Mečiar má pravdu: pri jeho amnestiách ide aj o Fica

V televíznej debate o zrušení jeho amnestií povedal V. Mečiar: „Je to táto koalícia a táto vládna zostava a hráte o hlavu Fica, nie moju." V tom má pravdu. Aj preto SMER roky znemožňoval ich zrušenie. Teraz vládny návrh zákona o ich zrušení fakticky odovzdal konečné rozhodnutie sudcom, ktorí ho môžu stopnúť podobne ako väčšinu korupčných káuz či obvinení bývalých eštebákov. Proti ich zrušeniu agitujú aj prívrženci Kotlebovej ĽSNS.

Prečo ide o Fica

R. Fico je priamym nástupcom V. Mečiara na čele koalície exkomunistov a nacionalistov. Po Mečiarovi prevzal viacerých poslancov, koaličných (podnes SNS) a obchodných partnerov i voličov. Ukážkovým príkladom je F. Flašík, ktorý pre Mečiara robil nechutnú propagandu proti prezidentovi Kováčovi a dostával od neho predražené štátne zákazky. Keď Dzurinda niektoré zrušil, vysúdil vyše 100 miliónov odškodného, a potom robil reklamu SMERu R. Fica. Aj ďalší z oligarchov prepojených na vládny Smer získali základ svojich majetkov, stykov a postavenia za Mečiara. (samozrejme mnohí ešte ako komunisti či eštebáci)

Prepojením od JUDr. Mečiara k JUDr. Ficovi bol aj JUDr. Harabín a JUDr. Gašparovič, ktorý ako predseda parlamentu označil prezidenta Kováča za "starého chuja", a viedol NRSR v čase keď Mečiar menoval Lexu za šéfa SIS, a ako zastupujúci prezident vydal tieto kontroverzné amnestie. Ako prezident s Ficom spolupracoval hlavne pri (ne)menovaní sudcov a prokurátorov, ktorí potom na čele s JUDr. Harabínom strážili status quo našej postkomunistickej justície.

Mečiarove amnestie sú symbolom a príkladom toho, že na Slovensku si môžu niektorí pri riadení štátu dovoliť hocičo, a za nič nemusia niesť zodpovednosť. To je jedna z podstatných vlastností systému, ktorého základy počas prvých 5 rokov existencie SR položil Mečiar a spol., a ktorý posledných 10 rokov úspešne rozvíja a využíva Fico a spol. To je istota, ktorú Fico zabezpečuje aj svojim partnerom ako Široký či Bašternák, a ktorú môže zrušenie amnestií narušiť.

Premiér versus prezident

Zločiny únosu a vraždy s účasťou štátnych orgánov, ktorých vyšetreniu bránia Mečiarove amnestie začali tým, že prezident Kováč odmietol menovať Mečiarovho človeka – I. Lexu za ministra privatizácie. Gašparovičom vedený parlament potom odhlasoval zmenu zákona, aby šéfa SIS namiesto prezidenta menovala vláda, a schválil Mečiarovho nominanta Lexu za šéfa SIS. Druhý Kováčov neodpustiteľný a „protislovenský“ prehrešok bol, že v správe o Slovensku kritizoval chyby Mečiarovej vlády.

Teraz sa vládny SMER snaží znížiť kompetencie prezidenta Kisku, ktorému Fico zazlieva kritiku. Fico prinajmenšom súhlasil, keď Gašparovič dva roky nemenoval parlamentom riadne zvoleného generálneho prokurátora, aby tam potom mohol menovať človeka, ktorého vybral Ficov SMER, a teraz útočí na Kisku za to že odmieta bez výhrad menovať všetkých Smerom vybratých kandidátov do Ústavného súdu.

Justícia za Mečiara a za Fica

Za Mečiara sa minister vnútra telefonicky dohováral so šéfom SIS ako "kopnúť do gúľ" vyšetrovateľa únosu prezidentovho syna. Generálny prokurátor Vaľo odmietol vykonať rozhodnutie vtedajšieho prezidenta Kováča, a jeho úrad nevyšetril ani jeden prípad s politickým pozadím, vrátane akcie "Triptych" proti biskupovi Balážovi. Za vlády R. Fica odstupujú vyšetrovatelia najväčších káuz ako Gorila či Bašternák pre marenie práce nadriadenými.

Spôsob akým Ficov minister vnútra Kaliňák a špeciálny prokurátor Kováčik usmerňujú príliš horlivých vyšetrovateľov nemá ďaleko od toho, ako to pre Mečiara robil minister vnútra Hudek. Rozdiel je len v tom, že vtedy išlo "iba" o rodinu prezidenta a R. Remiáša postihnutých terorizmom štátnych orgánov, a teraz "iba" o milióny ukradnuté daňovým poplatníkom.

Vyšetrovanie kauzy Gorila, ktoré začalo za Dzurindu bolo za Fica zastavené, a rovnako napriek protestom tisícov rozhorčených občanov tak zrejme skončí i kauza Bašternák. A keď polícia predsa niečo dotiahne, väčšinou spravodlivosti zabránia súdy alebo prokurátori ako špeciálny prokurátor Kováčik, ktorý za 8 rokov nepodal žalobu ani v jednom zo 61 prípadov, ktoré dozoroval.

To sú skutočnosti, ktoré podstatne prispievajú k tomu, že Slovensko nie je štát právny, ale právnický, ako povedal J. Figeľ. Aj preto vo vymožiteľnosti práva patríme k najhorším prinajmenšom v Európe.

Právo proti spravodlivosti

Mečiarove amnestie boli zneužitím práva, aké nemalo v novodobej histórii Slovenska obdobu. V relácii V politike na TA3 to povedal Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied. (SITA 12.3.2017) „V súčasnej Európe je len jedna krajina, kde vládna moc amnestovala samu seba. Toto bola a je domáca i medzinárodná hanba. Lebo morálny a právny suterén zapácha aj po 20 rokoch." ( J. Figeľ, .týždeň, 12.3.2017 - https://www.tyzden.sk/spolocnost/37764/komentar-jana-figela-ludia-si-zasluzia-spravodlivost--slusni-aj-zlocinci/) Toto všetko zodpovedá tomu, čím charakterizoval kardinál Ratzinger nacistickú a komunistickú diktatúru: „..zákonnosť a nezákonnosť sa začali navzájom prelínať, ba často aj splývať, ... od občana sa mohla vyžadovať poslušnosť a podriadenosť štátnym autoritám, a zároveň sa mohli používať právne prostriedky ako nástroje na páchanie zločineckých cieľov. Právny poriadok, ktorý v každodennom živote sčasti naďalej platil, ako mal, sa stal súčasne mocou, ktorá ničila právo. Nastalo prevrátenie usporiadania, ktoré by malo byť v službe spravodlivosti, avšak upevnilo nadvládu bezprávia, ...čo spôsobilo ozajstnú dominanciu klamstva, ktoré zatemňovalo svedomie.“ (Európa, jej základy v súčasnosti a budúcnosti, SsV Trnava, 2005) Ako Benedikt XVI. v r. 2011 o tom povedal v nemeckom parlamente: „Zakúsili sme oddelenie moci od práva, ba dokonca protirečenie moci právu, pošliapanie práva až natoľko, že sa štát stal nástrojom ničenia práva – stal sa veľkou bandou zbojníkov, veľmi dobre organizovanou." Presne o tom sú Mečiarove amnestie, a v mnohom celá slovenská justícia, ktorú okrem bývalých komunistov formoval JUDr. Mečiar, JUDr. Gašparovič, JUDr. Harabín a JUDr. Fico.

Tvrdenia o retroaktivite zrušenia Mečiarových amnestií sú zavádzaním, lebo únos a vražda boli trestné aj vtedy. Rovnako nesedí ich zrovnávanie s milosťou, ktorú udelil prezident Kováč, a ktorá mala umožniť, aby sa jeho syn dostavil pred nemecký súd vypovedať v súvislosti s ekonomickou kauzou. Mečiar týmto bránil vyšetriť závažné trestné činy, do ktorých sú zapletené orgány štátu.

Právnická finta súdruha Fica

Naše súdy sú od pádu komunistickej diktatúry nezávislé, ale prvá ponovembrová vládnúca garnitúra ani nikto po nej žiaľ neustanovil ich primeranú zodpovednosť. „Na Slovensku je širší problém s vládou práva .... Ak sa pozriete, ako málo vážnych korupčných prípadov bolo dotiahnutých, je zrejmé, že niečo nefunguje. ... V justícii existujú fundamentálne problémy. Často sa nechápe, čo je to nezávislosť súdnictva. Nemôžete mať nezávislosť bez zodpovednosti a skladania účtov. A to tu chýba.“ (britský ambasádor M. Roberts, SME 21.12.2010) Aj vďaka zlej justícii sa tu rozkrádajú miliardové hodnoty.

Ústavný zákon o zrušení Mečiarových amnestií navrhovalo v parlamente KDH od roku 1999 už 6 krát. Schváleniu vždy zabránili poslanci za Smer-SD. Vraj to ústava nedovoľuje. Nezmenila to ani žiadosť prezidenta Kisku ani názory odborníkov dokazujúce že to z hľadiska ústavy možné je, a záleží len na rozhodnutí parlamentu. Keď petície za zrušenie amnestií podpísali desiatky známych osobností a vyše 60 tisíc občanov, JUDr. Fico objavil spôsob ako ich formálne zrušiť, zároveň umožniť aby fakticky zrušené neboli, a vyzuť sa zo zodpovednosti za akýkoľvek výsledok. A podobne ako tieto amnestie, prekrúca právny stav.

Jediným, kto môže meniť zákony aj Ústavu je príslušná väčšina poslancov Národnej rady, ktorých slobodne volia občania. Poslanci môžu schváliť i odvolať vládu, aj upraviť spôsob fungovania súdov vrátane Ústavného. Zákon o zrušení Mečiarových amnestií aký teraz navrhuje vládna koalícia, v podstate podriaďuje rozhodnutie 150 poslancov, ktorí sa zodpovedajú voličom, rozhodnutiu 13 sudcov, ktorí boli politicky nominovaní, nezodpovedajú sa nikomu, a nemajú právo meniť zákony.

Pravdepodobnosť zlého výsledku zvyšuje aj to, že na čele Ústavného súdu je I. Macejková z prostredia Mečiarovho HZDS, ktorej povesť v odborných kruhoch je biedna. Druhým najvplyvnejším je M. Ľalík ktorý pracoval pre Š. Harabina, ďalším je P. Brňák, ktorý bol v čase únosu lojálnym poslancom za HZDS. (M. Hnaus. Postoj 15.3.2017) R. Fico tlačí na prezidenta, aby tam menoval sudcov, ktorých vybral jeho SMER.

Ak to napriek tomu prejde, objasňovanie sťaží to, že za Mečiara aj k tejto kauze zničili množstvo dokumentov rovnako ako predtým dokumenty ŠtB. (https://vybrali.sme.sk/c/Exriaditel-rozviedky-SIS-Meciar-klame-skartovali-palili-stovky-dokumentov/ )

Kotlebovci za Mečiara

JUDr. Čarnogurský po voľbách v r. 2006 povedal, že „Prípadné trestné stíhanie Mečiara by otravovalo politickú atmosféru na Slovensku.“ Právny systém, ekonomiku i verejnú morálku však otravujú najviac nevyriešené kauzy a nepotrestaní gauneri, ktorí si zvykli, že oni si môžu dovoliť všetko od porušenia dopravných predpisov až po miliónové krádeže.

Teraz priaznivci Kotlebovej ĽSNS šíria internetom názory proti ich zrušeniu. Iniciátorov úsilia za zrušenie týchto amnestií tam obviňujú zo škodenia Slovensku, ktoré vraj iniciátori petície za zrušenie nenávidia a chcú zničiť. „Petíciu za zrušenie Mečiarových amnestií spustila mimovládka financovaná Georgeom Sorosom a americkou ambasádou + KDH." V ich chápaní totiž každý, kto kritizuje Mečiara a spol. koná proti Slovensku. Rovnako pred Novembrom 1989 označovali komunisti kritiku svojej vlády za činnosť proti štátu a pracujúcim.

Šíria vyjadrenia proti zrušeniu amnestií vrátane rečí Š. Harabína, ktorý s požehnaním exprezidenta Gašparoviča roky devastoval našu justíciu.

Na stránkach alinciazanedelu.sk, (AZN) ktorá spája kresťanské vyhlásenia s podporou Kotlebovej ĽSNS má k tejto téme pozoruhodný text poslankyňa za HZDS E. Zelenayová. Podľa nej KDH a ostatná opozícia počas Mečiarovej vlády s úmyslom destabilizovať štát „vyrábali kauzy - Gaulieder, zavlečenie, demarše a pod. ... Preto nie je ničím prekvapujúcim, že práve táto strana (KDH) roky paralyzovala štát predkladaním návrhu na zrušenie Mečiarovej amnestie." Podľa nej vtedy prezident Kováč pripravoval puč, a cieľom dnešnej snahy zrušiť Mečiarove amnestie je rozložiť právny systém štátu. „A opäť máme prezidenta, ktorý evidentne škodí štátu." ... „film Únos to všetko smeruje k tomu, aby mohli zakladateľov druhej slovenskej štátnosti vyhlásiť za zločincov a vohnať nás do chomúta Prahy." (alianciazanedelu 11.3.2017)

Spoločný nepriateľ - KDH a prezident

Kotlebovci dnes očierňujú prezidenta Kisku rovnako ako vtedy Mečiarovci Kováča. Dôležité je tiež uvedomiť si, že Mečiara a jeho spoločníkov, Fica i fanklub M. Kotlebu spája aj to, že považujú za najväčšieho nepriateľa Slovenska KDH. Slovensko pritom stotožňujú s vládou svojho vodcu a jeho kumpánov, ktorým tolerujú a odpúšťajú aj omnoho väčšie chyby ako odsudzujú na iných. Ich kritiku označujú za zločin voči Slovenskej republike.

To je viera a postoj aký jasne odsúdil pápež Pius XI. v encyklike Mit brennender sorge, kde odmietol Hitlerov režim a ideológiu Nacionálneho socializmu, ktorý rasu, národ, štát, štátnu formu, alebo nositeľov štátnej moci „vytrháva z ich hodnotovej stupnice a robí z nich najvyššiu normu všetkých ostatných hodnôt, a modloslužobnícky ich zbožňuje", čím „prevracia Bohom ustanovený poriadok". Tam napísal aj to, že „veriacim v Boha nie je každý, kto rečnícky používa slovo Boh". Niektorí to len zneužívajú v úsilí o moc, pričom len „povrchné mysle môžu podľahnúť bludu a horliť za národného Boha."

Demokracia i Cirkev žiada spravodlivosť

Mečiarove amnestie sú proti základnému princípu demokracie, ktorým sú rovnaké práva i zodpovednosť pre každého občana.

Tu spomenutá AZN aj viacerí podporovatelia Kotlebovej ĽSNS sa hlásia ku kresťanstvu. Preto treba pripomenúť, že predseda KBS arcibiskup Zvolenský, biskup Lach a ďalší biskupi na otázku k tejto téme povedali, že na Slovensku treba nastoliť spravodlivosť. Ak sa to nestane, bude to mať neblahé následky v budúcnosti. (.týždeň, 7.3.2017) To je v súlade s učením pápežov prinajmenšom za posledných 120 rokov: „Vytvorenie spravodlivého štátneho a spoločenského poriadku je základnou úlohou, ktorej musí znova čeliť každá generácia." (Benedikt XVI., Deus Caritas Est) Podobne sa vyjadrili desiatky osobností z radov evanjelikov.

Arcibiskup Cyril Vasiľ SJ pomenoval jednu z hlavných príčin väčšiny našich problémov: „... sme si povedali, že za minulosťou urobíme hrubú čiaru. A tak v našich nedávnych dejinách pribúdali hrubé čiary a rovnomerne s nimi hrubli aj naše mravy. ... a naši vyvolení hovoria: je po voľbách zvyknite si.." (na sviatok sv. Cyrila a Metoda 6. 7. 2013 , Terchová) Takou hrubou čiarou škodiacou Slovensku sú aj Mečiarove amnestie. Lebo deformujú justíciu a politickú kultúru, podporujú kult nedotknuteľných papalášov, poškodzujú úsilie poctivých policajtov, ničia dôveru občanov v demokraciu a vo vlastný štát.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo