Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. apríl 2017

Theresa May sa chystá zabiť viac múch jednou ranou

Dnešný oznam britskej premiérky o predčasných voľbách v júni sa môže javiť ako veľký risk. V skutočnosti to však vyzerá, že si všetko dôkladne zrátala a ide na istotu.
Theresa May sa chystá zabiť viac múch jednou ranou

Britská premiérka sa zajtra postaví pred Dolnú Snemovňu s návrhom vypísať predčasné voľby. Na prvý pohľad to môže vyznieť ako riskantný krok, skok do tmy. Nič nie je vzdialenejšie pravde. Theresa May plánuje jednou ranou zabiť niekoľko múch. Posúďte sami:

- Konzervatívci pod vedením premiérky Theresy May si v prieskumoch podpory užívajú najväčší náskok za ostatných 10 rokov (konzervatívci 46 percent, labouristi 25 percent, liberálni demokrati 11 percent, UKIP 9 percent, zelení 4 percentá). Na rozdiel od (prekvapujúceho) získania veľmi tesnej väčšiny Davidom Cameronom (330 zo 650 členov Dolnej Snemovne), tak má Theresa May šancu obnoviť staré časy z éry Thatcherovej.

- Labouristi (sociálnodemokratická Strana práce) majú najslabšieho a najmenej konsenzuálneho lídra v novodobej histórii. Jeremy Corbyn, neomarxista a anti-monarchista (predstavte si, že by sa napríklad Ľuboš Blaha postavil na čelo modernej sociálnodemokratickej strany západného strihu, takú u nás, žiaľ, nemáme), posunul stranu krajne doľava a úplne potlačil umiernené, progresívne, ľavo-stredové krídlo.

Počas jeho pôsobenia vzrástol v strane antisemitizmus, vytratila sa agenda pre strednú triedu. Navyše 68-ročný Corbyn má síce veľkú podporu medzi radikálnymi a ľavicovo-militantne naladenými podporovateľmi, ktorí sa do strany hromadne registrovali, len aby zabezpečil zvolenie „svojho“ kandidáta. Opticky tak prečíslili bežnú, dlhoročnú členskú základňu Labour Party. Corbyn však doposiaľ nedokázal presvedčiť britskú verejnosť o tom, že by bol vhodným premiérom.

Súčasný vodca Labouristov je slabý rečník, má za sebou množstvo faux-pas, ktoré by za normálnych okolností v západnej politickej kultúre odstavili každého lídra strany. Napokon, pred dvomi týždňami vysvitlo z prieskumu, že ako predsedu vlády si vie predstaviť 55 percenta Britov Theresu May, zatiaľ čo Corbyna uviedlo len 18 percent.

- Konzervatívna premiérka tiež potrebuje dostať legitímny mandát na pokračovanie rokovaní o tzv. „tvrdom Brexite“. Mnohí totiž namietali (opozícia, Snemovňa Lordov, aktivisti za zotrvanie UK v EÚ), že mandát na rokovania s EÚ a následne implementáciu výsledkov referenda dostal ex-premiér a ex-líder konzervatívcov David Cameron.

Theresa May, hoci ešte ako ministerka vnútra bola za zotrvanie krajiny v Únii, sa po nastúpení do úradu rozhodla raziť cestu práve silnejšieho Brexitu, ktorý má podľa prieskumov stále vyššiu podporu medzi obyvateľmi grófstiev a tzv. „Middle England“ (ľudia strednej alebo nižšej strednej triedy a staršej generácie z menších miest, ktorí vyznávajú tradičné hodnoty a pravicové názory).

Inzercia

Zároveň tak môže kapitalizovať na rozvrate vo vnútri UKIP (Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva), ktorá Brexitom naplnila svoju agendu a ktorej sa odvtedy nepodarilo nájsť svoju novú identitu a program. Odchodom populistického, ale večne viditeľného Nigela Faragea tiež stratili svoju najviditeľnejšiu tvár.

- Od volebných úspechov v parlamentných voľbách do škótskeho i celonárodného parlamentu sú škótski ľavicoví nacionalisti z SNP pri chuti. Nicola Sturgeon, prvá ministerka Škótska, avizovala, že po Brexite (v Škótsku má EÚ tradične veľkú podporu) nastala nová situácia a SNP bude požadovať nové referendum o nezávislosti. Naposledy v podstate vyhladili labouristov i liberálnych demokratov z jednomandátových obvodov na Vysočine (vo voľbách 2015 tak získali 55 z celkových 59 mandátov za Škótsko v Dolnej Snemovni). Niektoré prešľapy Nicoly Sturgeon, ako aj zmŕtvychvstanie konzervatívcov v Škótsku však môžu oslabiť pozície SNP v Dolnej Snemovni a následne aj utlmiť ich volanie po druhom referende.

Vyzerá to tak, že Theresa May stavila na istotu. Do volieb sa toho môže ešte veľa zomlieť, no šance na obnovenie bájnej väčšiny konzervatívcov z 80. rokov, keď Margaret Thatcher po vojne o Falklandy získala podporu cez 40 percent hlasov, sa môže vrátiť. Voľby nevyhráva vláda, ale prehráva opozícia a v súčasnosti je opozícia v Británii slabá, nevýrazná a rozhádaná. Theresa May bude diktovať témy i tón kampane, ponúkať bude stabilnú a silnú vládu, ktorá stráži národné záujmy na jednej strane a na druhej strane vykreslí chaos v podobe slabej a nestabilnej vlády roztržitého radikálneho socialistu Corbyna s podporou liberálnych demokratov a škótskych nacionalistov na druhej strane.

Táto stratégia sa už raz konzervatívcom vyplatila, vďaka čomu Cameron získal po 18 rokoch nadpolovičnú väčšinu mandátov pre konzervatívcov. Podobne ako vo všeobecných voľbách 2015 bude robiť konzervatívcom kampaň Sir Lynton Crosby, prezývaný aj „Čarodejník z krajiny OZ“, austrálsky marketér a PR špecialista, ktorý bol jedným z architektov prekvapivého voleného úspechu stredo-pravých konzervatívcov.

Táto skutočnosť ešte viacej zvyšuje šance na 40 %+ pre „Toriovcov“... Theresa May chce zabiť viac múch jednou ranou a ako sa v angličtine hovorí, „GAME IS ON“...

Odporúčame

Blog
Slovensko potrebuje spravodlivejšie voľby

Slovensko potrebuje spravodlivejšie voľby

Spravodlivý výber nositeľov moci znamená rozsiahle materiálne a nemateriálne prínosy pre fungovanie každej demokracie. Vplyv občanov na výsledky hlasovania a legitimitu reprezentácie vo verejnej správe treba posilňovať, nie naopak. Ponúkam k tomu tri účinné návrhy.