Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. jún 2017

Najlepší záujem detí – zaklínadlo, pod ktorým každý rozumie niečo iné

Na Medzinárodný deň detí sme všetci chceli urobiť deťom radosť – rodičia i starí rodičia, učitelia, politici i podnikatelia. Deti od nás dostávali darčeky. Zdá sa však, že čo najviac potrebujú deti, to sa kúpiť nedá. Deti chcú totiž svojho otca a mamu. A tí zase potrebujú podporu a pomoc, aby to zvládli. A štát potrebuje funkčné rodiny, ale aj daňových poplatníkov. A zamestnávatelia potrebujú stabilných pracovníkov. Dá sa toto všetko skĺbiť tak, aby boli všetci spokojní? A keď dokážeme nájsť riešenia, budú tieto v najlepšom záujme detí?
Najlepší záujem detí – zaklínadlo, pod ktorým každý rozumie niečo iné

Posledný májový víkend som sa v Budapešti zúčastnila Svetového kongresu rodín, na ktorom účastníci (skoro 3 tisíc!) vyzývali politikov k prijímaniu prorodinnej politiky. Od samého začiatku môjho vstupu do parlamentných lavíc som upozorňovala na to, že rodinná politika nie je sociálnou politikou. Obidve politiky majú svoje vlastné ciele i  svojich adresátov a majú aj rôzne nástroje podpory.

Sociálna politika nie je rodinná politika

Sociálna politika upriamuje svoju pozornosť na člena rodiny ako  jednotlivca v čase nejakej núdze – invalidita, nezamestnanosť, ale aj rodičovstva. Rodinná politika sa zameriava na členov rodiny ako na celok. Musí byť prierezová, medzirezortná, to znamená, že všetko súvisí so všetkým – školstvo, zdravotníctvo, sociálne služby, ale aj bývanie, podnikanie, či zamestnávanie.

Rodinná politika preto mala byť jednou z nosných tém v programovom vyhlásení vlády. Také tam však nenájdete. Oceňujem síce text v programovom vyhlásení vlády v časti sociálna politika, že vláda bude pri predkladaní návrhov zákonov zvažovať ich vplyv na manželstvo a rodinu, dosiaľ však nič také vláda neurobila. Pritom väčšina opatrení politík má naozaj priamy alebo nepriamy dopad na rodinu. A preto vláda síce prichádza do parlamentu s návrhmi zákonov, ktoré sú v prospech rodiny, ale všetko je to len ad hoc, bez systému, bez prepojenia, bez koncepcie.

Čudujem sa tomu, pretože dnes už aj aj ekonómovia namiesto rozprávania o HDP a dlhu, čoraz viac hovoria o zlej demografii a starnutí obyvateľstva. Aspoň z týchto dôvodov mala  vláda zamerať svoju pozornosť na rodinu. Je fakt, že zvýšili materské, tiež rodičovský príspevok (o 10 eur) a podporujú politiku zosúladenie rodiny a práce. Agenda zosúladenia rodiny a práce je však silno zameraná iba na zvýhodňovanie starostlivosti v jasliach pre deti DO troch rokov. Ministrovi Richterovi často hovorím, že záujmom je skôr čerpanie eurofondov ako skutočná pomoc ženám-matkám.

Najväčším problémom slovenských žien /rodičov je však dostupné miesto v škôlke pre deti OD troch rokov, kedy ženy musia nastúpiť do zamestnania. Preto sme už vo volebnom programe avizovali, aby každé dieťa od troch rokov malo nárok na bezplatné miesto v škôlke. A v prípade, ak by nebolo poskytnuté, navrhujeme, aby rodičia mali nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 280 eur za každý mesiac neposkytnutia služby. Aj toto by bolo jedno z dobrých opatrení v prospech rodičov malých detí.

Inzercia

Nie som proti pomoci tým ženám, ktoré sa rozhodnú nastúpiť do práce skôr ako do troch rokov veku dieťaťa. Práve naopak. Rešpektujem takéto rozhodnutie rodičov, ktoré by nemal nikto spochybňovať. Apelujme však na štát, na vládu. Tá má povinnosť vytvoriť množstvo nástrojov podpory a opatrení pre rodičov. Jedno opatrenie však nemôže byť zvýhodňované od druhých. Rodičia nemôžu byť, za akékoľvek svoje rozhodnutie, diskriminovaní. Veľmi dobre teda rozumiem protestu skupiny žien, ktoré symbolicky na Deň detí odovzdali premiérovi Ficovi podpisy pod ich výzvu "Mama je lepšia ako jasle". Tieto ženy ako aj 40 organizácií premiéra a vládu žiadajú, aby finančne nediskriminovala ženy, ktoré sa osobne starajú o svoje deti a nedávajú ich do jaslí. Túto petíciu za 20 dní podpísalo viac ako 15 000 občanov! Minister Richter a vláda by mali dobre počúvať tento hlas.

Často však počúvam, že je za tým „tlak Bruselu“. Ako to teda vlastne je? Opatrenia a nástroje sú pripravované podľa potrieb ľudí alebo podľa niekoho predstáv?  Ako členka ľudskoprávneho výboru som sa pred pár dňami zúčastnila pracovného stretnutia s členkou Kabinetu eurokomisárky pre spravodlivosť a rodovú rovnosť Vĕry Jourovej. Predmetom stretnutia bol práve Návrh Smernice Európskeho parlamentu a Rady o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom rodičov a opatrovateľov. V mojom príspevku som upozornila presne na tento problém – pretláčanie a zvýhodňovanie jedného nástroja v politike harmonizácie rodiny a práce pred ďalšími. Vadí mi, že niekto vie ako „správne“ sa majú ženy /rodičia rozhodnúť.  Pritom Barcelonske ciele nijako nezabúdajú ani na pomoc a podporu rodičom deti do 6 rokov, práve naopak.

Znevýhodnené za materstvo

Dlhodobo podozrievam tých „hore“ – aj u nás, aj v Bruseli – že ich úmysel je iný ako navonok deklarujú. Veď, nalejme si čistého vína. Povedzme si na rovinu, že ženy-mamy sú veľmi nevýhodné pre zamestnávateľov. Tí sa s tým ani netaja. A pre štát, ak zostávajú na trojročnej rodičovskej „dovolenke“,  sú nevýhodné tiež, ale nahlas to povedať by bolo veľmi nekorektné.  Zdá sa, že najlepšie pre štát by bolo, keby ženy porodili aspoň tri deti a zároveň, aby sa čím skôr zaradili pracovného procesu a tak sa stali daňovými poplatníkmi! To je hrozné už len písať, tobôž nahlas hovoriť! Súdruhovia v socializme sa s týmto riešením netajili. Nuž, socialistické riešenia už nemôžeme hovoriť takto nahlas a preto ich treba zaobaľovať.

Takže, ako je to naozaj s tým najlepším záujmom detí pri politike zosúladenia rodiny a práce? Vieme skĺbiť záujmy štátu s najlepším záujmom detí?  Vieme skĺbiť záujmy dospelých s najlepším záujmom detí?  Nájdeme správne riešenia?  

Inzercia

Kľúčové slová: ochrana nenarodených, rodina, ženy a deti v ohrození, zdravotne znevýhodnení, občianska spoločnosť, zápas za spravodlivosť a ... politika. Kľúčoví ľudia: moje deti a skvelý manžel.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Rýchlokurz prežitia ...v manželstve

Rýchlokurz prežitia ...v manželstve

Zapíšte si do diára deň 24.6.2017. Ako vychovať deti a nezblázniť sa? Čo potrebuje chalan, aby sa stal mužom a otcom? Máte radi gospelovú hudbu? Kapucíni, Janais, G.O.D.S., SÁBA, TIMON... Spojte príjemné s užitočným! Ideme do Tatier na Father´s Fest ZA JAZEROM 2017.

Blog
Vládni poslanci nesiahajte na svedomie národa

Vládni poslanci nesiahajte na svedomie národa

„Pád komunizmu priniesla v našich podmienkach Nežná revolúcia. Systém zaťažený zločinom a neslýchaným utrpením nevinných obetí, sa skončil „nežne“, bez odvety, ba aj výčitiek, skôr z radosti nad jeho koncom. Bez odpovedi zostali aj otázky viny či zodpovednosti. Eufória zatienila odkaz a mravný étos obetí. Víťazstvo slobody a spravodlivosti bolo ich jedinou satisfakciou, pre tých, čo sa ho vôbec dožili“ hovorí Štefan Paulíny v úvode knihy Zločiny komunizmu na Slovensku.