Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. apríl 2017

Mladé rodiny si zaslúžia podstatne viac ...

V tomto príspevku sa chcem zamyslieť nad demografickým deficitom v našom štáte. Vytvára štát priaznivé podmienky pre podporu mladých rodín? Pociťujú mladí ľudia sociálnu podporu zo strany štátu a politických strán?
Mladé rodiny si zaslúžia podstatne viac ...

Možno vieme, možno nie, ale populačná krivka na Slovensku z roka na rok neustále klesá. Dnes sa deti v školách učia, že na Slovenku žije zhruba 5,4 milióna ľudí. Podľa „Eurostatu“ o dve generácie sa už školáci na základných školách možno budú učiť iné číslo. Počet obyvateľov by sa mal znížiť na zhruba 3,8 milióna. Dôvod je všeobecne známy: rodí sa menej detí. To, že sa rodí menej detí vyplýva podľa mňa aj z nedostatočnej rodinnej politiky štátu.

Poliaci, majú dnes nový zákon, ktorý definuje, že rodič dostáva cca 112 € mesačne na každé druhé a ďalšie dieťa do veku 18 rokov (aj na prvé no mierne modifikovane). Prečo sa aj nimi neinšpirovať?

Jednou zo základných povinností každého štátu je všemožnými legislatívnymi prostriedkami podporovať rodinu a vytvárať priaznivé podmienky na jej fungovanie. Myslím si, že prorodinná politika má byť vecou národného záujmu.

Dnes krížom-krážom po celom Slovensku chodí medzi ľudí ambiciózne vedenie Kresťanskodemokratického hnutia a predstavuje akčný program „Nový november“. V ňom sa, okrem iných zaujímavosti, dočítame, že hnutie má v rámci podpory rodín návrh, aby pracujúci rodič dostal na každé dieťa do piatich rokov 100 € mesačne vo forme daňového bonusu. Aj toto je snáď cesta ako motivovať mladé rodiny k tomu, aby sa nebáli zakladať si rodiny a cítili tak sociálnu a morálnu podporu i zo strany štátu.

Dôležitým prvkom každej politickej strany má byť program, pomocou ktorého sa strana identifikuje, oslovuje potenciálnych voličov a ponúka možné návrhy na jednotlivé problémy v danej spoločnosti. Žiaľ, na Slovensku sa často stáva, že voliči sa pri voľbách neriadia politickým programom strán, ale neraz podľahnú apatii (mnohokrát sa im ani niet čoho diviť) a rozhodujú sa emocionálne, so zreteľom na „vyskúšanie čohosi nového, tzv. oživenie politiky, experiment“, čo nemôžeme považovať za najšťastnejšie riešenie. Vieme, že politika je umením možného, avšak primárnou úlohou každej politickej strany má byť zabezpečenie spoločného dobra všetkých občanov štátu.

Na záver chcem dodať, že nesmieme zabúdať, že rodina je základnou bunkou spoločnosti a deti sú požehnaním, čo si musí uvedomiť aj štát, ak chce prosperujúci a fungujúci národ. Kde nie sú mladí, nie je nádej, nie je život, to je cesta zániku.

Inzercia

Odporúčame

Blog
A ja ťa rozhrešujem….

A ja ťa rozhrešujem….

Ako konvertitka veľmi oceňujem dar pokánia, ktorý mi ponúka Cirkev. Možnosť návratu, reštartu, nového začiatku. Keď som bola malá, z neznámych dôvodov sa vo mne objavila túžba po svätosti, hoci som netušila, čo tá svätosť znamená. Predstavovala som si, že svätí to sú takí, ktorí nikdy nič zlé neurobili. Takáto predstava však bola nedosiahnuteľná. Vedela som, že to už nedám, že už som prekročila tú povestnú hranicu. A rokmi to bolo stále horšie. Na čas mi táto predstava zahatala cestu.