Mladí, kde ste?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Mladí, kde ste?

Každý dospievajúci človek má prirodzenú ambíciu, túži sa uplatniť a tiež naplniť svoje talenty, ktoré dostal od Boha v spoločnosti, v ktorej vyrastal a stala sa mu domovom. Avšak to, aby dokázal svoje ideály naplniť, ovplyvňujú rôzne faktory ako politická situácia, pracovný trh i ekonomická situácia krajiny.

Verejne dostupné prieskumy a štatistiky nám však ponúkajú žalostný pohľad: len malé percento absolventov stredných a vysokých škôl si nájde uplatnenie v odbore, ktorý vyštudoval. Často musia prijať aj prácu mimo odboru či menej finančné ohodnotenú. Ale ani vtedy to nemajú vyhraté... stále je to však ten lepší prípad. V tom horšom prípade, veľa mladých ľudí zo „zaostalejších“ regiónov nemajú ani vyššie uvedenú šancu uplatniť sa. To ich prirodzene vedie k tomu, že sa musia realizovať mimo domoviny - v zahraničí. Paradox je ten, že iba malé percento takýchto ľudí v nútenom „exile“ sa chce vrátiť späť; (na čo aj, za minimálnu mzdu?). Dnes sa to elegantne nazýva „odliv mozgov“. Na strane druhej je povzbudzujúce sledovať úspechy našich Slovákov v zahraničí či už v stavebníctve, alebo v oblasti vedy a techniky atď. Odvrátenou stranou je, že aj o takýto potenciál Slovensko prišlo a i naďalej prichádza.

Namieste je otázka: nebolo by pre štát lepšie vytvoriť podmienky pre zamestnanie vyškolených odborníkov a mať z nich ekonomický prospech? Prečo sa to v zahraničí dá? Jedno príslovie vraví, že „ryba smrdí od hlavy“. Už je načase zefektívniť naše štátne zriadenie.

Ako na to? Odstrániť byrokraciu, viac sa sústrediť na školstvo a vzdelávací systém. Vytvoriť priaznivé podmienky pre živnostenské a podnikateľské prostredie - podporiť mladých podnikateľov (startupy) a rozvoj slovenských výrobkov a služieb, ako aj podporiť rodinné podnikanie. Odstrániť regionálne rozdiely, pritiahnuť nových investorov (aj na „ďaleký“ východ). Všemožne pomáhať mladým rodinám aj formou daňových bonusov. Zastaviť korupciu na najvyšších miestach v štáte a zaviesť viac volebných obvodov vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky atď. V neposlednom rade, ak chceme mladých Slovákov prilákať späť, musíme zvýšiť platy a zabezpečiť prosperitu krajiny. Takisto treba zvážiť, či stačí len zvyšovať minimálnu mzdu, z ktorej si v konečnom dôsledku berú štát a poisťovne na základe sadzby z dane vysoké percento. Neviem, či sa to „starým štruktúram“ ešte podarí. Verme, nádej zomiera posledná.

Avšak pozor. Myslíme si, že mladí ľudia sú s týmto faktom spokojní? Odpoveď nám ponúkne ostatný protikorupčný pochod (nielen) mladých ľudí. Tí „hore“ by sa mali mať na pozore, lebo to môže byť ešte horšie.

Na záver trocha povzbudenia mladým slovom klasika: „My sme tá generácia, ktorá drží budúcnosť sveta vo svojich rukách, my sme tá generácia, ktorá toto všetko môže zmeniť, preto nezúfajme a pracujme na sebe i v prospech nášho národa!“

P.S. pri niektorých častiach som sa nechal inšpiroval akčným programom „Nový november“ Kresťanskodemokratického hnutia (www.novynovember.sk).

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo