Hviezdy internetu alebo Umenie za všetky drobné

Hviezdy internetu alebo Umenie za všetky drobné

„Lidi chtějí zábavu, žádný velký umění, prostě se chtějí bavit,“ presviedča Dalibor Vrána svojho príbuzného z Moravy. Mnohí určite poznajú túto scénu z úspešného Svěrákovho filmu Vrchní prchni! Po tom, ako Dalibor Vrána predviedol svoje umenie husľového virtuóza na úrovni žiaka 1. ročníka základnej umeleckej školy a od nadšených divákov v kaviarni dostáva jednu stovku za druhou, strejda Ludva len neveriacky krúti hlavou: „Stovku za takovou hudlařinu!“

(Film Vrchní prchni!  cca od 46. minúty)

Všetko je samozrejme inak – personál i diváci v kaviarni sú podplatení a divák pri obrazovke sa zabáva. To, že ľudia nechcú žiadne veľké umenie a chcú sa len baviť, uverila Daliborovi len jeho naivná manželka a možno trochu aj strejda Ludva.

Nedávno táto myšlienka zaznela v televíznom éteri opäť. Tentokrát však nie ako vtip, ale myslená úplne vážne. Youtuber Selassie ako hosť Adely Banášovej v relácii Trochu inak  27. januára 2017 na Dvojke hovorí o svojej tvorbe: „Nájdete u mňa videá, ktoré sú ... si poviete, že čo? ...prečo toto dal niekto na internet? ... že sú totálne hlúpe, nemajú žiadnu výpovednú hodnotu, slúžia len na to aby sa človek zabavil pri tom...“ Ja dodávam – áno, tých totálne hlúpych videí bez výpovednej hodnoty má Selassie na youtube nepreberné množstvo. Či sú aj zábavné, to už je vec osobného vkusu. Ako ilustráciu pripájam link na jedno z nich: Priznania o sexe.

„Mám aj videá, ktoré ľudí niečo naučia, niečo im ukážu...“ pokračuje Selassie o svojej tvorbe a ako príklad uvádza videá zo série „Bad kid“. So záujmom som si niečo z toho pozrela a ... nezmohla som sa na slovo. Pozrite si aj vy napr. Moja "sexy" učiteľka Sandy, kde o svojej učiteľke hovorí ako o čarodejnici, ktorá bola jemne prepnutá.

Kto je to youtuber a kto je Selassie som písala už vo svojom prvom blogu Môj výlet naslepo. A rovnako ako vtedy, ani teraz sa neprestávam čudovať, prečo RTVS robí promo práve tomuto chlapcovi. Chlapcovi, ktorý doposiaľ (hovorím teraz len o jeho videotvorbe) nevytvoril nič hodnotné, ani zábavné, ani vtipné, ani poučné, skrátka NIČ. Ale má (!!!) cez 450 000 odberateľov na youtube.

450 000 ľudí, väčšinou detí a „-násťročných“ – to je už slušná masa ľudí, na ktorú sa dajú cieliť marketingové aktivity. Čiže, ak chcete propagovať svoj produkt, alebo politický názor, alebo čokoľvek a nemáte morálne zábrany, že pritom využijete / zneužijete aktivity ohrozujúce mravnú výchovu detí – tak tu máte priestor…

Veru tak, kliky a lajky – to sa dnes cení, kto ich má na internetovom počítadle najviac, je top. Obsah a kvalita sú častokrát vedľajšie. Minule som sa opäť čudovala – kde sa vzala Hudba vesmírna? Čo je to zač? Nová moderátorská trojica veľkolepej folklórnej šou RTVS „Zem spieva“. Mrkla som sa na internet, aby som bola v obraze. Moderátori? – nie, nie sú, to mi bolo jasné už na prvé počutie. Speváci? – ťažko povedať, nechcem im krivdiť, ale majú sa ešte čo učiť. Milí, mladí ľudia? – určite áno, ale to je slabá kvalifikácia na moderovanie veľkolepej šou. Ale – majú lajky! Niektoré pesničky majú až milióny pozretí!

Ja len neveriacky krútim hlavou ako strejda Ludva: Tak za toto platíme? Od RTVS by som očakávala viac, ako len stavať svoju sledovanosť na „osobnostiach“ s lajkami. Najvýstižnejšie to povedal jeden pán nedávno pri príležitosti 60. výročia slovenskej televízie (ospravedlňujem sa, že už neviem, kto to bol): „Televízia by mala informovať, vzdelávať a kultivovať.“ A to je aj moje úprimné želanie.

 

Foto - zdroj: http://www.etrend.sk/gallery/article/rtvs-potvrdila-banasovej-talksou-trochu-inak-pojde-na-dvojke.html?photo=4

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo