Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
08. február 2017

Hazard náš každodenný zachovajte nám poslanci naši!

Mestskí poslanci budú v Primaciálnom paláci v Bratislave 16. februára 2017 ráno o deviatej hodine rozhodovať o zavŕšení jedného úžasného príbehu, ktorý sa v Bratislave ešte v jej histórii neuskutočnil. A nebudú to mať vôbec ľahké! „Hazard náš každodenný zachovajte nám poslanci naši!“ kričia majitelia kasín a aj nimi vyhnaní zamestnanci herní na rokovaniach zastupiteľstva. Preto treba prísť.
Hazard náš každodenný zachovajte nám poslanci naši!

Nová vojna o poslancov

Všetci naši 45 bratislavskí poslanci sa podpísali pod petíciu za úplný zákaz zákonom vymedzených hazardných hier, ktoré môže obec zakázať. Čo sa vlastne ešte môže stať? No veľmi veľa! Začala nová vojna o poslancov. Začalo masírovanie mozgov. Všetci poslanci čelia búrke a záplavám argumentov. Často bulvárnych a všeobecne rozšírených mýtov.

Čiastočný zákaz? Pasca pre mozgové závity poslancov.

Samozrejme, každý si vieme predstaviť, že hazard bude regulovanejší a nemusí byť úplne zakázaný. Tak to bude aj v Bratislave, stávkové kancelárie, žreby ani Bingo zakázané nebudú. Prežili by sme štátne kasíno v päťhviezdičkovom hoteli. Podobný model má Viedeň, kde sú zakázané úplne výherné a videoherné automaty, okrem jedného kasína so stáročnou tradíciou, ktoré prísne reguluje čas hráčov a sleduje ich históriu hrania, aby zabránili vzniku závislostí. To ale nie je prípad nášho zákona.  Zákon pozná iba 4 kategórie budov, ale každá z nich v Bratislave znamená desiatky až  stovky budov vhodných na hazard. Napríklad kategória „hotely, motely a penzióny“ obsahuje 114 budov. Kategória obchod a služby je sporná a nevieme aká bude prax. Môže tu ísť o 549 budov, ale aj o 3533 budov pri voľnom výklade zákona. Kategória budovy pre kultúru a verejnú zábavu 41 Kategória bytové domy 4934 budov.

Ak si niekto myslí, že majitelia herní sú teľce, veľmi sa mýli. Nie sú. Samozrejme, že  sa prispôsobia zákonu aj všeobecne záväznému nariadeniu. Prekolaudujú budovy na penzióny, či budovy pre kultúru a verejnú zábavu. Ide im predsa o veľké peniaze. Ak by  poslanci sadli na tento lep a  dovolili hazard v čo i len jednej kategórii budov zničili by príležitosť vyhnať výherné automaty z Bratislavy a to by bola  nesmierna škoda.  Čiastočný zákaz totiž nezakáže vznik nových prevádzok vrátane projektov ako je megakasíno.  Občania by asi hľadali  vhodný čas na zbieranie novej petície, ale prijatie zákazu by sa dalo očakávať až od nového zastupiteľstva.

Čo bude ďalej po zákaze?

Rozumne a správne sa pýtajú ľudia, čo bude po zákaze? Nečakajú nás čierne herne, kvízomaty? Nie sme naivní! Samozrejme, že sa vyskytnú problémy. Ide predsa o peniaze a majitelia, ktorí zarábajú na nešťastí iných sa ho len tak ľahko nevzdajú.

Otázka znie inak. Bolo by drog viac, ak by boli legálne? Bolo by závislých viac, ak by boli drogy rovnako legálne ako alkohol? Samozrejme, že áno a rovnako to bude v prípade herní. Ak ich zakážeme, bude ich menej a budú jednoznačne postavené na okraj spoločnosti, kam patria.

To nás však nezbavuje povinnosti urobiť všetko preto, aby čierny hazard neprekvital. Ako na to?

Inzercia

Napríklad Aliancia za rodinu už 2. augusta 2016 dávala k novele zákona o hazarde zásadné pripomienky, ktoré mali zabrániť vzniku kvízomatov. Boli sme na ministerstve financií neúspešní, lebo podľa ministerstva súčasný zákon stačí na to, aby polícia mohla proti nim účinne zakročiť. Ak sa nájdu nelegálne kvízomaty a vinníkov sa nepodarí potrestať, zodpovednosť ponesie ministerstvo financií SR a verím tomu, že prehodnotia právnu úpravu v zhode s našou pripomienkou. Na Ministerstve financií sme hovorili aj  o opatreniach proti online hazardu. Apelovali sme na ministerstvo, aby nešli len cestou vypínania nelegálnych hazardných webov, ale aj cestou čiernej listiny účtov, na ktoré naše banky nebudú  môcť posielať financie.

Žiaden zákaz nebude účinný, ak nebude vymáhaný.  Napríklad zákaz venčenia psov na detskom ihrisku nie je zlý.  Bol by iba neúčinný ak by každému bolo jedno, že niekto venčí psa na detskom ihrisku, alebo ak by to bolo jedno úradníkom.

My občania, prepracujeme systém oznamovania podnetov a ich výsledkov a budeme sledovať čo bude robiť polícia, ktorá má oprávnenie stíhať nedovolené podnikanie, krátenie daní  a inú trestnú činnosť, ktorá by mohla súvisieť s nelegálnymi herňami.

Osobne som zvedavý, ako bude fungovať finančná kobra, ktorá dostala kompetencie kontrolovať herne a ktorá má oprávnenie dokonca hrať na automatoch či iných hazardných hrách, aby zistila potrebné informácie. Ak nebude fungovať, bude veľmi dôležité znovu žiadať stratené kompetencie, ktoré patrili aj obciam v oblasti kontroly. Osobne sme zásadne odmietali zníženie kompetencií obcí v oblasti kontroly hazardu preto, lebo to považujeme za menej transparentné a tiež preto, lebo to zvyšuje priestor pre korupciu. Všetko zlé je ale na niečo dobré, aspoň bude jasný vinník, ktorý zlyhal v oblasti kontroly nelegálneho hazardu. A to je prvý krok k náprave.

Anton Chromík
predseda
Aliancia za rodinu

PS:

Čo sa to vlastne v Bratislave stalo?

Pred dvomi rokmi začali mať skutočne ľudia dosť hazardu, ktorý „čistil“ ich ulice od potravín, obchodíkov, holičstiev a ďalších služieb na prízemiach. V roku 2014 bolo na Slovensku vložených do hazardu cca 2,5 miliardy eur. V roku 2015 po prijatí memoranda prevádzkovateľov hazardu o „sebaregulácii“ to boli 3 miliardy. V Bratislave bola spustená petícia Za Bratislavu bez hazardných hier. Postupne začal zber po vchodoch v panelákoch, ale vrchol bol počas volebného dňa. Vtedy viac ako 700 dobrovoľníkov z rôznych spoločenstiev v Bratislave zbierali podpisy pred volebnými miestnosťami. Potom nastal šok zo správania Bratislavčanov. Školenia dobrovoľníkov boli zbytočné. Podpisy sa zbierali jednou polvetou - to nebolo vysvetľovanie, to bol zber! Podpísal skoro každý, kto sa zastavil. Zažil som to na vlastnej koži, že po východe z volebnej miestnosti ľudia nedebatovali o voľbách, ale o hazarde. V centrále dobrovoľníkov v tom čase pracovalo okolo 20 ľudí, ktorí riešili aktuálne problémy začlenení vo viacerých tímoch. Večer v noci nastalo počítanie, keď koordinátori jednotlivých skoro 90 petičných miest prinášali podpísané hárky do centrály. Nastalo veľké počítanie. Potrebovali sme podpisy 30 % Bratislavčanov, teda 106 tisíc podpisov. Výsledok? 125.000 podpisov! Dosiahli sme to! Skoro stovka ľudí nechcela odísť z centrály a oslavovalo sa. Samozrejme bolo aj šampanské. Chceli sme ale viac, kvôli potrebnej rezerve pre neplatné podpisy, ale aj kvôli tomu, aby sme prekonali magickú hranicu počtu voličov v komunálnych voľbách. Prekonali sme ju! Celkový počet podpisov 136.139 Bratislavčanov. Nič dobré sa nerodí ľahko!  Pro hazard lobby sa vyhrážala právnymi krokmi. A prišla prachsprostá krádež! Niekto priamo z magistrátu hlavného mesta ukradol 52.350 podpisov občanov Bratislavy. Potom už skutočne mohlo ísť o celkom zaujímavú právnu vojnu. Zástupcovia hazardu hneď vyhlásili, že sme toľko podpisov nevyzbierali a takto chceme zakryť to, že táto petícia bola neúspešná. Ale keď sme odovzdali skeny všetkých 136.139 podpisov, nikto už nepochyboval, že kriminálnici chceli potopiť najúspešnejšiu petíciu v histórii Bratislavy. Vyzvali sme premiéra, aby zabránil zbytočným právnym vojnám a znížil alebo úplne zrušil kvórum pre petície. Podarilo sa! Bratislave stačí 15 %. Neukradnutých originálov platných podpisov je oveľa viac.

Odporúčame

Blog
Hviezdy internetu alebo Umenie za všetky drobné

Hviezdy internetu alebo Umenie za všetky drobné

„Lidi chtějí zábavu, žádný velký umění, prostě se chtějí bavit,“ presviedča Dalibor Vrána svojho príbuzného z Moravy. Mnohí určite poznajú túto scénu z úspešného Svěrákovho filmu Vrchní prchni! Po tom, ako Dalibor Vrána predviedol svoje umenie husľového virtuóza na úrovni žiaka 1. ročníka základnej umeleckej školy a od nadšených divákov v kaviarni dostáva jednu stovku za druhou, strejda Ludva len neveriacky krúti hlavou: „Stovku za takovou hudlařinu!“

Blog
...po stopách MUDr. Silvestra Krčméryho SF a RNDr. Vladimíra Jukla SF

...po stopách MUDr. Silvestra Krčméryho SF a RNDr. Vladimíra Jukla SF

Dnes som opäť po dlhšom čase chvíľu kráčal „po stopách Silva“ a "nechtiac" aj „po stopách Vlada.“ Osobností, kvôli ktorým prišiel do Bratislavy rakúsky biskup, len preto, aby im podal ruku: "Už som si podal ruku s bl. Matkou Terezou i bl. Jánom Pavlom II., a tak som chcel podať ruku ďalším, o ktorých som presvedčený, že budú svätými."