Rwanda: Zachránený lekár Modrého z neba

Rwanda: Zachránený lekár Modrého z neba

Lekár Ľubomír Laurinec je dnes asi najznámejší bývalý bezdomovec na Slovensku. Vďaka Vilovi Rozborilovi si našiel bývanie v útulku Antona Srholca - RESOTY, kde začal jeho návrat do života. Vďaka prof. Vladimírovi Krčmérymu sa znova stal lekárom chudobných bratislavských tulákov, neskôr misionárom v Rwande. Zaujímalo nás, ako vníma misiu v Rwande a ako si predstavuje svoj ďalší život.

Z ulice ste sa dostali späť ku svojej profesii lekára. Váš príbeh videlo celé Slovensko. Ako s odstupom času vnímate túto etapu života?

Ako iste viete, na ulicu som sa dostal po prepustení z väzenia, v ktorom som strávil 5 rokov. Nikdy som sa s verdiktom sudu nestotožnil, pretože podľa mňa išlo o nutnú obranu. Žiaľ, odvolacie súdy i ESLP boli iného názoru. Po prepustení som sa ocitol v nezávideniahodnej situácii. Bez prostriedkov či nejakej podpory. Bolo to čisto o prežití. Ale s božou pomocou som tu. Ako hovorievam, nie je hanba padnúť na kolená. Hanba je nepostaviť sa. A na margo prevýchovy vo väzení. Mnohé som pochopil, prehodnotil, pretože môj dovtedajší život bol nezodpovedný a ľahkovážny.

Vďaka V. Rozborilovi a prof. V. Krčmérymu ste dostali reálnu šancu na nový život. Viem, že to nebolo ľahké, boli ste na liečení, musel ste sa konfrontovať s novou životnou situáciou. Ako sa cítite dnes?

Chcem poďakovať hlavne všetkým ľuďom, ktorí mi v tomto neľahkom období nezištne pomohli. Hlavne dvom mladým slečnám, ktoré napriek veku neboli ľahostajné k môjmu osudu.
Ostatné sa už potom odvíjalo v réžii p. Rozborila a jeho krásnej a milej pani. Vytiahli ma z dna, kam som sa čoraz viac zabáral. Stretnutie s p. profesorom Krčmérym ma iba utvrdilo v tom, že na svete existujú aj skvelí ľudia, ktorí chápu súvislosti a napriek zlyhaniu človeka nevyhodia na smetisko. Veľmi rád som sa chopil šance pomáhať. V Bratislave som pomáhal bezdomovcom. Myslím, že trošku rozumiem takýmto ľuďom, pretože v podstate aj ja som bol jeden z nich. A čo sa týka liečenia, bol najvyšší čas, pretože inak by sa zo mňa stal ľahostajný a bezcitný, ale inteligentný človek, dovolím si podotknúť. A to je kombinácia, ktorá by bola veľmi nebezpečná. Nielen pre mňa. Chvála Bohu sa tak nestalo.

Momentálne ste na niekoľko mesiacov na misijnom pobyte v Rwande. Ako vnímate túto krajinu?

Rwanda je nádherná krajina. Zamiloval som si Lac Kiv, hory tu okolo mňa sú prekrásne. Ľudia sú veľmi chudobní, no napriek tomu veselí, milí a stále si spievajú. Obdivuhodné. Klobúk dolu. Majú moju úctu.

Foto - Dr. Laurinec: Detský pacient v Rwande čakajúci na vyšetrenie. (Úvodné foto - Michal Oláh: Pacienti v čakárni kliniky VŠZaSP sv. Alžbety v Nairobi.) 

Čo presne robíte?

Ambulancia je v Bigugu. Denne mám okolo 30 až 40 pacientov. Hlavne malária, črevne parazitózy, malá chirurgia a pôrody. Ak je nutné pozorovanie pacienta či ťažší priebeh malárie, je tu možnosť hospitalizácie. Ak to vyžaduje stav pacienta, prevoz do 25 km vzdialenej nemocnice na vyšetrenia a pod. Určite sa tu nenudíme. Super sú miestni spolupracovníci, spoľahliví a ochotní. Bez nich by som bol stratený.

Zanedlho sa vrátite na Slovensko. Ako si predstavujete svoj ďalší život?

Ak Boh dá, budem žiť na Slovensku. A ďalší život? Pokiaľ zdravie dovolí, pokračovať v spolupráci s p. profesorom Krčmérym a pomáhať chudobným.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo