Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. január 2017

Zachráňme Ameriku

Čo sa to deje v tej Amerike? – s údivom som sa pýtala sama seba sledujúc Správy RTVS v nedeľu 22. januára 2017 o 19.00 hod. Priznám sa, že som predtým veľmi nesledovala predvolebné divadlo v USA a ani následnú inauguráciu nového prezidenta. Žeby mi niečo dôležité ušlo? Všade je záplava ružových čiapok a ohrozené práva žien!

Je to možné? – opäť som sa spýtala sama seba a zbystrila som pozornosť, aby som sa dozvedela, o aké práva ide. Idú snáď americkým ženám vziať volebné právo? Alebo právo slobodne cestovať? Právo na prácu? Čo vlastne? Nuž, v spomínaných nedeľných správach najobjektívnejšej slovenskej televízie som sa to nedozvedela.

Tak som sadla k internetu a prehľadala rôzne spravodajské portály. Všade sa opakovalo to isté – účastníci pochodov demonštrovali za práva žien a protestovali proti Trumpovi. Stále nič konkrétne. Chytila som sa ďalšej „stopy“ – dočítala som sa, že účastníkov pochodu vyprovokovali nenávistné výroky Donalda Trumpa voči ženám počas predvolebnej kampane. Podobne sa cítia dotknuté aj niektoré menšiny.

Hľadala som teda ďalej a moja zvedavosť rástla. Čo to povedal ten nešťastný Trump a ako ohrozuje práva žien, práva menšín a vôbec celé ľudské práva? Trumpových najhorších, najpoburujúcejších, najšokujúcejších a najhlúpejších výrokov je plný internet – nedá sa prečítať všetko a tak stále neviem odpoveď na moju otázku.

Vyhráža sa nelegálnym imigrantom z Mexika, že na hraniciach postaví vysoký múr – dotkol sa snáď tejto menšiny a na aké práva im siaha? Veď múr na hraniciach už majú roky a ani Obama ani žiaden predchádzajúci prezident ho nezbúral.

Vyjadril sa neslušne k niektorým ženám, alebo sa správal vulgárne? Nuž, nie je to pekné, povedzme si rovno, je to hnusné. Každý slušný človek to iste odsúdi, ale žeby týmto boli ohrozené práva žien? Obavy nie sú namieste, v Európe s tým už máme skúsenosti. Silvio Berlusconi bol podobný typ – množstvo škandálov so ženami, množstvo kontroverzných výrokov – a nikto nemal obavy o práva žien, dokonca bol štyrikrát zvolený za talianskeho premiéra.

„Protestovalo sa aj v Austrálii,“ píše TASR v článku z 21. januára 2017: FOTO:Proti Trumpovi protestovali tisíce ľudí v USA, Európe i Austrálii a cituje jednu novinárku: „Niekto by mohol povedať, že sme proti Trumpovi... ale nie je to celé o ňom. Je to o systematických nerovnostiach, ktoré sa dostali do popredia jeho vzostupom k moci.“ Človek si pri tomto opäť uvedomí, že Amerika je fakt krajina neobmedzených možností. Barack Obama sa v prezidentskom kresle nestihol ani ohriať a už získal Nobelovu cenu za mier. Donald Trump nestihol byť v úrade ešte ani len jeden deň a už systematicky presadzuje nerovnosti.

Takže po celom svete protestujú milióny žien za svoje práva ohrozené novým americkým prezidentom a ja stále neviem za aké práva a prečo. Ideálne by bolo, keby organizátori protestov jasne a zrozumiteľne formulovali svoje ciele a logicky ich zdôvodnili. Potom by aj naše médiá mohli jasne a zrozumiteľne informovať nás.

Aby sme sa dozvedeli, či demokracia v Amerike nie je náhodou ohrozená. Krajina, ktorá „pomáha“ presadzovať demokraciu po celom svete, zrazu sama potrebuje pomoc. Ak je to tak, mali by sme bez váhania pomôcť, táto krajina si to určite zaslúži – či podobrotky alebo nasilu, hoci aj vyhlásením bezletovej zóny.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Právo a spravodlivosť. Zborník zo sympózia kánonického práva 2016 (recenzia)

Právo a spravodlivosť. Zborník zo sympózia kánonického práva 2016 (recenzia)

V auguste 2016 Slovenská spoločnosť kánonického práva usporiadala sympózium kánonického práva ako školenie pre cirkevných sudcov a vôbec všetkých, ktorí pracujú s kánonickým právom alebo sa o kánonické právo zaujímajú. Sympózia sa zúčastnili cirkevní sudcovia, advokáti, pracovníci biskupských úradov, členovia katedier cirkevného práva na právnických fakultách zo Slovenska i zahraničia. V týchto dňoch sa naskytá možnosť prednášky si opäť prečítať, preštudovať a oboznámiť sa dôkladne s ich obsahom, lebo vychádza zborník prednášok zo spomínaného sympózia, čo je vždy príležitosťou dostať sa k odbornému textu v písanej forme.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.