Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. jún 2017

"Za Boha a za národ"? Za mňa nehovoria

Stačí, aby malá skupina ľudí bola väčším kriklúňom na sociálnych sieťach alebo blogoch a zdá sa, že všetci ostatní sú rovnakí. Nie je to tak!
"Za Boha a za národ"? Za mňa nehovoria

Dnešná doba je dobou škatuľkovania a dobou, keď nám v mnohých prípadoch stačí naša bublinka na sociálnej sieti. Keď je také ľahké priradiť človeka k jednej, či druhej skupine. A pritom môžu mať už zaškatuľkovaní ľudia úplne odlišné názory, princípy a hodnoty. 

Iniciatíva „Za mňa nehovoria“ si kladie za cieľ odlíšiť tých, ktorí sú často v mlčiacej väčšine od tých, ktorí sú v ukričanej menšine. Hovoríme o kresťanoch v našej spoločnosti. V súčasnosti je opäť niektorými ľuďmi, stranami a hnutiami používané heslo „Za Boha a za národ“ a je zneužívané na ich propagandu. Rovnako ako  to bolo s týmto mobilizačným heslom, ktoré vzniklo v prostredí HSĽS v 20tych rokoch minulého storočia a bolo masívne zneužívané propagandou počas vojnového Slovenského štátu.

Naozaj sú "za Boha" tí, ktorí najviac vykrikujú?

Čo znamená byť za Boha? Naozaj to znamená vyvyšovať sa nad iné národy a národnosti, urážať ostatných, vyhrážať sa tým, s ktorými nesúhlasím? V dnešnej dobe je týchto prejavov na internete a sociálnych sieťach množstvo. A často sú spájané s kresťanmi, ľuďmi s konzervatívnymi názormi. Ale byť kresťanom znamená šíriť Božiu lásku a hodnoty na mieste môjho pôsobenia. A tieto dve veci nejdú vôbec dokopy. Sú odlišné. V písme je napísané, že dobrý strom spoznáme po ovocí. (viď Biblia, Matúš 7, 15-20). Je z toho jasné, že dobrý strom nemôže prinášať zlé ovocie. A ovocie pýchy, nenávisti, povyšovania sa a násilia nie je dobrým ovocím. Nie, nechcem súdiť, ale chcem pomenovať. Pretože už nemôžeme mlčať, ak sa za nás snažia hovoriť tí, ktorí prekrúcajú Božie meno a hodnoty.

Za Boha s nenávisťou v srdci?

Ako to vyzerá, ak sa zíde viac takýchto ľudí? To je možné vidieť tu – demonštrácia extrémistov alebo ešte konkrétnejšie tu – vystúpenie pána poslanca za ĽSNS Milana Mazureka.

Boh je Bohom lásky. Bohom vzťahov, milosti, milosrdenstva, ale aj spravodlivosti. Preto, ak sa niekto spája s nenávisťou, spája sa so zlom. A jeho strom prináša zlé ovocie.  Spochybňuje holokaust, či deportácie a vyvražďovanie občanov Slovenského štátu iných národností, vyznania, inej farby pleti alebo zmýšľania – stálo to za vojnového Slovenského štátu životy asi 70 000 ľudí. Strom, ktorého ovocie sa dnes hlási otvorene, či skryte k fašizmu, antisemitizmu alebo nenávisti k ľuďom, ktorí majú iné zmýšľanie, farbu pokožky alebo vieru, nemôže mať dobré korene a nemôže byť dobrý. Riešenie našich problémov nie je v násilí, nie je ani v extrémizme. Nájdeme ho len v zmene nášho srdca.

Keď fašista kričí chyťte fašistu

Väčšina z týchto ľudí je prepletených aj s podporou ťaženia proti Európskej únii a NATO. Tieto inštitúcie nie sú dokonalé a v mnohých prípadoch neuprednostňujú Božie riešenia, ale je zaujímavé, že väčšina ľudí okolo Mariána Kotlebu (Ľudová strana Naše Slovensko) alebo Róberta Šveca (Slovenské hnutie obrody) a im podobné združenia a jednotlivci, dokážu nazývať „fašistami“ Ukrajincov, Európsku úniu, nášho prezidenta alebo NATO (napr. „ukrofašista“ je obľúbený výraz týchto ľudí).  Snažia sa nás presvedčiť, že z EÚ a NATO sú na nás namierené hlavne „eurofašistov“. Aký paradox. Fašisti sa oháňajú slovom fašizmus v úplne iných významoch. Cieľom je spochybniť toto slovo a zdiskreditovať jeho význam. Stávajú sa tak súčasťou hybridnej vojny, ktorú už dnes otvorene vedie Rusko, proti EÚ alebo štátom NATO. Viac informácií napríklad tu – manipulácia alebo tu – propaganda.

Vo svojom záujme a nie v záujme národa

Vo svojom záujme, nie v záujme národa mnoho z týchto ľudí manipuluje realitu, šíria rôzne hoaxy a vymyslené konšpirácie.  Cieľom je rozklad a spochybnenie princípov demokracie, ktorá je postavená aj na kresťanských hodnotách. Skutočným cieľom je odstránenie demokratického zriadenia a nastolenie diktatúry týchto extrémistov. Nie kvôli národu, ale kvôli vábivému pocitu moci. Príklady Kotlebovej propagandy alebo ako pracujú alternatívne weby.  

Inzercia

O tom, že ľudia okolo Mariána Kotlebu a podobných zoskupení nebojujú za Boha a v konečnom dôsledku ani za národ netreba veľa hovoriť. Tí, ktorí chcú pochopiť, pochopia z ich vyjadrení a skutkov. Každý z týchto dám a pánov má svoju minulosť, ktorú sa dnes mnohí snažia skryť. Stačí si pozrieť blogy Jána Benčíka, ktorý túto scénu dôsledne mapuje, za čo si zaslúži úctu. Ako v rozhovore povedal pán Benčík, svoje gardistické uniformy a čierne čižmy majú títo páni dobre odložené. Sám pán Benčík sa stal v posledných mesiacoch terčom posmechu, ale aj vyhrážok násilím a aj zabitím. Výzvy na obesenie, zastrelenie alebo dúfanie v skoré konečné riešenie sa vysypali z fašistického vreca - článok a video s Jánom Benčíkom.

Ako ďalej do budúcnosti? Pozrime sa pravdivo na minulosť.

Niekedy, ak chceme pozerať do budúcnosti a vedieť kam kráčame, musíme sa pozrieť na minulosť. Je faktom, že vojnový Slovenský štát, na čele s ThDr. Jozefom Tisom napáchal množstvo zlého. Tiež pokrivkáva jeho spájanie s národným cítením. Vznikol totiž skôr ako dôsledok ultimáta a výsledok rozhodnutia Nemecka, než ako naplnenie historického sna Slovákov o samostatnosti. Ak sa nedokážeme pozrieť pravdivo na túto časť našej histórie, ak nedokážeme ako kresťania povedať jasne, v čom bol tento štát pre Slovákov prínosom a kde naopak úplne zlyhal, nemôžeme vidieť jasne budúcnosť. Stále nám budú zo skrine vyskakovať kostlivci oháňajúci sa zelenou alebo červenou vlajkou s dvojkrížom. Áno, dvojkríž na trojvrší je naším znakom a ja som naň hrdý. Ale v týchto prípadoch je zneužívaný a ide skôr o fašistickú symboliku z vojnového štátu, ako o príslušnosť k Slovenskej republike. Je nutné, aby sme ako kresťania uznali chybu a robili pokánie zo zverstiev, ktoré Slovenský štát napáchal. A to aj za cenu toho, že uznáme, že chybu robili aj niektorí vtedajší predstavitelia cirkvi, kresťania, vrátane prezidenta Tisa. Inak budú tzv. národovci a „jediní praví vlastenci“ neustále tento štát velebiť a odvolávať sa pritom na Boha a národ. 

Boh použil kráľa Dávida napriek tomu, že mal na krku zradu, vraždu, smilstvo. Ale musel uznať svoje hriechy a robiť pokánie. Otázkou teda pre cirkev a kresťanov je, či neprišiel čas vyrovnať sa s hriechmi, ktoré sa páchali na ľuďoch počas Slovenského štátu? Pripomeňme si spoločné vyhlásenie arcibiskupa Zvolenského a predsedu židovskej náboženskej obce z roku 2016. Úvod vyhlásenia hovorí: „Dnes si pripomíname výročie známej encykliky Pia XI. „Mit brennender Sorge“. „S horlivou starosťou“ napísal tento pápež v roku 1937 Nemcom, pretože nechcel, aby Cirkev zostala medzi „spoluvinníkmi za neinformovanosť“ po tom, čo sa k moci dostal Hitler a jeho vplyv zasiahol celú spoločnosť. Pápež jasne odsúdil rasovú ideológiu a označil ju za neprijateľnú pre kresťanov. „Veriacim v Boha nie je každý, kto rečnícky používa slovo Boh,“ zdôraznil. „Len povrchné mysle môžu podľahnúť bludu a horliť za národného Boha, za národné náboženstvo, nerozumne sa pokúšať vtesnať Boha, stvoriteľa celého sveta [...] do hraníc jedného národa, uväzniť ho do krvného priestoru jedinej rasy.“ Celý text vyhlásenia tu.   Alebo si pripomeňme vyhlásenie ECAV k 70. výročiu deportácií Židov z roku 2012.

Takže nie, nie sú ani za Boha, ani za národ. Sú len proti, aby sa mohli opájať mocou. Neprinášajú riešenia, len populistické a extrémistické vyhlásenia. A ak sa všetci dobrí ľudia nepostavia proti, môže to byť ešte horšie. Za Boha a za národ? Nie ďakujem, za mňa nehovoria...

Ivan Kotúček, iniciatíva 7 vrchov

Sme vďační signatárom, ktorí sa pripojili k našej iniciatíve "Za mňa nehovoria". Ich zoznam nájdete pod textom výzvy.

Ak nehovoria ani za Teba, pridaj sa svojím podpisom k našej iniciatíve.

https://www.peticie.com/za_ma_nehovoria

Odporúčame

Blog
Máme sa dobre

Máme sa dobre

"Internet máme teraz len občas, presekli kábel v mori, vraj. Tak raz je, raz nie je, rovnako ako elektrický prúd a občas aj voda. Inak sa máme dobre, každú chvíľu je niečoho nedostatok. Ale to je všetko OK. Vrátili sa už aj doktori zo Sudánu, takí mladí, tam je to o život už. Prežili a chcú ísť naspäť." reaguje slovenský misionár Ivan na pozdrav po našom stretnutí v Nairobi.

Blog
Stratený mobil: Choď k tomu robotníkovi!

Stratený mobil: Choď k tomu robotníkovi!

Ako si tak idem po ulici a rozmýšľam, čo treba ešte vybaviť a kam zavolať... zrazu... mi to došlo. Nemám mobil! Rozmýšľam: nie je na obvyklom mieste v aktovke. Možno som ho nechal doma? Idem domov – nič. Nikde. Ahá! Mal som ho v bunde, ktorú som mal prehodenú cez riadidlá bicykla, lebo napokon mi pri bicyklovaní bolo predsa teplo... a... a mohol po ceste vypadnúť? Ú-ha! Oblial ma studený pot.

Blog
Veľký inkvizítor: ideológia vs. náboženstvo

Veľký inkvizítor: ideológia vs. náboženstvo

Obsahom tohto blogu je časť z mojej diplomovej práce, v ktorej som analyzoval Legendu o Veľkom inkvizítorovi nachádzajúcu sa v poslednom Dostojevského románe Bratia Karamazovovci. Pokúsil som sa v nej načrtnúť odpoveď na otázku autorstva myšlienok vyslovených v legende s poukazom na ideovú platformu na ktorej sa stretávali dvaja ruskí velikáni: Vladimír Sergejevič Soloviov a Fjodor Michajlovič Dostojevskij. Pre úplnosť sú v texte zachované jednotlivé bibliografické údaje.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.