Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. marec 2017

Odkaz z krajiny tulipánov - v dejinách nie je nič nevyhnutné

Krajina tulipánov, drevákov a veterných mlynov (coffee shopov?)vyslala metafyzický signál, že napriek,pre Západ nepriaznivému vývoju ostatných mesiacov, netreba podliehať pesimizmu a fatalistickým náladám, ale naopak mobilizovať, lebo v dejinách nie je naozaj nič nevyhnutné.
Odkaz z krajiny tulipánov - v dejinách nie je nič nevyhnutné

Lenin mal (možno) pravdu

Akoby sa pohli dejiny. V. I. Lenin raz povedal: „Počas niektorých desaťročí, sa nič nedeje. Počas niektorých týždňov, sa dejú desaťročia.“ V ostatných mesiacoch a týždňoch sa naplnil do bodky.

Začalo to vyzerať naozaj pochmúrne. Najprv vlečúca sa grécka dlhová kríza. Následne rázne imperiálne prebudenie ruského medveďa a Krym. Sýria. Migrácia. Masívne šírenie bludov a poloprávd na sociálnych sieťach. Brexit. Trump, Renzi odstupuje a posilňuje Beppe Grillo...Koncept liberálnej demokracie sa začal otriasať v základoch. Mnohí senzitívnejší pozorovatelia začali hľadať znepokojujúce paralely s dusnom pred Prvou svetovou vojnou, iní dnešnú dobu prirovnávali k nástupu autoritatívnych režimov v 30.rokoch. Renesancia populizmu, ktorý je ďaleko za hranou a sebaľúbeho a zaslepeného izolacionizmu.

Hra nulového súčtu

Vyrojil sa nový, charizmatický typ lídrov, ktorí prichádzajú s radikálnymi, jednoduchými a razantnými riešeniami. Pomyselné kyvadlo sa vychýlilo z jedného extrému, do omnoho nebezpečnejšej krajnosti. Sivých, bezradných politikov-úradníkov v kúsavých oblekoch, bez vízie a odvahy prichádzať s nepopulárnymi riešeniami, hrozia nahradiť ľuďmi, ktorí politiku aj život vnímajú ako hru nulového súčtu („zero-sum game“), teda vychádzajú z presvedčenia, že niekoho úspech automaticky znamená môj neúspech, respektíve viac môžem dosiahnuť len vtedy, keď iný dostane menej. Teda spôsob uvažovania, ktorý ľudí vracia medzi nižšie životné formy. Túto stratégiu prežitia má v živočíšnej ríši napríklad priemerný plaz.

Možno len tri voľby od súmraku demokracie...

Ako na stránkach Washington Post uviedla komentátorka Anne Applebaum, naša civilizácia a liberálno-demokratické usporiadanie, môže deliť od svojho zániku trojo volieb. Víťazstvo Trumpa bolo obrovskou vzpruhou pre radikálne, krajne pravicové a nacionalistické zoskupenia, ako aj pre Kremeľ. (Trump je mimochodom typický príklad človeka, ktorý vníma celý život svet ako jedno veľké bojisko, a vo svojich rozhodnutiach sa riadi hrou nulového súčtu- Ak EÚ stratí, USA získa, a naopak). Mnohí tak mohli podľahnúť dojmu, že vlna populizmu je na vzostupe a nič ju nezastaví...Tá následne spôsobí oslabenie EŮ, prípadne rozpad NATO. Netreba asi zdôrazňovať, že v takejto situácií by sa najmä stredoeurópsky priestor opäť ocitol v (lepšom prípade) geopolitickom vákuu. Napätie a očakávania troch európskych volieb v tomto roku sú preto na mieste. Po Brexite a najmä Trumpovi majú prieskumy verejnej mienky omnoho menšiu výpovednú hodnotu. Poučení optimista by tak poľahky mohol očakávať napríklad 40%-ný  výsledok LePenovej v prvom kole francúzskych volieb, čo by vyslalo masívnu šokovú vlnu naprieč kontinentom, bez ohľadu na to, či by zvíťazila, alebo nie.

Odkaz tulipánov - nič nie je nevyhnutné

Inzercia

Výsledky volieb v Holandsku tak predstavujú veľkú úľavu. Nielenže pohorel Wilders. Voľby vo všetkých ohľadoch konečne dopadli „štandardne“ a „podľa očakávaní“. Ukázali tiež, že populisti všetkých farieb paradoxne môžu Európe urobiť službu, a rozhýbať názorovo a postojovo

nepružných lídrov. Rutte musel reagovať na vzostup Wildersa realistickým zhodnotením súčasného stavu multi-kulti v Holandsku, čo voliči primerane ocenili.

Iste, vyspelosť holandskej demokracie, tolerancia (prah bolesti?) jeho obyvateľov je iný ako vo Francúzsku, prípadne v Strednej Európe. Otvárať šampanské je tak ešte predčasné, ale po sérií Ide však o vysoko pozitívnu správu a najmä vzpruhu pre demokratické sily naprieč Európou a „staré poriadky“ (ku ktorej sa autor hrdo hlási).

Zároveň však krajina tulipánov, drevákov a veterných mlynov (coffee shopov?)vyslala takmer až metafyzický signál, že napriek pre Západ nepriaznivému vývoju ostatných mesiacov, netreba podliehať pesimizmu a fatalistickým náladám, ale naopak mobilizovať, lebo v dejinách nie je naozaj nič nevyhnutné...

 

 

 

Odporúčame

Blog
Je kríza západu krízou myslenia?

Je kríza západu krízou myslenia?

V roku 2017 má ľudstvo k dispozícii toľko poznania ako ešte nikdy predtým. Po celom svete sa police knižníc prehýbajú pod váhou myšlienok. Stačí nám zopár sekúnd a niekoľko klikov myšou, aby sme mali ako na dlani vysvetlené veľké teórie či komentáre k najvýznamnejším filozofom alebo publikácie najväčších mozgov súčasnosti.