Egypt: Kresťanská matka s hrôzou sledovala zabitie jej manžela a syna vo svojej domácnosti

Egypt: Kresťanská matka s hrôzou sledovala zabitie jej manžela a syna vo svojej domácnosti

21. februára asi o 10:30 hod Nabila Fawzi Hanna, 65 r., zaspávala, keď sa ozvalo hlasné zaklopanie na predné dvere.

Jej syn Medhat otvoril dvere a dvaja maskovaní muži vnikli do vstupného priestoru. "Bez pýtania jeden z nich zastrelil môjho syna do hlavy, okamžite ho zabil," Nabila hlásila pre  World Watch Monitor (WWM).

"Keď som počula výstrely, vybehla som z mojej miestnosti bosá a našla ho ležať na zemi a krvácal z čela a nosa. Kričala som na nich, prečo ho zastrelili. "

Povedali jej, aby bola ticho. Všimla si, že ďalší dvaja maskovaní muži čakajú v neďalekom šedom aute.

Potom vrahovia šli hľadať manžela, Saada. "Počula som ho prosiť," Som chorý starý muž," ale neodpovedali. Strelili ho dvakrát do hlavy. "

Potom sa  muži spýtali Nabily či je kresťanka.

"Som," odpovedala.

"V akom vzťahu s týmito dvoma mužmi?" Spýtal sa jeden.

"Bol to môj syn a manžel," povedala im.

Pýtali sa na ich mená a ona odpovedala. Jeden z nich držal v ruke zoznam s mnohými menami,  odčiarkol si ich.

Obaja muži požiadal Nabilu o zlaté šperky v dome. Keď povedala, že nemá, energicky jej stiahli zlatý snubný prsteň z prsta.

"Potom vyplienili dom a dali ukradnuté veci do auta a  nakoniec zapálili dom" povedala. "To trvalo asi 40 minút. Sme jediná kresťanská rodina na ulici. Bola som sama - nikto zo susedov mi nepomohol; začuli výstrely, ale báli vyjsť von. Nevedela som, čo robiť. Vrátila som sa dovnútra a videla som telá môjho syna a manžela. Bolo to strašné. "

Tento incident potvrdzoval desivé správy z egyptskej ISIS pobočky kde sa zaviazali, že "odstránia" všetkých egyptských kresťanov. V spomenutom videu sľuboval samovražedný atentátnik konečné vyúčtovanie a „oslobodenie Káhiry“. On zabil 28 ľudí v kostole v Káhire dňa 11. decembra - väčšinou ženy a deti.

Deň potom ako  manžel a syn Nabily zomreli, susedka hlásila búchanie mužov na dvere jej dcéry a švagra - ale neboli tam. Utiekli o hodinu skôr.

Bojovníci ISIS potom šli do domu Kamela Kamel Raouf Youssefa, ktorý bol v blízkom okolí. Vpadli dnu a zastrelili 40-ročného muža pred jeho ženou a deťmi, keď sa snažil uniknúť na strechu.

Všetko toto prebehlo v meste El-Arish, ktoré sa nachádza v severovýchodnom Egypte. ISIS sa prihlásila k zodpovednosti za sedem veriacich zabitých v poslednej dobe.

Po vraždách, Nabila a jej dcéra Abeer sa rozhodli opustiť svoj domov a presťahovať do oblastí spájajúce mnoho ďalších koptských kresťanov  a tak opustili severný Sinaj.

Väčšina z nich mieri do Ismailia a Suezu, asi 125 míľ ďaleko. Utieklo zhruba 70 percent zo 160 koptských kresťanských rodín žijúcich v El-Arish.

Vodca  koptskej cirkvi vo Veľkej Británii, Biskup Angaelos, uviedol vo vyhlásení: "Tieto strašné útoky prešli do značnej miery bez povšimnutia zo strany medzinárodného spoločenstva, ale kopti aj naďalej denne trpia. Útoky proti nim sú nábožensky motivované. V mnohých prípadoch s pomocou letákov v dedinách naliehajú na kresťanov, aby "odišli alebo zomreli". Podobné tragické udalosti sa stali až príliš často v minulých rokoch."

Ortodoxná cirkev koptských kresťanov tvorí asi 10 percent z Egypta, kde žije 90 miliónov osôb. Sú najväčšie kresťanské spoločenstvo na Strednom východe.

Preložené so súhlasom World Watch Monitor

Foto: Koptské centrum v Egypte - wikimedia

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo