Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. február 2017

Nigéria: Kresťania sú vystavení diskriminácii

Nigérijskí kresťania napriek prenasledovaniu a vlastným útrapám sa držia svojej viery. Nasledujúce príbehy poukazujú na rôzne spôsoby útlaku na severe krajiny.
Nigéria: Kresťania sú vystavení diskriminácii

Opustená kresťanská komunita v Yobe

Po vyhnaní povstalcov Boko Haram v severnej Nigérii vznikla humanitárna katastrofa. V štáte Yobe, kde sa kresťania vrátili do svojich zničených komunít, sú vystavení narastajúcemu tlaku kvôli svojej viere.

Podľa zistení Open Doors vláda minula obrovské množstvo peňazí na prestavbu obcí a ich nové vybavenie, avšak kresťanská komunita Kukar Gadu zostala bez pomoci. Tu nebolo nič obnovované. Asi päťdesiat kresťanov, ktorí pracovali pre štát, dostali výpovede, pretože počas povstania nemohli prísť do práce. Vtedy aj niektorí moslimovia skončili bez práce. 

Chudoba a hlad u kresťanov ešte viac narástli. Moslimovia im ponúkajú finančnú pomoc, tak sú pod tlakom.  Vieme o desiatich ľuďoch, ktorí konvertovali na islam, aby mohli rozbehnúť obchod. Jeden z nich sa vyjadril: „Predtým som zriedka videl nejaké jedlo alebo peniaze, teraz mám dosť“

Táto situácia je ilustráciou zmien, ktoré nastávajú v cirkvi v severnej Nigérii v štátoch ako Yobe čiastočne ovládaných šariou. Kresťania sú tu obmedzovaní a izolovaní, nemajú prostriedky na rozvoj ich komunít na dlhé obdobie.

Zničené kostoly v Jigawa

11. januára buldozéry zničili dva kostoly na prach. „Bola to hrozná skúsenosť pre mnohých kresťanov, ktorí pri demolácii plakali“ povedal reverend Musa, vedúci Kresťanskej asociácie Nigérie v Jigawe. „Cítil som veľkú horkosť, boli sme podvedení a nemohli sme sa k tomu vyjadriť“.

Podľa Alhaji Garba Isa, tajomníka rady rozvoja miest boli kostoly zničené, lebo nemali povolenie požadované štátom. Vraj tri razy boli upozornení na nezrovnalosti. Reverend Musa však toto odmieta. Nevie o žiadnych upozorneniach, ktoré by mali dostať zástupcovia kostolov z  Kresťanskej asociácie Nigérie.

„Oni jednoducho nečakane prišli a všetko zničili. Nesmeli sme ani nič hodnotného z kostola a priľahlých budov zobrať. Oba kostoly dávno žiadali o oficiálnu registráciu, ale vláda ju odmietala vydať“, prehlásil.

Kostol Pánovho vyvolenia stál 17 rokov a Kostol vykúpenia 8 rokov. Okrem toho všetky kostoly v Dutse majú doklady potvrdzujúce vlastníctvo, ktoré získali od pôvodných vlastníkov, čím majú zabezpečené tradičné práva na využitie pozemku.

Inzercia

Zákon šaria – rozšírenie diskriminácie

Jigawa je medzi 12 severnými štátmi, ktoré v roku 2000 prijali šariu. Tá podporila nárast netolerancie a diskriminovania kresťanov vo väčšinovo moslimských štátoch.

Kresťania žijúci v týchto oblastiach sa posudzovaní ako druhotriedni obyvatelia a sú im obmedzované ľudské práva ako napr prístup k vzdelaniu, či určitým zamestnaniam. Prístup k pozemkom a povolenia na stavbu budov sú im odmietané. Pozemok, škola alebo zdravotnícke zariadenie patriace cirkvi sú často konfiškované bez kompenzácie. Reverend Musa hovorí: „Sme rovnoprávnymi občanmi tejto krajiny a máme mať právo praktizovať náboženské presvedčenie. Ale táto demolácia je ukážkou nespravodlivosti v akej žijeme.

Z 36 kostolov v Dutse nedali ani jednému povolenie, nereagujú na naše žiadosti, hoci ich dostali viackrát. Nechcú ich povoliť, lebo tu nechcú mať žiadne kostoly. Ďalších šesť kostolov sú označené na zlikvidovanie.“

Kresťania v Jigawe výrazne narástli počtom a už im nestačia ich kostoly, sú preplnené. Doteraz však vládni zástupcovia neplánujú žiadne zmeny na polepšenie situácie. V prípade dvoch zdemolovaných kostolov budú mať nedeľné obrady pod holým nebom.

Univerzita v Katsina zakazuje kresťanské spoločenstvá

Zodpovední v univerzite Umar Musa Yar'Adua v Katsina postavili mimo zákon náboženské skupiny okrem moslimskej skupiny študentov ako uviedli Nigeria News 24.

Preložené so súhlasom Open Doors

Rád sprostredkúvam svojimi prekladmi informácie o prenasledovaných kresťanoch v celom svete. Robím to hlavne z úcty k našim bratom a sestrám, pretože si veľmi vážim, že kvôli svojej viere dokážu znášať neľudské podmienky a obmedzovanie v živote. Postačilo by len zrieknuť sa Ježiša a všetka diskriminácia pre nich i ich rodiny by zmizla. Pre nich je však viera v Boha to najväčšie, čo v živote mohli dostať a nevzdajú sa ho ani za cenu obetí. Chcel by som byť hlasom tých, ktorých svet nechce počuť, aby sa aj ostatní dozvedeli pravdu o nich. Spomeňme si na týchto hrdinov. Príležitostne sa budem venovať aj iným témam.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Čo znamená byť chlapom?

Čo znamená byť chlapom?

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden mládenec. Mal rád jednu krásnu dievčinu a snažil sa získať jej srdce. Vedel, že ona bola stvorená pre neho. Nebolo to ľahké dobýjať ten krásny a pevný hrad, ale podarilo sa. Požiadal ju o ruku a ona povedala áno. Vzali sa a žili spolu, aj s plodmi svojej lásky, až kým nepomreli.