Len vy, slovenské mamičky...

Len vy, slovenské mamičky...

...učte deti naše pesničky – spieva pani Gréta Švercelová, momentálne však len z internetu. Tento blog bude o krásnej slovenskej piesni, o jej sile a o tom, ako som na materskej objavila Ameriku.

Úprimne sa priznám, že ako matka-začiatočníčka som nevedela nič, čo sa týka starostlivosti o dieťa. Mala som niečo naštudované z internetu, ale bolo mi to na dve veci.... však viete :-). Moja malá bola vykúpaná, prebalená, napapaná – a spinkať ani za svet! Závidela som ostatným mamám z internetu, ktoré stíhali všetky domáce práce v čase, keď ich dieťa spalo, závidela som mamám-biznismenkám, ktoré stíhali dokonca aj prácu vo firme. Moja malá si chvíľu pospala a potom opäť: „Uááááááá!“

Raz som ju tak kočíkovala po terase – pekne dokola, s jemným pohojdávaním a vnútornou nedočkavosťou, kedy už konečne zaspí a ja sa vrhnem na tie domáce práce. Po asi päťdesiatom koliečku, ani neviem, čo mi to napadlo – či to už bolo zúfalstvo, beznádej, frustrácia, neviem – začala som jej spievať. A ona zaspala!

Je to vlastne jednoduché a mamy to poznajú už odpradávna. Uspávanky fungujú – iba ja som si vždy myslela, že je to len taký folklór – proste, že ľudia kedysi nemali rádio, tak si spievali sami. Omyl, pesnička má svoj význam – pieseň dieťa ukľudní, uspí ho, zabaví, rozveselí.... Skrátka, my teraz robíme všetko s pesničkou.

Keď sa malá nechce dať obuť a hnevá sa – zaspievame si „Kocúrici šibali“, keď si chceme zatancovať, pustíme si ľudovku „Kdeže si Anička“, keď sa chceme vyjašiť, pustíme si strýca Marcina „Pretože si lump“ a chodíme cvičiť do fitka, kde nám tiež púšťajú pesničky. Pri dlhom cestovaní nám pomôže pesnička od Fíha Tralala „Kolovrátok“, ktorá je geniálna v tom, že sa tam napodobňujú zvieratká a s tými všetkými „Múúú“, „Bééé“, „Mňau“ a „Vŕŕŕ“ si vystačíme na ľubovoľne dlhú cestu. No a ako uspávanka mometnálne fičí „Kačička divoká“.

V pôrodnici ma naučili prebaľovať dieťa a dali mi dlhý zoznam, čo nesmiem jesť (kvôli kojeniu, viete). Pani detská doktorka mi poradila, čo na boľavé bruško a horúčku. Na internete som našla všetky možné rady a návody – aký matrac do postieľky, ako sterilizovať fľašky, ako zavádzať príkrmy – nikto mi však neporadil, že dieťaťu treba spievať. Mala som si veru skôr spomenúť na pieseň z Repete Mamky v podaní pani Gréty Švercelovej.

„Mamky, slovenské mamičky, spievajte len naše pesničky,“ spieva pani Gréta a je to rada nad zlato. Nielen pre mamičky, ale i pre oteckov a vlastne pre všetkých. Že neviete spievať? Ja som si to tiež myslela, ale začala som s jednoduchšími „Kolo, kolo mlynské“, „Pec nám spadla“ a postupne prešla k náročnejším skladbám. Teraz už spievame dvojhlasne – malá síce ešte nevie rozprávať, ale s popevkom „Ta, ta, ta, ta, ta, ta, tááááá“ odspieva aj „Nebola som veselá“.

„Škoda však, že jednu pieseň čujem veľmi zriedka hrať, najkrajšiu zo všetkých piesní, čo spievala moja mať.“ Smutné, že máme toľko krásnych slovenských piesní, ale z rádia ich nepočuť. Rozhlas má plný archív nádherných a kvalitných piesní – či už sú to ľudovky, repeťácke pesničky, či hity z 80-tych rokov, Malokarpatská kapela, Darina Laščiaková, Jana Kocianová, Karol Duchoň, Elán, Pavol Hammel, Marika Gombitová,...... – ale v éteri počujeme hlavne Adama Ďuricu :-(.

Nič proti Adamovi, je to mladý chlapec s vlastným názorom, ktorému ale ja nemám šancu rozumieť, keď napríklad tvrdí, že „Život je láska – veda, niekedy odpovedá, niekedy len mlčí...“ Chápem, že je veľa mladých dievčat, ktoré ho zbožňujú. Chápem, že mu posielajú hlasy do Zlatého slávika či iných ankiet. Ale nechápem, prečo ho hudobní redaktori tak často púšťajú v rozhlase.

Ešteže máme internet – ten mi pomáha nájsť dávno zabudnuté piesne z môjho detstva. Napríklad – pamätáte si ešte na Dobré ráno, svetlo mojich očí?

Moja dcérka raz podrastie a tiež bude obdivovať nejakého toho Adama. Určite bude počúvať aj anglickú produkciu. Možno aj nejakých reperov (?!?!)... Ale jedno je isté – bude poznať slovenské ľudovky, Kostolányiovú, Lipu, Žbirku a aj „Najkrajší kút v šírom svete“. Bude poznať krásne slovenské pesničky a verím, že ich raz bude spievať aj svojim deťom.

A na záver – chcete vedieť, či už konečne stíham všetky tie domáce práce? Nestíham. Ale teraz je nám veselšie. :-)

 

Zdroj foto: https://tr.depositphotos.com/2265253/stock-photo-mommy-and-children.html

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo