Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. február 2017

Prečo je zákaz stavby mešít na Slovensku rozumný a dobrý

Islamskí teroristi, ktorí spáchali atentáty v Londýne, Paríži, Bruseli a v Berlíne, boli naverbovaní v mešitách. Terorista z berlínskych Vianočných trhov sa dokonca po atentáte v mešite skrýval. Vo Francúzsku, Nemecku a Belgicku teraz musia mešity zatvárať. Poučme sa z ich chýb a neopakujme ich.
Prečo je zákaz stavby mešít na Slovensku rozumný a dobrý

Keď v roku 2001 islamskí teroristi zničili Dvojičky v New Yorku a zabili tisíce ľudí, zdalo sa nám, že je to ďaleko a nás na Slovensku sa to veľmi netýka. Keď v roku v roku 2004 zabili islamskí teroristi v Madride 191 ľudí, stále to bolo 1 900 kilometrov od Slovenska. Keď islamskí teroristi zabili v roku 2005 v Londýne 56 ľudí, bolo to 1 300 kilometrov od Slovenska. V roku 2015, keď islamskí teroristi zabili v Paríži 130 ľudí, už to bolo iba 1 100 kilometrov od Slovenska. Brusel v marci 2016, 20 mŕtvych, to už bolo iba 1 000 kilometrov od Slovenska. A pred dvomi mesiacmi v Berlíne islamský terorista zabil 12 ľudí na Vianočných trhoch - to už bolo iba 500 kilometrov od Slovenska. 

Blíži sa to k nám. 21. januára 2017 oznámila rakúska polícia, že zabránila tesne pred uskutočnením teroristickému úroku vo viedenskom metre. Islamský terorista plánoval bombový útok vo viedenskom metre, ale rakúska polícia ho našťastie zadržala. To už je iba mesiac dozadu a iba 60 kilometrov od slovenských hraníc.

Aká je prevencia proti islamskému radikalizmu?

Musíme zabrániť vzniku náborových centrier pre islamských teroristov. A takýmito miestami pre verbovanie budúcich teroristov sú práve mešity. Islamský terorista z Berlína sa dokonca po útoku v mešite aj skrýval. Amedy Coulibaly, terorista z prípadu Charlie Hebdo sa na videu zverejnenom po atentáte vyhrážal francúzom, že francúzske mešity sú plné odhodlaných mladých moslimov, ktorí na Francúzov čoskoro opäť zaútočia.

Ako reagujú štáty západnej Európy na bezpečnostné riziká spojené s mešitami? Vo Francúzsku zavreli minulý rok 20 mešít a plánujú zavrieť ďalších 100. V Belgicku zavreli mešitu v bruselskej štvrti Molenbeek, kde sa po útoku skrýval hľadaný terorista z Paríža. V Berlíne pred týždňom zavreli mešitu, v ktorej sa pohyboval atentátnik z Vianočných trhov.

Pýtam sa, nie je lepšie bezpečnostnému riziku spojenému s mešitami predísť tým, že nedovolíme ich stavanie na Slovensku? Nie je lepšie vôbec mešity nepovoliť, ako ich potom zakazovať? Som presvedčený, že bezpečnostné riziko je natoľko veľké, že Slovensko by malo prikročiť k tomuto kroku. 

Nie je to diskriminačné?

Iste bude položená otázka, či nie je nespravodlivé, že chceme zakázať aj stavbu mešít, v ktorých by mohli pôsobiť umiernení moslimovia bez pozitívneho vzťahu k islamskému terorizmu. Táto otázka je logická, logická je však aj táto odpoveď: Problém je v tom, že my nevieme rozlíšiť pri udeľovaní stavebného povolenia na mešitu, či sa tam budú stretávať radikálni alebo umiernení moslimovia. Preto je každá nová mešita bezpečnostným rizikom.

Inzercia

Chcel by som uviesť jeden analogický príklad. Pred 30 rokmi kolumbijský štát bojoval s narkobarónom Pablom Escobarom. Escobar sa rozhodol viesť teroristickú vojnu so štátom. Jeho atentátnici zabíjali politikov, policajtov, sudcov, novinárov. V istom období dokonca zabil väčšinu sudcov Najvyšieho súdu. Atentátnici využívali na teroristické útoky motorky. Jeden ju šoféroval, druhý strieľal v dopravnej zápche na obeť. V roku 1984 takto napríklad zastrelili ministra spravodlivosti Rodriga Laru.

Vláda v reakcii na tieto atentáty zakázala, aby na motocykli jazdili spolujazdci. 99,9 percenta spolujazdcov na motorkách neboli atentátnici. Napriek tomu vláda zakázala spolujazdcov na motorke pre všetkých, lebo nikto nevedel rozlíšiť, či ide o slušného spolujazdca alebo atentátnika. Podobne vnímam aj tento návrh Zákona o zákaze stavby mešít. 

Poučme sa z chýb západnej Európy

Možno máte pocit, že na Slovensku nie je riziko teroristických útokov zo strany islamských radikálov veľké. Chcel by som upozorniť na dva fakty. Prvým je, že je to aj kvôli tomu, pretože tu nemáme mešity. A tak by to malo aj zostať.

Druhý fakt bude pre vás prekvapujúci. Viete v ktorej krajine EÚ okrem Británie je najväčšie percento podporovateľov islamského radikalizmu spomedzi moslimov? Je to Rakúsko. V Rakúsku je viac ako 50 percent moslimov prívržencami radikálnych názorov. V Nemecku je to iba 30 percent. Rakúsko je náš sused a má najvyšší podiel prívržencov radikálnych názorov medzi moslimami. Bezpečnostné riziko je reálne.

Pre bezpečný život na Slovensku je lepšie stavbu mešít vôbec nepovoliť, než ich potom po teroristických útokov zakazovať, ako to musia robiť teraz v Nemecku, Belgicku a Francúzsku. Slovensko je jedna z najbezpečnejších krajín v Európe. Pomôžme našim deťom a vnukom, aby to tak aj zostalo.

Odporúčame

Blog
Kauza Škripek alebo o stromoch a lese

Kauza Škripek alebo o stromoch a lese

Europoslanec Branislav Škripek v rozhovore pre Denník N povedal, že je proti potratom, ale nie je za ich zákaz. Tento jeho postoj vyvolal v Postoji búrku reakcií. Po prečítaní ostatnej reakcie, ktorú napísala Janka Tutková, som pocítil potrebu sa Branislava Škripeka zastať.