Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. marec 2017

Očkovanie s rozumom 2. alebo Čarovanie s percentami

Pred časom, keď som prechádzala nákupným centrom, zbadala som vo výklade jedného športového obchodu krásnu vetrovku s lákavým nápisom „Zľava 60%“. Tak to už hej – vravím si – vetrovku potrebujem, táto sa mi veľmi páči, no a za takú cenu... Keď som sa však zblízka pozrela na etiketu, zistila som, že vetrovka po zľave stojí 80 Eur (!), keďže pôvodná cena bola 200 Eur. Nuž, za takú cenu si môžem kúpiť aj tri vetrovky. Skrátka, je to tak – samotné percento nie je až také dôležité, dôležitý je základ, z ktorého sa počíta.
Očkovanie s rozumom 2. alebo Čarovanie s percentami

A sme pri matematike. Ale nebojte sa, percentá sú v osnovách matematiky základnej školy, takže to spolu určite zvládneme. Nezvládli to však redaktori Správ RTVS dňa 6.3.2017 (https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11580/119839#915) v príspevku od 10 min. 26 sek., kde sa hovorilo o hroziacej epidémii osýpok šíriacej sa z Rumunska a Maďarska.

V príspevku zazneli vážne varovania ohľadom osýpok: „Na Slovensku nie je zaočkovaných viac ako 5% detí narodených v roku 2014. Podľa WHO ide o kritickú hranicu. Ak je totiž zaočkovaných menej ako 95% ľudí, vzniká riziko epidémie.“ Nuž, milí redaktori, učiteľ matematiky by vám povedal, že tak trochu miešate hrušky s jablkami.

Počítajme spolu: na Slovensku žije približne 5,4 milióna ľudí. Donedávna sme vraj spĺňali podmienku takzvanej kolektívnej imunity (stále hovoríme o osýpkach), t.j. bolo zaočkovaných viac ako 95% ľudí. Až prišiel rok 2016 – vtedy sa pri kontrole zaočkovanosti dvojročných detí zistilo, že vyše 5% detí nie je zaočkovaných. Teda nie 5% obyvateľov Slovenska, ale 5% detí narodených v roku 2014!

V roku 2014 sa narodilo asi 55 000 detí. 5% z tohto čísla je 2750. Nuž, cca tritisíc detí vraj ohrozuje kolektívnu imunitu Slovenska voči osýpkam! Tých tritisíc detí tvorí 0,06% z celkového počtu obyvateľov. Aj keby sme k tomu prirátali deti narodené v roku 2015 (ktoré ešte všetky nemuseli povinne absolvovať toto očkovanie), tak to v žiadnom prípade nebúra našu kolektívnu imunitu, v ktorej dosahujeme tak krásne výsledky....

O dva dni neskôr Správy RTVS opäť informovali o aktuálnej situácii ohľadom osýpok a opäť s tou istou chybou: „Pod hranicu 95% , teda pod hranicu kolektívnej imunity, klesla zaočkovanosť v štyroch krajoch. Ak sa aj osýpky k nám dostanú, riziko nákazy je práve tam.“ K tomu pridali graf s percentami zaočkovanosti detí narodených v roku 2014:

Uvedené percentá sa netýkajú celkovej zaočkovanosti, ale len jedného ročníka detí. Ako mám nazvať informácie, ktoré zazneli ďalej na základe takto chybne interpretovaných údajov? Demagógia, diletantstvo, babráctvo...? Keby aj čisto teoreticky ten graf hovoril o celkovej zaočkovanosti, myslíte si, že napr. v okrese Poprad môžu ľudia kľudne spávať, pretože im riziko nákazy nehrozí? Snáď áno, Poprad je predsa v Prešovskom kraji a ten je okej.  Hmm, veru nie, v Poprade môže byť zaočkovanosť trebárs len 90%, ale vďaka dobrej zaočkovanosti v ostatných okresoch sa Prešovský kraj v priemere dostal nad magickú hranicu 95%. Rovnako môže byť dobrá situácia v okrese Prievidza, ale ostatné okresy Trenčianskeho kraja „pokazili“ priemer.

Ale aj keby sme štatistiky spresnili na úroveň okresov, aj tak by nám to nepomohlo s identifikáciou potencionálnych rizík nákazy. Čo keby sa nezaočkovaní ľudia z Banskobystrického kraja presťahovali do Nitry?

Inzercia

O pochybnostiach ohľadom kolektívnej imunity som už písala v mojom staršom blogu Očkovanie s rozumom. Náhoda chcela, že som sa k tejto téme po krátkom čase vrátila opäť – vďaka (dez)informáciam v správach RTVS a samozrejme aj v ďalších médiách.

V spomínaných správach však odzneli aj mnohé užitočné informácie. Napr. že s hromadným očkovaním proti osýpkam sa na Slovensku začalo v roku 1969. Neviem presne, koľko ľudí u nás je starších ako 48 rokov, ale určite ich bude viac ako 5%. Niektorí z nich získali prirodzenú imunitu prekonaním ochorenia, ale niektorí nie. Títo ľudia sa na znížení kolektívnej imunity podieľajú výrazne vyššou mierou ako detičky narodené v roku 2014.

Ďalej sme sa v správach dozvedeli, že Maďari síce očkovali poctivo, ale „u ľudí starších ako 28 rokov vakcína postupne stráca účinok. V minulosti totiž Maďari používali inú očkovaciu látku. Úrady preto týchto ľudí vyzývajú, aby sa dali preočkovať.“ Neviem, či sme na Slovensku používali tú istú vakcínu alebo inú, ale predpokladám, že tiež nemá doživotný účinok. Vek 28 rokov je tiež len nejaké priemerné číslo, u niekoho to môže byť skôr, u niekoho neskôr. Takže tu máme ďalšiu veľkú množinu ľudí, ktorí narúšajú kolektívnu imunitu a vytúžených 95% je v nedohľadne...

Osobne si myslím (a to je len môj názor, vedecky nedokázaný), že 95% zaočkovanosť sa prakticky nedá dosiahnuť a že požiadavka (resp. odporúčanie WHO) minimálnej úrovne 95% pre zaočkovanosť kvôli takzvanej kolektívnej imunite je len strašiakom a donucovacím prostriedkom...

Otázkou zostáva, čo nás doteraz chránilo, keď nie kolektívna imunita? Výskyt osýpok na Slovensku sa takmer vytratil – povedal redaktor v spomínaných správach.

Opäť zdôrazňujem (ako v mojom predchádzajúcom blogu), že nie som proti očkovaniu ako takému. Keď sa epidémia osýpok nebezpečne priblíži, určite sa dám zaočkovať. Ale nevidím dôvod na plošné očkovanie malých detí rad-radom bez ohľadu na individuálne okolnosti a riziká.

V prípade epidémie je dôležitá včasná a pravdivá informovanosť (nie strašenie ako teraz) a protiepidemické opatrenia – jedným z nich je aj povinné preočkovanie všetkých osôb starších ako pol roka (zdá sa, že na predchádzajúce absolvované očkovania sa spoliehať nebudeme).

Odporúčame

Blog
Očkovanie s rozumom

Očkovanie s rozumom

Očkovanie je v súčasnosti kontroverzná téma, ktorá rozdeľuje spoločnosť na dva nezmieriteľné tábory – tých, ktorí sú absolútne a nespochybniteľne presvedčení o výhodách a bezpečnosti očkovania a tých, ktorí majú pochybnosti. O mimoriadnom záujme o túto tému svedčí aj vysoká čítanosť článkov na internete a pod nimi bohaté, vášnivé až bojové diskusie zástupcov z oboch táborov. Mojou ambíciou v tejto chvíli nie je podporovať tento antagonizmus, skôr naopak. Myslím, že je najvyšší čas posunúť túto tému ďalej.

Blog
Ako zachrániť Slovensko pred extrémizmom a demografickou katastrofou

Ako zachrániť Slovensko pred extrémizmom a demografickou katastrofou

Slovenská republika sa nestala druhým Švajčiarskom, ako nám sľubovali, ale po 26 rokoch existencie patrí v mnohom k najhorším štátom Európy. Oprávnene nespokojní občania však v marci 2016 slobodne zvolili jeden z najhorších parlamentov od vzniku SR. Konferencia biskupov Slovenska vydala 7. marca 2017 vyhlásenie varujúce pred Slovensku hroziacou demografickou katastrofou. Aj to však hovorí príliš málo o jej príčinách a riešení.