Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. jún 2017

Premiér: znížime hypotéky pre rodiny s 3 deťmi, do 2030 pôrodnosť 2.1 dieťaťa

Premiér prezentoval nové pro-rodinné opatrenia vlády. Ich cieľom je doplniť existujúce politiky zavedené v minulosti, ktorými sa podarilo znížiť rozvodovosť a zvýšiť sobášnosť aj pôrodnosť.

K už zavedeným opatreniam patrí:

  • povinná dostupnosť miest v škôlkach pre deti od 3 rokov, 
  • mesačné daňové úľavy pre rodiny s deťmi: 33 eúr na 1 dieťa, 82 eúr na dve deti, 322 eúr na 3 deti, 430 eúr na 4 deti
  • štartovací príspevok na bývanie pre rodiny s deťmi - až 8950 eúr na starší byt pre rodinu so 4 a viac deťmi, až 32 500 eúr na nový byt pre rodinu s 3 a viac deťmi,
  • dostupná práca na čiastočný úväzok aj počas rodičovskej, 
  • garancia miesta po nástupe z rodičovskej,
  • zlepšenie stravovacích služieb pre deti a pomôcky pre deti bezplatne, 
  • kampane, ocenenia, medzinárodné aktivity v duchu hesla Krajina priateľská k rodine.

Premiér na podujatí povedal: "Deti sú motivujúcou silou: pozitívnou motivujúcou silou v živote spoločnosti, ako žiadna iná, ktorú poznáme. Koniec koncov, keď budeme starí, postarajú sa o nás, budú sa starať o naše potreby, budú zárukou obnovy našich komunít a budú niesť dedičstvo, ktoré urobilo naše životy zmysluplnými. Bez detí neexistuje budúcnosť a pre starších bez nich nie je zaručená bezpečnosť."

Nové opatrenia prezentované premiérom majú pomôcť zvrátiť nízku pôrodnosť, starnutie obyvateľstva a zmierniť tak demografickú zimu. Pomôcť majú:

  • zníženie hypoték pre rodiny s 3 a viac deťmi,
  • vybudovanie a rekonštrukcia škôlok,
  • zníženie alebo odpustenie študentských pôžičiek pre mamy s 2 alebo viac deťmi.

Vláda chce týmito opatreniami zvýšiť súčasnú pôrodnosť z 1.5 na 2.1 dieťaťa na plodnú ženu do roku 2030, aby sa tak zastavilo starnutie a vymieranie krajiny. Maďarský premiér Orbán tieto opatrenia prezentoval na úvod Demografického fóra, ktoré bolo súčasťou Budapeštianskeho rodinného summitu konaného 25. mája 2017.

Premiér na záver dodal: "Európska únia nemôže stavať svoju budúcnosť na prisťahovalectve, ale na rodinách." ZDROJ

PS: Kiež by aj slovenská vláda hoci neskoro, ale aspoň začala robiť rodinnú politiku zameranú na stabilitu rodín, manželstiev, viacdetné rodiny a demografický rast. A nie ohlasovala nové a nové genderové nezmysly ako naposledy hovorca ministra rodiny (!) o pláne zmeniť pojem "materská" tak, aby zahŕňal aj otcov. (pozn. rodinná politika nie je totožná so sociálnou politikou, ktorá problémy už iba hasí)

Inzercia

Odporúčame

Blog
Najlepší záujem detí – zaklínadlo, pod ktorým každý rozumie niečo iné

Najlepší záujem detí – zaklínadlo, pod ktorým každý rozumie niečo iné

Na Medzinárodný deň detí sme všetci chceli urobiť deťom radosť – rodičia i starí rodičia, učitelia, politici i podnikatelia. Deti od nás dostávali darčeky. Zdá sa však, že čo najviac potrebujú deti, to sa kúpiť nedá. Deti chcú totiž svojho otca a mamu. A tí zase potrebujú podporu a pomoc, aby to zvládli. A štát potrebuje funkčné rodiny, ale aj daňových poplatníkov. A zamestnávatelia potrebujú stabilných pracovníkov. Dá sa toto všetko skĺbiť tak, aby boli všetci spokojní? A keď dokážeme nájsť riešenia, budú tieto v najlepšom záujme detí?