Rwanda: Zachránený lekár Modrého z neba

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rwanda: Zachránený lekár Modrého z neba

Lekár Ľubomír Laurinec je dnes asi najznámejší bývalý bezdomovec na Slovensku. Vďaka Vilovi Rozborilovi si našiel bývanie v útulku Antona Srholca - RESOTY, kde začal jeho návrat do života. Vďaka prof. Vladimírovi Krčmérymu sa znova stal lekárom chudobných bratislavských tulákov, neskôr misionárom v Rwande. Zaujímalo nás, ako vníma misiu v Rwande a ako si predstavuje svoj ďalší život.

Z ulice ste sa dostali späť ku svojej profesii lekára. Váš príbeh videlo celé Slovensko. Ako s odstupom času vnímate túto etapu života?

Ako iste viete, na ulicu som sa dostal po prepustení z väzenia, v ktorom som strávil 5 rokov. Nikdy som sa s verdiktom sudu nestotožnil, pretože podľa mňa išlo o nutnú obranu. Žiaľ, odvolacie súdy i ESLP boli iného názoru. Po prepustení som sa ocitol v nezávideniahodnej situácii. Bez prostriedkov či nejakej podpory. Bolo to čisto o prežití. Ale s božou pomocou som tu. Ako hovorievam, nie je hanba padnúť na kolená. Hanba je nepostaviť sa. A na margo prevýchovy vo väzení. Mnohé som pochopil, prehodnotil, pretože môj dovtedajší život bol nezodpovedný a ľahkovážny.

Vďaka V. Rozborilovi a prof. V. Krčmérymu ste dostali reálnu šancu na nový život. Viem, že to nebolo ľahké, boli ste na liečení, musel ste sa konfrontovať s novou životnou situáciou. Ako sa cítite dnes?

Chcem poďakovať hlavne všetkým ľuďom, ktorí mi v tomto neľahkom období nezištne pomohli. Hlavne dvom mladým slečnám, ktoré napriek veku neboli ľahostajné k môjmu osudu.
Ostatné sa už potom odvíjalo v réžii p. Rozborila a jeho krásnej a milej pani. Vytiahli ma z dna, kam som sa čoraz viac zabáral. Stretnutie s p. profesorom Krčmérym ma iba utvrdilo v tom, že na svete existujú aj skvelí ľudia, ktorí chápu súvislosti a napriek zlyhaniu človeka nevyhodia na smetisko. Veľmi rád som sa chopil šance pomáhať. V Bratislave som pomáhal bezdomovcom. Myslím, že trošku rozumiem takýmto ľuďom, pretože v podstate aj ja som bol jeden z nich. A čo sa týka liečenia, bol najvyšší čas, pretože inak by sa zo mňa stal ľahostajný a bezcitný, ale inteligentný človek, dovolím si podotknúť. A to je kombinácia, ktorá by bola veľmi nebezpečná. Nielen pre mňa. Chvála Bohu sa tak nestalo.

Momentálne ste na niekoľko mesiacov na misijnom pobyte v Rwande. Ako vnímate túto krajinu?

Rwanda je nádherná krajina. Zamiloval som si Lac Kiv, hory tu okolo mňa sú prekrásne. Ľudia sú veľmi chudobní, no napriek tomu veselí, milí a stále si spievajú. Obdivuhodné. Klobúk dolu. Majú moju úctu.

Foto - Dr. Laurinec: Detský pacient v Rwande čakajúci na vyšetrenie. (Úvodné foto - Michal Oláh: Pacienti v čakárni kliniky VŠZaSP sv. Alžbety v Nairobi.) 

Čo presne robíte?

Ambulancia je v Bigugu. Denne mám okolo 30 až 40 pacientov. Hlavne malária, črevne parazitózy, malá chirurgia a pôrody. Ak je nutné pozorovanie pacienta či ťažší priebeh malárie, je tu možnosť hospitalizácie. Ak to vyžaduje stav pacienta, prevoz do 25 km vzdialenej nemocnice na vyšetrenia a pod. Určite sa tu nenudíme. Super sú miestni spolupracovníci, spoľahliví a ochotní. Bez nich by som bol stratený.

Zanedlho sa vrátite na Slovensko. Ako si predstavujete svoj ďalší život?

Ak Boh dá, budem žiť na Slovensku. A ďalší život? Pokiaľ zdravie dovolí, pokračovať v spolupráci s p. profesorom Krčmérym a pomáhať chudobným.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo