„Mami, nerob zo mňa úplnú chuderu“

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
„Mami, nerob zo mňa úplnú chuderu“

Kto dnes vychováva?

Pavol Országh Hviezdoslav napísal, že mládež je držiteľkou rána. Áno, dá sa s ním súhlasiť pod podmienkou, že je vzdelaná, dobrá a predovšetkým vychovaná v princípoch prirodzeného zákona. Avšak, zastavme sa a pouvažujme nad tým, že kto dnes vlastne vychováva našu mládež. Rodina? Škola? Kostol? Ulica? Sociálne siete? Politika?

Pred časom ma v televízii zaujal prípad o štrnásťročnom dievčati, ktoré žije so svojou rozvedenou matkou a otčimom, ktorý si tiež z minulého zväzku priniesol syna. Práve tie ich maloleté deti mávali verejný sex v jednej zo škôl. Vedenie školy bolo týmto samozrejme pohoršené, preto to skončilo po dlhších peripetiách až na súde. Tam došlo k zaujímavému zvratu. Matka úplné zhrozená z počinu svojej dcéry si od žiaľu a hanby „trhala“ vlasy a sypala popol na hlavu. Pri jednej z konverzácií so svojou dcérou, v ktorej sa jej snažila ešte dohovoriť, jej dcéra povedala, že už jej skoro mesiac mešká aj menštruácia. Matku to úplne paralyzovalo. Do deja vstúpil otčim. Svoju novú partnerku zahriakol, že čo tu robí scény, že dievča pôjde na potrat. V tom sa v matke prebudil prirodzený materinský cit a začala dcéru pred tým vystríhať, že takýto počin môže mať pre jej zdravie i duševný stav veľmi neblahé následky. Čo si myslíte, ako zareagovala dcéra? Takto: Mama, nerob tu zo mňa úplnú chuderu.

Čo si pod pojmom úplná chudera predstavujeme? Či mať sexuálny pomer s kadekým ešte v nedospelom veku a ísť na potrat alebo užiť tabletku „po“ je hrdinstvo? Image? Trend? Tu smeruje moja otázka, kam sme sa to dostali? Kto vlastne vychováva našu mládež?

Prirodzene, na prvom mieste by to mala byť rodina. Ale ako je to s rodinou dnes? Na Slovensku sa cca každé tretie manželstvo rozvádza. Každý piaty rodič pracuje v zahraničí. Kto potom supluje jej miesto? Škola? V súčasnosti je takmer úplne sekularizovaná, miesta pre nadprirodzeno voľajako niet, konzumný spôsob a materializmus presiakli do každej oblasti. Učitelia sú zahltení byrokraciou natoľko, že im to zasahuje aj do súkromného času, čo uberá i na kvalite vzťahu učiteľ-žiak. Našťastie sa ešte nájdu výnimky, hoci málo. V tomto smere by malo plniť cirkevné školstvo nezastupiteľné miesto. Duchovno by malo zaplniť prázdno konzumizmu, naplniť dieťa inými hodnotami a ideálmi, ktorými si môže vyskladať život. I do kostola chodí mládež čím ďalej tým menej. Nemajú vzor. Prílišná voľnosť, ktorú rodičia ponechávajú svojim deťom, púšťajú ich bez dozoru na celý deň, ba aj večer, aby si oddýchli po ťažkej práci v škole nenapomáha k zlepšeniu situácie.

Neopomenuteľným faktorom formujúcim myslenie ľudí sú i média. Tie sa však prebiehajú v tom, kto z nich zverejní čo najnemravnejšie fotografie, články, filmy či tzv. televízne relácie alebo súťaže. Takzvané vymývanie mozgov je na dennom poriadku. Za týmto smerom nezaostáva ani politická oblasť života. Na jednej strane úplný liberalizmus, ba až anarchizmus (legalizácia marihuany, voľné zväzky, život na divoko, homosexuálna lobby, gender, atď.), na strane druhej, úplný radikalizmus (nenávisť druhej rasy, náboženstva, radikalizácia spoločnosti, žiadne reálne a racionálne riešenia, atď.). Čuduje sa ešte niekto, prečo naše mladé dievčatá z úst vypustia „nerob zo mňa úplnú chuderu“? Ja nie.

Avšak nikdy netreba zúfať. Vždy je na konci každého tunela svetlo. Kdesi som zachytil, že za minulý rok nastal pokles rozvodov a potratov. V mladých ľuďoch je od prirodzenosti túžba po trvalom a pevnom vzťahu, túžba hľadať nadprirodzeno. Rodičia si pomaly začínajú uvedomovať, že s tou prílišnou liberalizáciou to nie je až také dobré. Je na nás, ako sa k tomu postavíme ďalej. Zvrátenosť nemusí byť prijímaná, ako čosi normálne, ako sa nám to snažia mnohí pretlačiť do myslí. Chvála Bohu na Slovensku ešte máme média i politické strany s kresťanským základom a s ideou šírenia dobrých zákonov a pomoci ľuďom, ktoré môžu napomôcť prekonať tento začarovaný kruh.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo