Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. jún 2017

... len na toto sa vo Vatikáne nepýtajte!

O Jánovi Pavlovi II. sa popísalo už iks kníh a človek má tendenciu vnímať ďalší titul na pultoch kníhkupectiev iba ako ďalšiu snahu toho či onoho vydavateľstva trochu si zaryžovať na populárnom pápežovi. Zrecyklovať zopár myšlienok a životopisných údajov, pekne obaliť, predať.
... len  na toto sa vo Vatikáne nepýtajte!

Slovenským verbistom a titulu Pápež zázrakov od nemeckého vatikanistu Andreasa Englischa sa to vytknúť nedá.

Táto kniha je story. Príbeh. Detektívka. Tip pre investigatívnych novinárov, ako dvakrát zúročiť (speňažiť) svoju robotu. Lebo keby investigatívci podrobne opísali, ako sa dobýjali, krok po kroku, k jednotlivým kamienkom z mozaiky napr. nejakej kaliňákovčiny, bolo by to vzrušo. Ako sa tvárila teta na katastri, čo odhalili rôzne „náhody“ na fejsbúku, ako nečakane pomohla stará známosť na správnom mieste... Keď český novinár Janek Kroupa pred časom opísal detaily svojej dobrodružnej investigatívnej výpravy pri príprave materiálu o korupčnej afére Pandur v Českej republike (s prepojením na Slovensko), bol z toho napínavý príbeh: od zakladania firmy s „históriou“ po manikúru nevyhnutnú vo vysokých biznis kruhoch.

Andreas Englisch postupuje podobne: rozvážne dávkuje pátracie aktivity vo vatikánskej fototéke, opatrné stretnutia s tými, čo „vedia“, cesty do najexotickejších kútov sveta... Celé to odhaľovanie je také detektívne vďaka tomu, že cirkev – na výslovné želanie samotného Jána Pavla II. – počas pápežovho života prísne tajila zázraky, ktoré Svätý Otec vymodlil. „Vo Vatikáne sa môžete pýtať na všetko, a dostanete aj odpovede, ale jedného sa nesmiete dotknúť: Svätej Lucie,“ počúval na obedoch s vysokopostavenými mužmi Cirkvi mladý nemecký novinár, keď v Ríme začínal. Na ostrov v Karibiku sa teda vybral až v roku 2007, aby sa na zázračné uzdravenie maličkého Kevina z miestneho slumu povyzvedal u miestneho biskupa, detského lekára aj šťastnej mamy dieťatka. Výsledkom je plnokrvná reportáž, akých v súčasných médiách už čítame málo.

Englischova kniha obsahuje takých reportáží sedem. Zázračné uzdravenia, eucharistický zázrak, zázračné prežitie samotného pápeža po atentáte v máji 1981. Vatikanista vybral zo šuplíka všetko, čo sľúbil nepublikovať, kým Ján Pavol II. žije. Okorenil to pikoškami znútra Vatikánu, ale aj z bežného rímskeho života: čitateľ vníma ruch skútrov, dostane sa do lacných aj drahých reštaurácií a už vie, prečo tak nehorázne zdraželi byty v lukratívnom turistickom centre. S autorovými novinárskymi kamarátmi si zaspomína na kúsky, ktoré kúrii vyvádzal nekonvenčný pápež z Poľska. Zasmeje sa...

..., ale aj zamyslí. Andreas Englisch, sám obrátený z nevereckej skepsy, kritiky a odsudzovania cirkvi na úžas nad modlitbou, jednoduchosťou a srdečnosťou Jána Pavla II., sa usiluje čitateľovi túto skúsenosť sprostredkovať. Napriek vnútornej premene to však robí z pozície novinára, ktorý na pastoračných cestách necháva starého muža makať po katedrálach a námestiach a sám zatiaľ snorí po „doplnkových“ informáciách, alebo aspoň po dobrom pive, ktoré ho vďaka poľskej prohibícii privedie k trvalým priateľstvám s miestnymi kňazmi.

Non abbiate paura. Nebojte sa. Toto je hlavný englishovsko-wojtyłovský odkaz detektívky o zázrakoch. Autor priznáva, že pápež ho (takmer) zbavil strachu a naučil dôverovať – tomu napohľad infantilnému Kristovi s modrým a červeným laserovým lúčom vychádzajúcim z hrude, uctievanému v tom nemožnom krížencovi odpaľovacej rampy a nákupného strediska v Lagiewnikoch.

Inzercia

Ak veríme Bohu: čoho sa báť...?

Karol Wojtyła veril. Preto sa nevyhýbal zázrakom, boli súčasťou jeho života s Bohom. Čítanie o týchto zázrakoch dáva možnosť trochu do tohto bezprostredného vzťahu so Stvoriteľom nahliadnuť, prehĺbiť ten svoj a priblížiť sa aj k sv. Jánovi Pavlovi. Lebo bezprostredný kontakt s Bohom vedie aj k bezprostrednosti voči ľuďom – a o tú kňaz z Wadowíc nemal núdzu.

(ENGLISCH Andreas: Pápež zázrakov Ján Pavol II. Nitra : Spoločnosť Božieho Slova, 2013.)

Foto: Výrez z obálky knihy

Vyštudovala žurnalistiku, ktorú vyučuje na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Pracovala v Katolíckych novinách a vo Vatikánskom rozhlase. Špecializuje sa na vzťah cirkvi a médií a na slovenskú štylistiku. Je členkou Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ako získať spásu a udržať si ju

Ako získať spásu a udržať si ju

Jednu a zrejme najpodstatnejšiu vec, ktorú by sme mali v živote vyriešiť, je otázka vlastnej spásy a večného života. Zabezpečenie vlastného života. Niektorí uzatvárajú životné poistenie, v prípade úrazu alebo smrti, je vyplatené stanovené poistné krytie. Ale dá sa peniazmi kúpiť život? A čo večný život? Žiaľ, najdrahšie veci ako život, zdravie, láska, priateľstvo, vlastné narodené dieťa a spása duše sa nedá kúpiť. Sú darmi od nášho nebeského Otca.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.