Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. máj 2017

Meteorit Magura

Začiatkom apríla nás boli pozrieť naši priatelia a tak sme sa spolu s nimi vybrali na výlet po náučnom chodníku. Kedže výlet dopadol veľmi dobre a našim priateľom páčil tak na základe tohto aj ďalších pozitívnych ohlasov ktoré nás povzbudili. Sme sa rozhodli predstaviť Vám aj v druhom článku náš projekt ktorý je zameraný na zviditeľňovanie nášho regiónu. Z osadením tabuľ sme začali v roku 2011 kedy sme osadili dve náučné tabule (Meteorit Magura a Meteoroid - Meteor - Meteorit) na Slanickom ostrove umenia.
Meteorit Magura

Zároveň sme sprístupnili náučný chodník „Po stopách meteoritu“, ktorý bol vybudovaný v rámci rovnomenného projektu realizovaného v roku 2012, ktorý sa nachádza v katastri obce Vavrečka (5 km od Námestova). Začína pri obecnom úrade vo Vavrečke (tabuľa Meteorit Magura), ďalej smerom ku kaplnke (tabuľa Planéty slnečnej sústavy), pokračuje ku vrcholu Magury (tabuľa Meteoroid - Meteor - Meteorit) a končí pri altánku vo Vavrečke (tabuľa Objavovanie vesmíru). Ak máte cestu na Oravu tak určite nevynechajte návštevu tohto chodníka.

Trošku o histórii meteoritu

Nález želiez z Magury významne napomohol ďalšiemu rozvoju meteoritky v svojom období a tak i z historického hľadiska je doteraz najvýznamnejším nálezom meteoritov na území Slovenska. Samotná história nálezu nie je dostatočne známa a preto sa oficiálne uvádza široké rozpätie viacero rokov. Išlo o nález veľkého počtu úlomkov železa v rokoch 1830 – 1840 na svahoch najsevernejších výbežkov Oravskej Magury pravdepodobne západne od obce Slanica pri Námestove (v súčastnosti zatopenej Oravskou priehradou), kde lesní robotníci bežne nachádzali 1 – 40 kg kusy železa, ktoré pokladali za kvalitnú železnú rudu a odnášali do hutí na výrobou rôznych pracovných nástrojov. Miesta nálezov dlho tajili a tak sa stratilo najmenej 1,6 ton vzácneho materiálu až dokedy vo Viedni prof. Haidinger (1844) nezistili ich podstatu.

Celkovú hmotnosť pôvodného telesa už nie je možne zrekonštruovať, ale množstvá nálezov úlomkov rozmanitej hmotnosti, ojedinele i cez 50 kg, vedú k úvahe, že išlo o bohatý meteoritický dážď a nie dopad väčšieho monolitu (nenašiel sa žiadny väčší kráter).

Úlomky z neho sa nachádzajú vo všetkých väčších svetových múzeách. Dokopy vážia zhruba dvesto kíl. „Najväčší kus s hmotnosťou 45,5 kilogramu je v zbierkach univerzity v Tübingene,“ Štyri kusy presahujúce osemnásť kíl sú v Prírodovednom múzeu vo Viedni, v Maďarskom národnom múzeu v Budapešti sú dokopy 18,1-kilové, najväčší váži 4,8 kila. Ďalšie sú v Berlíne, v Londýne, v Prahe.“ Do Slovenského národného múzea v Bratislave sa malý, 180-gramový plátok Magury dostal pred desiatimi rokmi. „V roku 2001 sa nám podarilo s Národným múzeom v Prahe vymeniť úlomok Magury za podobný úlomok meteoritu Rumanová, ktorý sa našiel v roku 1994,“Inzercia


 

Autor článku: Peter Grobarčík

 

Hlavnou činnosťou Občianskeho združenia je poskytovanie pomoci deťom a rodinám, ktoré sa ocitli v krízovej životnej situácii, organizácia voľnočasových aktivít a dobrovoľníckeho programu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Poď sa s nami poprechádzať po Bylinkovom náučnom chodníku

Poď sa s nami poprechádzať po Bylinkovom náučnom chodníku

Ak sa radi túlate po Slovensku a radi spoznávate našu krásnu krajinu, tak určite nevynechajte krásny región na severe Slovenska Oravu. Náš kraj je bohatý na históriu, krásne kultúrne pamiatky, gastronómiu a hlavne hory a nádhernú prírodu. Ak radi chodíte do prírody tak Vám odporúčame jeden super tip na krásnu prechádzku na Bylinkovom náučnom chodníku,ktorý sa nachádza na katastrálnom území obce Štefanov nad Oravou.

Blog
Panna Mária - problém medzi katolíkmi a protestantmi?

Panna Mária - problém medzi katolíkmi a protestantmi?

Vážení čitatelia, toto nie je a ani nechce byť vieroučný článok o úcte k Panne Márii. Nevznikol z môjho podnetu, ale ste si ho vyžiadali a chcete, aby som k tomu zaujal stanovisko. Pozrieme sa teda na Pannu Máriu z rôznych uhlov pohľadu podľa kresťanských denominácií, pozrieme sa do sv. Písma a verím, že nájdeme prvky, ktoré nás budú spájať a nie rozdeľovať.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.