Sexuálna výchova na školách

Je nepopierateľným faktom, že v niektorých rodinách sexuálna výchova totálne zlyháva. Zlyhala takto aj v rodine, kde som vyrastal a uisťujem každého, že to neviedlo k ničomu dobrému.

Za komunizmu na školách sexuálna výchova tiež nebola v podstate žiadna. Pamätám sa, že v desiatej triede sme na hodine zoológie mali niečo o párení žiab. (Samček chytí samičku od zadu, potom sa mu zrastú palce, drží ju a oplodňuje vajíčka, ktoré samička vypúšťa.) V triede bolo hrobové ticho (ako hádam nikdy). Učiteľka (myslím, že to bola stará panna) trasľavým hlasom prečítala tie dva odstavce z učebnice a triedu náhlivo opustila. Bolo to v Banskej Bystrici (možno sa ešte niektorí z čitateľov na to tiež pamätajú).

Takže sme si informácie získavali tzv. pokútnym spôsobom. Do tejto kategórie patrili aj nápisy na stenách záchodov.  O mravnosti takýchto informácii netreba pochybovať – nebola žiadna. Toto vari chceme?! Výsledkom v mojom prípade bolo to, že keď som ako 26 ročný emigroval, bol som ešte panic. Krásna čistota? Starú belu! Furt som len myslel na rozličné oplzlosti. Potom som si našetril trochu peňazí a išiel som za prostitútkou. No a potom za ďalšou a ďalšou...

A je tu aj ďalší aspekt – ak sa cirkev totálne postaví proti vyučovaniu sexuality na školách, znepriatelí si už mladých študentov, ktorí cítia, že takéto informácie potrebujú.  Ich hrdinami sa stanú frajeri, ktorí si niekde takéto informácie zadovážia, alebo to aspoň budú predstierať. A z pragmatického hľadiska si nezaškodí uvedomiť, že by cirkev takýto boj prehrala. Hlavným výsledkom by bol ďalší pokles jej vplyvu. Aj v sexuálnej oblasti...

Ako by sa teda malo postupovať? Upustiť od zaťatého odmietania sexuálnej výchovy na školách a namiesto toho sa snažiť ju ovplyvniť správnym smerom.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo