Ľubomír Feldek predbieha Vatikán. Právom?

Ľubomír Feldek predbieha Vatikán. Právom?

S poctami a uznaniami pre MUDr. Silvestra Krčméryho SF a RNDr. Vladimíra Jukla SF sa akoby vrece pretrhlo. Banská Bystrica, Bratislava, Trnava. V každom z týchto miest si ich pripomenuli a v príprave sú ďalšie podujatia. Feldek ide ešte ďalej, nepripomína, ale oslavuje. Vložil svoj talent do napísania divadelnej hry. V predvečer slávnosti narodenia sv. Jána Krstiteľa nás čaká premiera predstavenia "Nepolepšený svätec" na doskách Slovenského národného divadla v Bratislave

Viem, nie je to zdvorilé a slušné osloviť na ulici osobnosť, ktorú poznáte z televíznych obrazoviek. Ale predsa len. Spýtať sa autora divadelnej hry v akom štádiu je jej uvedenie, nie je až tak veľké "faux pas". Pri mojej otázke som sa  však cítil ako školáčikovia, ktorí sa pri nás zastavili so slovami: "Pán Feldek, čítame Vaše knihy. Pekne píšete." Rozhovor s nimi skončil Feldek s úsmevom a dovetkom, že ich nebude skúšať, čo čítajú. Rozhovor so mnou pokračoval slovami dramatika, spisovateľa i herca, ktorý rozhadzuje rukami, mení tón hlasu, keď chce niečo naznačiť, zdôrazniť. Feldek sa jedným slovom "rozohnil" (po tom, ako som sa predstavil - napísal som úvod do nového vydania spomienok Silva, ktoré vydalo vydavateľstvo Artis Omnis Pravdou proti moci - stalo sa inšpiráciou na napísanie inscenácie). On opisoval drámu príbehu a vo mne sa vynárala dráma Silvovho života. "Vám to môžem povedať!" zaznelo niekoľkokrát počas nášho spoločného rozhovoru. A ja som mal pocit, že to, čo odznelo by som mal radšej zabudnúť, aby som to nepovedal ďalej. Aby som neprezradil tie slová, situácie, ktoré mi naznačil, nad čím premýšľal a ako nad tým premýšľal. Prečo vkladal do deja slová a ako pomáha hercom zvládnuť ťažkú hru...

Čo však môžem prezradiť a je to aj vec verejná, je informácia, že režisér Kamil Žiska uvedie divadelnú hru Nepolepšený svätec. Stránky SND uvádzajú nasledovné: "Inscenáciou hry Ľubomíra Feldeka pokračujeme v Modrom salóne v projekte divadelného stvárnenia osudov významných osobností našich dejín. Tentoraz sme si vybrali širokej verejnosti nie príliš známu, o to však významnejšiu postavu katolíckeho disidenta a lekára Silvestra Krčméryho. Hra Nepolepšený svätec alebo Vy máte v rukách moc, my pravdu sa sústreďuje na mravné posolstvo jeho života vo väzení, kde ho nedokázali zlomiť ani najbrutálnejšími metódami vtedajšej ŠtB. Jeho živá viera mu pomohla prekonať dnes až takmer neuveriteľné spôsoby mučenia, ktoré mali za cieľ priviesť ho k „polepšeniu", teda k popretiu jeho viery a súhlasu s mocenskými princípmi vládnutia komunistickej diktatúry. Silvester Krčméry sa však „nepolepšil", prejavil obrovskú vnútornú silu, obstál aj v najťažších skúškach a zamietol všetky rozhodnutia súdov, na základe ktorých by mohol byť prepustený, ak by aspoň čiastočne priznal svoju vinu, pretože žiadnu necítil. Hra sa odohráva v dvoch časových rovinách - v deväťdesiatych rokoch v jeho ordinácii, kde ho navštívi jeho bývalý vyšetrovateľ, a v päťdesiatych rokoch na rôznych miestach jeho vyšetrovania a väznenia. Nevyhnutnosť pokánia a povznášajúca sila odpustenia sú nepatetickou hĺbkovou témou hry a jej odkazom aj pre súčasnosť."

Tento odkaz svätca si všimla Banská Bystrica, keď mu vo februári udelila čestné občianstvo mesta, o ktorom sa hovorí: "Za živa v Bystrici, po smrti v nebi."

Slovenský Vatikán si ho uctil na pôde Trnavskej univerzity dňa 11. mája. Svojich zakladateľov si dňa 1. mája (piate výročie odchodu na večnosť Vladimíra Jukla) pripomenuli členovia Spoločenstva Fatima v Katedrále sv. Martina v Bratislave a pripravujú sa ďalšie podujatia.

 

Predbehol Ľubomir Feldek Vatikán? Zdá sa, že nie. Nebol to ani časopis .týždeň, ktorého titulka sa niesla v znamení svätosti Silva i Vlada.  Bol to už pápež Ján Pavol II., ktorý do publikácie spomienok Silva na väzenie napísal slová, ktorými sa začína vyhlásenie človeka za svätca. "Silvo, zomri čím skôr, lebo tento pápež Ťa na druhý deň vyhlási za svätého," hovorieval s úsmevom František Mikloško. A krakovský kardinál, osobný tajomník poľského pápeža nám neustále pripomína: "Koho si sv. Ján Pavol II, veľmi vážil, tak to bol Silvo, Silvo Krčméry. Silvo, Silvo, poznáte ho?" A mohli by sme pokračovať ďalej.. Vráťme sa však k Feldekovi.

Iste, ešte nikto z nás nevidel divadelné prestavenie Nepolepšený svätec. Nie je možné prečítať si recenziu, a tak sa dá len ťažko odporúčať niekomu, aby si pozrel inscenáciu, či pozval celú školu do divadla. Po rozhovore s pánom Feldekom som optimista, ba som si istý, že to bude dobré predstavenie. Už som kúpil aj jeden lístok pre ministra školstva, aby som ho pozval na predstavenie a po predstavení sme mohli otvoriť tému: "Krčméry a Dobiáš do čítaniek!," tak ako sme o tom dnes hovorili s pánom Feldekom. A pozývam aj Vás. Posledných 80 voľných lístokov (súčet za tri dni!) je ešte v predaji.

František Neupauer

PS: A ešte využijem túto príležitosť, aby som povzbudil Vás, ktorí ste stretli Silva. Napíšte mi Vašu osobnú spomienku na Silva i Vlada. Na podujatí v Trnave padol návrh rektora VŠZaSP sv. Alžbety prof. V. Krčméryho: "Ak všetci napíšeme len pár spomienok (na cesty po Slovensku, stanovačky, spomenieme sa na vtipy, ktoré hovoril/i...), môže byť z toho pekné dielo." Vypočujte si jedno z jeho svedectiev.. Kontakt: frantisek.neupauer@gmail.com

FOTO: arhív autora, Karol Dubovan. www.tyzden.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo