníku The Daily Telegraph, Nick Allen, prirovnal dnešný Biely Dom k vláde borgiovskej dynastie v Taliansku, na ktorých dvore panovali intrigy, manipulácie a vzájomné osočovanie. Neexistuje zrejme žiadny úspešný model, ako si udržať trvalú priazeň súčasného nájomníka Oválnej pracovne...

Napriek tomu, existuje jedna doposiaľ neotrasiteľná konštanta. Túto  zatiaľ nenarušil žiadny škandál, ktorých sa od nástupu novej administratívy v novembri 2016 objavilo nespočetné množstvo. Donalda Trump je náchylný načúvať radám a odporúčaniam generálov. Tento sklon môže súvisieť so stredoškolským štúdiom na newyorskej vojenskej akadémií. Skôr však ide o jeho rešpekt k uniforme a zároveň záľubu k celému konceptu príkazov, subordinácie a lojality, ktorá je podstatou vojenskej služby.

Administratíva „Veľkého Pomaranča“ (ide o jednu z prezývok, ktorou ho častujú jeho neprajníci) mala vysoké zastúpenie vojenských hodnostárov od svojho počiatku. Na post ministra obrany Trump vymenoval Jamesa „Besného Psa“ Mattisa, na post ministra pre vnútornú bezpečnosť Johna F. Kellyho, a poradcom pre národnú bezpečnosť bol spočiatku už spomínaný Flynn. Toho však po krátkom čase nahradil vojenský jastrab H.R. Master, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri rozhodnutí prezidenta USA zbombardovať Assadovu základňu v Sýrií, ako odvetu za použite chemických zbraní.

Mnohí poradcovia, štátni sekretári, úradníci a podriadení už stratili priazeň neortodoxného prezidenta, no zdá sa, že Donald Trump je ochotný rešpektovať názor generálov. Práve na základe veľmi jemného, ale dôrazného upozornenia Mattisa, Kellyho, alebo Mastera, tak prezident opustil niektoré pochabé, alebo nebezpečné plány.

Pozícia generálov v administratíve, už beztak mimoriadne silná (pravdepodobne najvýraznejšia od čias prezidenta a generála, hrdinu „D-Day“, Dwighta Eisenhowera v rokoch 1953-1961) sa ešte posilnila po odchode Reinca Priebusa z postu šéfa služobného úradu („chief of staff“) Bieleho Domu. Trump na pozíciu vymenoval štvorhviezdičkového generála námornej pechoty, Johna F. Kellyho, ktorý bol doposiaľ minister vnútornej bezpečnosti. Ten dlho nelenil a v priebehu pár dní bol na základe jeho intervencie odvolaný šéf komunikačného odboru, prostoreký a výstredný Scaramucci. Dokonca, význam Kellyho zvýrazňuje aj ochota Trmpovej dcéry Ivanky, a jeho zaťa Jareda Kushnera, rešpektovať nového riaditeľa služobného úradu, ako článok v komunikácií s prezidentom. Ide o dôkaz, že Trump je v zásadných rozhodnutiach napriek svojej nestálej, márnomyseľnej a narcistickej povahe, stále ochotný zohľadniť postoj vojenských kruhov.

Komentátor Telegraphu Allen tiež spomína, že medzi republikánmi vo Washingtone sa často skloňuje  na nový pojem „os dospelých“. Ide o skosených a rozvážnych členov Trumpovej administratívy, pričom jadro tvoria práve traja generáli, Kelly, Masters a Mattis, ktorí sa údajne dohodli, že v akejkoľvek situácií musí bmať aspoň jeden z nich kontrolu nad vrtošivým vrchným veliteľom ozbrojených síl. Súčasťou osi sú však aj minister zahraničia Rex Tilleroson a generálny prokurátor Jeff Sessions, toho času v nemilosti „Pomaranča“. Kellymu sa však zatiaľ podarilo zmierniť tón Trumpových tweetov, a ubezpečiť Sessionsa, že zatiaľ mu nehrozí odchod z úradu. Ďalším z jeho významných počinov v úrade je tiež ochrana poradcu pre národnú bezpečnosť Mastersa pred tlakom a útokmi konšpiračných, krajne pravicových médií, za ktorými stojí prezidentov poradca Steve Bannon. Jeho pozícia v administratíve sa našťastie sústavne klesá, a nástupom mariňáka Kellyho môže ešte viac oslabiť.

Ide  tak o nádejnú, no zároveň smutnú vizitku o stave americkej (a svetovej politiky). Prchkého a nevypočítateľného prezidenta, vedia udržať v mantineloch racionálnej a atlantickej línií politiky USA nie úradníci, prípadne kariérni politici, ale profesionálni predstavitelia armády. Desivé je, že prezidenta treba výraznejšie usmerňovať, a že jediní, ktorí to vedia urobiť, nie sú civilné autority, ale vojenskí hodnostári.

Pesimista sa tiež musí zamyslieť, čo nastane, keď inštinktívne direktívny Trump, prestane načúvať hlasom na ježka ostrihaných sivých rozvážnych hláv v uniformách, ktoré v jeho inak chaotickom vesmíre predstavujú ostrov stability a autority...

Inzercia

 

 

 

 

 

 

 

 

Odporúčame

Blog
Čo (by) sa Ježiš nemodlil

Čo (by) sa Ježiš nemodlil

Keď učeníci chodili už dlhšiu dobu s Ježišom a videli, že často trávi čas so svojím Otcom na modlitbe, povedal mu jeden z jeho učeníkov: Pane, nauč nás modliť sa... .(Lk 11, 1)