Ako pomôcť rodinám skrze sebestačnosť?

Ako pomôcť rodinám skrze sebestačnosť?

V dnešnom článku Vám ponúkame rozhovor s predsedom OZ Misia mladých z Tvrdošína s Antonom Michalicom.

Mohol by si nám úvod predstaviť Občianske združenie Misia mladých?

Občianske združenie Misia mladých vzniklo v roku 2003. Pôvodne sa zameriavalo na prácu s neorganizovanou mládežou, v posledných rokoch rozšírilo svoju činnosť aj na rodiny v náročných životných situáciách z regiónu Oravy.

Naše občianske združenie prišlo s inovatívnou myšlienkou pomoci rodinám v núdzi, mohol by si nám ju predstaviť?

Počas vzdelávacích a voľnočasových aktivít sme sa stretávali s rodinami, ktoré sa z rôznych dôvodov dostali do náročnej životnej situácie. Množstvo rodín a jednotlivcov sa na nás obrátilo so žiadosťou o pomoc, či už finančnú, materiálnu alebo o radu. My sme však nemali (a ani nemáme) možnosť otestovať si tých ľudí, či za ich problémami nestoja aj iné dôvody, ako napr. lenivosť, nemorálnosť v konaní a správaní, prípadne nešetrné zachádzanie s peniazmi. Preto sme prišli s programom Sebestačnosti, v rámci ktorého rodiny v náročných životných situáciách môžu získať semiačka zeleniny, hospodárske zvieratá, malé políčko, odbornú pomoc a prednášky s cieľom žiť viac sebestačnejší život. Rodiny potom pestujú zeleninu, ktorú môžu legálne v rámci Predaja z dvora predať a zarobiť si tak aspoň nejaké extra peniaze do svojho rodinného rozpočtu. My im pomáhame hľadať odberateľov. Pracovne sme si pomenovali tzv. model 500:500, teda rodina si predá zeleninu za 500 EUR a za 500 EUR si vypestuje pre svoju potrebuje. Špecializujeme sa na tekvice, ktoré sú univerzálne, zdravé a dlho skladovateľné. Niektoré odrody vydržia bez problémov až 8 mesiacov. Navyše sa pomerne jednoducho pestujú, na 1m2 sa dá vypestovať 4-5 kg, teda na malom políčku o výmere 100m2 je tých 500kg úplne reálnych.

Prečo ste sa zamerali práve pre túto formu pomoci? Čo bolo takým impulzom?

Osobným impulzom bolo sledovanie nákupov viacerých rodín, ktoré nás pýtali o pomoc. Všimol som si, ako kupujú svojim deťom lacné sladené nápoje, ktoré sú zároveň nezdravé. Ak si kúpia len jeden takýto nápoj denne v hodnote 50 centov, ročne je to viac ako 180 EUR. Pýtal som sa ich, prečo nespravia pre deti radšej bazový sirup, ktorého si vedia doma s minimálnym nákladom vyrobiť desiatky litrov. Mnohí však dnes už bazový sirup ani nepoznajú, spoliehajú sa na výlučne na kupované produkty. Takýchto príkladov viete nájsť niekoľko, keď si to všetko zrátate napríklad na ročnej báze, zistíte, že to vôbec nie sú malé peniaze. Uvedomil som si, že namiesto tej „klasickej“ zbierkovej charity je lepšie pracovať s ľuďmi na ich vnútorných rezervách.

Koľko rodín v núdzi máte cez tento program zapojených?

Momentálne je to viac ako 15 rodín v pravidelnom programe a ďalších 20 v nepravidelnom. Radšej používam výraz rodiny v náročných životných situáciách, pretože to podľa mňa lepšie popisuje stav a situáciu týchto rodín. Keď o niekom poviete, že je to sociálny prípad, hádžete ho na piatu koľaj a on sa už potom nemusí dostať na hlavnú trať života. Ak zasiahne do života rodiny smrť rodiča, choroba alebo iná vážna situácia, tej rodine treba pomôcť nájsť nové smerovanie a nie zaškatuľkovať ju.

Čo je vašou dlhodobou víziou v rámci tohto projektu?

V rámci toho duchovného je to priblíženie ľudí k nesmrteľnej spáse a v rámci materiálneho sa chceme snažiť o vytvorenie systému, kde budeme mať pravidelných odberateľov zeleniny z radov právnických a fyzických osôb. Tento pravidelný odber bude pomáhať rodinám v náročných životných situáciách rozvíjať svoju sebestačnosť a posúvať sa každým krokom o kúsok ďalej.

Na minuloročnej konferencií ktorú ste organizovali ste prezentovali život Františka Skyčáka st. V čom je pre Vás František Skyčak st. vzorom?

Ferko Skyčák bol oravský obchodník s plátnom, uhorský poslanec a zakladateľ ľudových bánk. Veľmi mu záležalo na rozvoji regiónu a podpore miestneho obyvateľstva. Ľudová banka v Námestove fungovala od roku 1899, zhromažďovala úspory od miestnych ľudí a požičiavala im za úroky, ktoré v celej histórii banky nepresiahli priemerne 7%. Samozrejme na vkladových účtoch vyplácala ľudom úroky vo výške 2-4%, teda banka si nechávala na svoje fungovanie a zisk len 2-3%. Takýchto lokálnych bánk bolo na začiatku 19.storočia na území Slovensko desiatky a dokonca aj počas čias samotnej krízy tieto banky úspešne navýšili vklady. Dnes sa bohužiaľ aj mnohé banky pri požičiavaní správajú „úžernicky“, a často si vôbec nepreverujú dlžníka. Ide o to, dať do obehu čo najviac peňazí – otázka vždy zostáva, aké to bude mať následky na život a morálku bežných ľudí....

Akej činnosti sa ešte občianske združenie venuje okrem programu Sebestačnosti?

S rodinami sa stretávame každý mesiac na spoločných stretnutiach rodín. Zíde sa nás vždy viac ako 70 ľudí. Matky majú osobitný program (prednášky, tvorivé dielne) a deti zážitkovo-vzdelávací program. Venujeme sa aj mládeži prostredníctvom pravidelných stretnutí a duchovných obnôv, ktoré sa v našom združení oživili na začiatku tohto roka. V lete plánujeme tábor

Keby niekto mal záujem o výrobky priamo od Vás alebo na niektorú z rodín kde si ich môže zakúpiť?

Výrobky si môže zakúpiť priamo od rodín. Tento rok pestujú rodiny v Tvrdošíne, Mútnom, Oravskej Lesnej, Babíne, Habovke a Lokci. Kontaktné údaje a čerstvé informácie o aktuálnej ponuke zeleniny nájdete na http://www.misiamladych.sk/oravska-zelenina/

 

 

Predaj vypestovanej zeleniny 

Deti polievajú zeleninu

Autor rozhovoru: Peter Grobarčík

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo