Máme sa dobre

Máme sa dobre

"Internet máme teraz len občas, presekli kábel v mori, vraj. Tak raz je, raz nie je, rovnako ako elektrický prúd a občas aj voda. Inak sa máme dobre, každú chvíľu je niečoho nedostatok. Ale to je všetko OK. Vrátili sa už aj doktori zo Sudánu, takí mladí, tam je to o život už. Prežili a chcú ísť naspäť." reaguje slovenský misionár Ivan na pozdrav po našom stretnutí v Nairobi.

Ivan spolu s Veronikou pracujú na projekte VŠZaSP sv. Alžbety fungujúcom od roku 2004. Denne chodia do slumov v Nairobi hľadať vychudnuté deti trpiace hladom a s tým spojenými ochoreniami. Následne im v malnutričnom centre vykonajú diagnostiku, vyberú doplnky stravy a celkovo zhodnotia ich zdravotný stav  Rodičia s deťmi potom každý týždeň  chodia do centra na kontrolu. Okrem detí pomáha Ivan s Veronikou aj mamičkám, ktoré nemôžu kojiť, robia im "školenia" o kojení a výžive detí. V minulosti boli všetky služby zadarmo. Šamani a ľudoví liečitelia, pre ktorých je malá misijná klinika konkurenciou, však presviedčali pacientov, že zadarmo im určite neposkytujú kvalitnú starostlivosť. Mnohí pacienti preto odchádzali a nedodržiavali predpísaný režim. Vyberajú sa preto symbolické poplatky približne na úrovni 5 % v porovnaní s komerčnými klinikami v okolí.

Foto autor: Ivan a Veronika v malnutričnom centre neďaleko Nairobi. 

Voľby

V Keni sa v súčasnosti chystajú voľby, atmosféra je poriadne dusná. Viacero ľudí chce odísť mimo Nairobi, aby neprišli k ujme pri nepokojoch. Včera sa zrútil dom, zostalo kopec mŕtvych, rôzne nehody s desiatkami mŕtvych sú pomaly každý víkend. Posledný týždeň zabili ochranku guvernéra Nairobi. Vraj. Informácie sú neoverené a média komunikujú zmätočne. Nedávno v nairobskej márnici ožila mŕtvola. Policajti sledujú belochov a naparujú nezmyselné pokuty, skoro za nič.

Foto autor: Volebná kampaň vrcholí. Auto s bezinovým generátorom na streche napojené na veľký reproduktor vykrikuje volebné heslá. 

Slumy

Pri návšteve slumov sme sa cítili nepríjemne, pokiaľ nás otec Ivan - kňaz zo Slovenska, neubezpečil, že sa nemáme čoho báť. Všade chudoba. Skupiny adolescentov fetujúcich lepidlo žijú vlastný zvláštny život so svojimi zákonitosťami. Ísť hlboko do jeho vnútra sme sa sami neodvážili, aj keď v nich bolo vidno mnoho čistých obydlí a slušných ľudí. 

Foto autor: Slovenský kňaz Ivan Ďuriš v slume. Rozdávali sme mlieko, chlieb a malinovku. Občas sa nám potraviny podarilo vymeniť za fľašu lepidla, "životné anestetikum" detí z ulice. 

Návraty

Po návrate z Kene som po niekoľkých dňoch dostal maláriu, mal som preto čas rozmýšľať, čo vo mne zanechala už tretia cesta do subsaharskej Afriky. Mení sa Keňa k lepšiemu? Určite áno. Z môjho pohľadu hlavne v sociálno-zdravotných misijných projektoch. Mnohé aktivity v minulosti spravované výlučne nami – muzungami, dnes prevádzkujú miestni obyvatelia bez potreby finančnej podpory z Európy. Dokonca som objavil už misijné vnúčatá prof. Krčméryho, zakladateľa Vysokej školy sv. Alžbety. Myslím nimi samostatné, úplne nové a finančne nezávislé, projekty zakladané našimi bývalými spolupracovníkmi. Som zvedavý, ako sa bude tento svet vyvíjať ďalej, preto ak Boh dá, v dohľadnom čase sa do Kene určite vrátim.   

Foto: Klinika sv. Ladislava Strattmanna v Eldorete. Zľava sociálny pracovník Michal Oláh, manažér Ing. Muler s manželkou MUDr. Michaelou Muler. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo