O náboženstvách - ako to ja chápem

Vo svete sú dnes tri veľké monoteistické náboženstvá : kresťanstvo, judaizmus a islam. Kým aj na tomto portáli je všeobecne prijaté, že kresťanstvo a judaizmus uctievajú toho istého Boha Stvoriteľa o islame sa toto nehovorí. Dokonca sa tu objavili aj názory, že islam je uctievanie diabla.

Počas ľudskej histórie, ktorá trvá už tisíce rokov, vznikli mnohé polyteistické náboženstvá. Ich bohovia mali rôzne vlastnosti – zväčša to boli ľudské vlastnosti všakovak deformované. Často slúžili na vysvetlenie rôznych prírodných javov – sem patril napríklad Perún a Vulcan. Myslím však, že v niektorých prípadoch sa tu jednalo o tzv. padlých anjelov, ktorí sa vzbúrili proti Bohu a po svojej porážke sa snažili budovať svoje vlastné ríše medzi ľuďmi. Sem by som zaradil napríklad krvilačné božstvá  – Huitzilopochtliho a Kali.

Vznik monoteistických náboženstiev komunisti vysvetľovali ako evolúciu z polyteizmu. V skutočnosti pravý opak bol pravdou a v polyteistických náboženstvách bohovia pribúdali. V troch monoteistických náboženstvách však existuje viera v jedného Boha, ktorá sa nevyvinula nejakou postupnou redukciou počtu božstiev. U židov táto viera existuje od počiatku. Napríklad u Slovanov a Arabov monoteistická viera znamenala rázne ukončenie predchádzajúceho polyteistického pohanstva.

Ako je však možné, že predstava a chápanie tohto jediného Boha sa v monoteistických náboženstvách od seba líši? Nuž, treba si uvedomiť, aký nekonečne veľký je Boh. Vo vesmíre existuje asi 200 miliárd galaxií, ktoré majú od niekoľko miliárd až po sto biliónov hviezd.  Božia myseľ toto stvorila a riadi to.  Fakt si môžeme myslieť, že túto myseľ dokážeme plne pochopiť a vyjadriť poučkami?

A tak jedno náboženstvo chápe to a iné ono – v rámci našej malosti a obmedzenosti. Podobne (hoci neporovnateľne viac) ako keď by malé deti mali opísať pápeža. Pre jedny by to bol muž z televízie, pre druhé pán v zlatom obleku, pre ďalšie ujo čo sa modlí, atď. Toto všetko by sedelo, ale potom sa pridávajú ďalšie vlastnosti...

Hneď by som zdôraznil, že rozhodne nehovorím, že napríklad islam je bližšie ku pravde, ako kresťanstvo – to by som si považoval za svoju povinnosť stať sa moslimom a to neplánujem. Ani nehovorím, že tri monoteistické náboženstvá sú rovnocenné, ale rovnako nesprávne je označovať jedno z nich za uctievanie Satana.

BTW, v tom obrovskom vesmíre, na pre nás nepredstaviteľne veľkej škále, prebieha zápas medzi dobrom a zlom. Zdá sa, že stratégia zla v našom svete teraz spočíva vo vzájomnom rozoštvávaní monoteistických náboženstiev a v pretláčaní ateizmu. Zdá sa tiež, že v posledných storočiach toto zlo vyhráva. Nuž musíme  sa snažiť, aby sme v tomto zápase boli Pánu Bohu užitoční.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo