Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. marec 2017

Egypt: Kresťanská matka s hrôzou sledovala zabitie jej manžela a syna vo svojej domácnosti

Egypt: Kresťanská matka s hrôzou sledovala zabitie jej manžela a syna vo svojej domácnosti

21. februára asi o 10:30 hod Nabila Fawzi Hanna, 65 r., zaspávala, keď sa ozvalo hlasné zaklopanie na predné dvere.

Jej syn Medhat otvoril dvere a dvaja maskovaní muži vnikli do vstupného priestoru. "Bez pýtania jeden z nich zastrelil môjho syna do hlavy, okamžite ho zabil," Nabila hlásila pre  World Watch Monitor (WWM).

"Keď som počula výstrely, vybehla som z mojej miestnosti bosá a našla ho ležať na zemi a krvácal z čela a nosa. Kričala som na nich, prečo ho zastrelili. "

Povedali jej, aby bola ticho. Všimla si, že ďalší dvaja maskovaní muži čakajú v neďalekom šedom aute.

Potom vrahovia šli hľadať manžela, Saada. "Počula som ho prosiť," Som chorý starý muž," ale neodpovedali. Strelili ho dvakrát do hlavy. "

Potom sa  muži spýtali Nabily či je kresťanka.

"Som," odpovedala.

"V akom vzťahu s týmito dvoma mužmi?" Spýtal sa jeden.

"Bol to môj syn a manžel," povedala im.

Pýtali sa na ich mená a ona odpovedala. Jeden z nich držal v ruke zoznam s mnohými menami,  odčiarkol si ich.

Obaja muži požiadal Nabilu o zlaté šperky v dome. Keď povedala, že nemá, energicky jej stiahli zlatý snubný prsteň z prsta.

"Potom vyplienili dom a dali ukradnuté veci do auta a  nakoniec zapálili dom" povedala. "To trvalo asi 40 minút. Sme jediná kresťanská rodina na ulici. Bola som sama - nikto zo susedov mi nepomohol; začuli výstrely, ale báli vyjsť von. Nevedela som, čo robiť. Vrátila som sa dovnútra a videla som telá môjho syna a manžela. Bolo to strašné. "

Inzercia

Tento incident potvrdzoval desivé správy z egyptskej ISIS pobočky kde sa zaviazali, že "odstránia" všetkých egyptských kresťanov. V spomenutom videu sľuboval samovražedný atentátnik konečné vyúčtovanie a „oslobodenie Káhiry“. On zabil 28 ľudí v kostole v Káhire dňa 11. decembra - väčšinou ženy a deti.

Deň potom ako  manžel a syn Nabily zomreli, susedka hlásila búchanie mužov na dvere jej dcéry a švagra - ale neboli tam. Utiekli o hodinu skôr.

Bojovníci ISIS potom šli do domu Kamela Kamel Raouf Youssefa, ktorý bol v blízkom okolí. Vpadli dnu a zastrelili 40-ročného muža pred jeho ženou a deťmi, keď sa snažil uniknúť na strechu.

Všetko toto prebehlo v meste El-Arish, ktoré sa nachádza v severovýchodnom Egypte. ISIS sa prihlásila k zodpovednosti za sedem veriacich zabitých v poslednej dobe.

Po vraždách, Nabila a jej dcéra Abeer sa rozhodli opustiť svoj domov a presťahovať do oblastí spájajúce mnoho ďalších koptských kresťanov  a tak opustili severný Sinaj.

Väčšina z nich mieri do Ismailia a Suezu, asi 125 míľ ďaleko. Utieklo zhruba 70 percent zo 160 koptských kresťanských rodín žijúcich v El-Arish.

Vodca  koptskej cirkvi vo Veľkej Británii, Biskup Angaelos, uviedol vo vyhlásení: "Tieto strašné útoky prešli do značnej miery bez povšimnutia zo strany medzinárodného spoločenstva, ale kopti aj naďalej denne trpia. Útoky proti nim sú nábožensky motivované. V mnohých prípadoch s pomocou letákov v dedinách naliehajú na kresťanov, aby "odišli alebo zomreli". Podobné tragické udalosti sa stali až príliš často v minulých rokoch."

Ortodoxná cirkev koptských kresťanov tvorí asi 10 percent z Egypta, kde žije 90 miliónov osôb. Sú najväčšie kresťanské spoločenstvo na Strednom východe.

Preložené so súhlasom World Watch Monitor

Foto: Koptské centrum v Egypte - wikimedia

Inzercia

Rád sprostredkúvam svojimi prekladmi informácie o prenasledovaných kresťanoch v celom svete. Robím to hlavne z úcty k našim bratom a sestrám, pretože si veľmi vážim, že kvôli svojej viere dokážu znášať neľudské podmienky a obmedzovanie v živote. Postačilo by len zrieknuť sa Ježiša a všetka diskriminácia pre nich i ich rodiny by zmizla. Pre nich je však viera v Boha to najväčšie, čo v živote mohli dostať a nevzdajú sa ho ani za cenu obetí. Chcel by som byť hlasom tých, ktorých svet nechce počuť, aby sa aj ostatní dozvedeli pravdu o nich. Spomeňme si na týchto hrdinov. Príležitostne sa budem venovať aj iným témam.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Očkovanie s rozumom 2. alebo Čarovanie s percentami

Očkovanie s rozumom 2. alebo Čarovanie s percentami

Pred časom, keď som prechádzala nákupným centrom, zbadala som vo výklade jedného športového obchodu krásnu vetrovku s lákavým nápisom „Zľava 60%“. Tak to už hej – vravím si – vetrovku potrebujem, táto sa mi veľmi páči, no a za takú cenu... Keď som sa však zblízka pozrela na etiketu, zistila som, že vetrovka po zľave stojí 80 Eur (!), keďže pôvodná cena bola 200 Eur. Nuž, za takú cenu si môžem kúpiť aj tri vetrovky. Skrátka, je to tak – samotné percento nie je až také dôležité, dôležitý je základ, z ktorého sa počíta.