Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. marec 2017

Levy prichádzajú: k piatemu výročiu jednej knihy

Aj knihy majú svoje výročia. Začiatkom roku 2012 publikoval Vladimír Palko knihu "Levy prichádzajú". Tohto roku má kniha svoje piate výročie. Aj keď to ešte nie je veľa, predsa vykazuje známky rastúcej zrelosti. Áno, k tejto knihe sa nám treba vrátiť, vytiahnuť ju opäť "na svetko božie", znova ju prečítať, vyhodnotiť... Nedovoľme, aby upadla do zabudnutia.
Levy prichádzajú: k piatemu výročiu jednej knihy

Kresťanské princípy versus moc

V súčasnosti v Európe niet relevantnej kresťanskej politickej sily, pretože kresťania sú „roztrieštení“ v rôznych politických stranách. Palko sa vyjadril, že „po nástupe veľkej ľavicovej antropologickej revolúcie žijeme v spoločnosti, v ktorej sa rúcajú tisícročné zásady tradičnej morálky. Kresťanská strany, ako povedal kardinál Meisner (dnes už emeritný kolínsky arcibiskup a kardinál), nemôže v dnešnej sekularizovanej spoločnosti získať väčšinu. Kresťanské strany a kresťanskí politici si vo voľbe medzi vernosťou kresťanským princípom a väčším podielom na politickej moci zvolili viac moci. Na Slovensku by mali členovia KDH spoznať odpoveď na otázku, ktorú sme si my kládli v 90 rokoch. Prečo má CDU v Nemecku štyridsať percent a my desať?

Roztrieštenosť kresťanov v slovenskej politike

Korene roztrieštenosti kresťanov v politike asi majú svoje korene v tom, že niektorí kresťania sa prikláňajú k tomu, aby mali viac podielu na moci, kým iní zase aby mali viac kresťanských princípov. Asi vo všetkých politických stranách na Slovensku môžeme nájsť kresťanov, azda najvýraznejšie v KDH a OĽaNO, ale aj v Smere i v Sme rodina. Trieštia svoje sily, zápasia aj medzi sebou. Nenastal čas znova pouvažovať o jednej zodpovednej kresťanskej strane alebo aspoň o nejakom modeli spolupráce kresťanov v určitých oblastiach verejného života? Alebo aspoň diskutovať o otázke, či by nebolo správne vrátiť sa späť k vernosti kresťanským princípom aj za cenu menšieho podielu na politickej moci? Dá sa dnes byť úspešným politikom i ostať verným kresťanským hodnotám?

Kde je to pomyselné dno?

Čo by mohlo byť pozitívnym signálom, že štiepenie už dosiahlo pomyselné dno a čo by mohlo byť signálom začiatku spájania síl? Azda to, ak by kresťania vytvorili nejaké formálne či neformálne „fórum kresťanskej politiky“, kde by patrili kresťania – členovia rozličných politických zoskupení.

Kniha Levy prichádzajú

Cirkev a jej ťažkosti

V kresťanskej oblasti sa Vladimír Palko odvoláva na autoritu metropolitu Hilária a tvrdí, že v súčasnosti prebieha nejaký druh „občianskej vojny“ vo vnútri  každej konkrétnej kresťanskej cirkvi. Liberálom a ľavičiarom rôznych druhov pri prenasledovaní kresťanov asistujú „liberálni kresťania“. V roku 2011 arcibiskup Denveru (dnes arcibiskup Filadelfie, USA) Mons. Charles Chaput vyzval veriacich, aby sa pripravili na mučeníctvo: „Môžu zavraždiť váš charakter, presvedčiť verejnosť, že ste zlý človek. Môžu vás v médiách povláčiť bahnom. Každé vaše zlyhanie nafúknu, aby z vás urobili pokrytca, môžu vás onálepkovaním za „fundamentalistu“ a „nebezpečného radikála“ zatlačiť do izolácie. Môžu presvedčiť vašich priateľov, aby sa od vás dištancovali... ale bez toho to nepôjde... Je potrebné rátať s mučeníctvom ako alternatívou. Kto by chcel túto alternatívu vylúčiť, nie je slobodný“.

Inzercia

Ak Palko cituje Jána Čarnogurského, ktorú mu povedal, že „v kresťanskej politike musí byť človek pripravený stratiť všetko“, to znie priam ako biblická rétorika „kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nech ma nasleduje“ (Ježišova výzva jeho učeníkom). Takýto ideál azda dnes žijú už len svätci.

Palko a Katolícka cirkev na Slovensku

Voči predstaviteľom Katolíckej cirkvi na Slovensku vystupuje Vladimír Palko s pokorou (nech mi je dovolené to tak povedať; je to jeho Cirkev, do nej patrí), ale aj pravdivo. Menovite spomína pána biskupa Rudolfa Baláža (str. 440, 445), pána biskupa Mariána Chovanca (str. 444), pána arcibiskupa Jána Sokola (str. 445), pána kardinála Jána Chryzostoma Korca (str. 446, 448, 450, 451, 452), pána biskupa Františka Tondru (str. 446), pána biskupa Andreja Imricha (str. 446, 447, 448). Z kňazov spomína Jána Krstiteľa Balázsa, Juraja Bohynika, Jozefa Červeňa, Miroslava Lettricha, Antona Ziolkovského a Jána Dudu (str. 442-443). Za zmienku stojí ešte spomenúť hovorcu KBS kňaza Mariána Gavendu (str. 446) a jeho nástupcu kňaza Jozefa Kováčika (str. 449).

Čo dodať?

Vladimír Palko má dar precízne a správne analyzovať aj rôzne a zložité spoločenské situácie. A má vynikajúcu pamäť. Jasne interpretuje fakty a hovorí pravdivo s láskou. Politické úlohy vykonával dôstojne a aj v súčasnosti vystupuje na verejnosti dôstojne. Zároveň v jeho vystupovaní cítiť pokoru, ale i noblesu kresťana, ktorý si je vedomý svojej kresťanskej dôstojnosti.

Päťročné jubileum jeho knihy „Levy prichádzajú“ stojí za to, aby sme ju vytiahli zo svojich knižníc a opäť ju začali čítať. Dá nám správne základy pre pochopenie súvislosti udalosti súčasných rokov. Päť rokov je krátka doba, no rovnako je to dosť dlhá doba na určité indície, kam smerujeme.

 

Fotografie prevzaté z www.aktuality.sk a www.zachej.sk

Odporúčame

Blog
Čo povedal pápež František cirkevným sudcom tohto roku

Čo povedal pápež František cirkevným sudcom tohto roku

V sobotu 21. januára 2017 prijal prijal pápež František na audiencii v Klementínskej sále vo Vatikáne sudcov a pracovníkov Apoštolského tribunálu rota romana. Najprv predniesol príhovor pápežovi dekan Rímskej roty Mons. Pio Vito Pinto. Po ňom predniesol príhovor Svätý otec František. Príhovory pápežov Rímskej rote sú zásadné preto, že ich pápeži neadresujú iba Rímskej rote, ale všetkým cirkevným sudcom na svete. Tohto roku sa Svätý otec zameral na pastoráciu snúbencov a mladých manželstiev.