Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. január 2017

Premiér Fico, arcibiskup Zvolenský a naše peňaženky

Médiá informovali, že na Nový rok 2017 sa na Úrade vlády stretol premiér Fico s predsedom Konferencie biskupov Slovenska arcibiskupom Zvolenským. Hovorili aj o "pretavení" pozitívneho vývoja našej ekonomiky do životnej úrovne občanov. Podľa komentára E. Kordu (názory.týždeň) vraj rozumný človek vie, že arcibiskup nemá s „pretavovaním” úspechov do peňaženiek občanov nič spoločné. To je veľký omyl.

„Exkomunista Fico sa na Úrade vlády ocitol v objatí predsedu Konferencie biskupov Slovenska arcibiskupa Zvolenského, aby si navzájom do ucha pošepkali zopár ľúbivých slov. Vraj spolu hovorili o pozitívnom vývoji ekonomiky a aj o tom, ako „pretaviť” tento vývoj do životnej úrovne občanov, a teda, celkom pochopiteľne, aj veriacich. Nad týmto už normálnemu človeku zostáva rozum stáť. Čo už len môže mať s „pretavovaním” úspechov do peňaženiek občanov spoločné arcibiskup. Odpoveď je jednoduchá – nič" ( https://www.tyzden.sk/nazory/36422/novorocne-stretnutie-veriaceho-fica-s-narodohospodarom-zvolenskym-/ )

Eugen Korda, ktorý väčšinou píše kvalitné texty sa tu veľmi mýli. Nechcem riešiť čo môže znamenať jeho posmešný štýl, ale pre spravodlivosť a dobro Slovenska treba vecne ukázať "kde je pes zakopaný".

Cirkev zlepšuje zo svojho

Cirkev, ktorú reprezentuje predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) nezanedbateľne zlepšuje životnú úroveň mnohým, často tým najchudobnejším. Zo svojich prostriedkov a zbierok, vzdelávaním, v zdravotníctve a sociálnej činnosti. Cirkevné školy sú pri tom ešte aj diskriminované vládou R. Fica, lebo aj keď učia podľa rovnakých zákonov a predpisov ako štátne, a rodičia detí ktoré ich navštevujú rovnako platia dane, cirkevné školy a školské zariadenia dostávajú od štátu menej než štátne.

Podobne ako kňazi Marián Kuffa a Anton Srholec sa o zlepšovanie životnej úrovne tých najbiednejších starajú viacerí iní, o ktorých vie často iba blízke okolie. Obetavo a bez reklamy či podielu na zisku z vyzbieraného.

Na stránke "itretisektor" sa píše, že ples v opere sa rekordným výťažkom zbierky vyše 230 tisíc eur zaradil medzi najvýznamnejšie charitatívne podujatia na Slovensku. "Cirkevní" koledníci Dobrej noviny vyzbierajú každoročne 900-950 tisíc eur medzi obyčajnými veriacimi, ktorých príjmy sú iba zlomkom príjmov celebrít, ktoré chodia na Ples v opere. Vyše 120 tisíc eur vyniesla v r. 2016 pravidelná Svätomartinská zbierka, ktorú organizuje bratislavská arcidiecéza.

Cirkev o sociálnej spravodlivosti

Cirkev však môže pomôcť zlepšiť aj "úspechy národného hospodárstva" a ich "pretavovanie" do životnej úrovne obyčajných ľudí. Pápeži už vyše 120 rokov encyklikami riešia aj sociálne spravodlivú politiku a životnú úroveň, zvlášť chudobných. Lev XIII. v Rerum novarum (1891) píše že „je nevyhnutné prispieť vhodnými opatreniami na pomoc proletárom, z ktorých väčšina sa nachádza nevinne vo veľmi biednych podmienkach“ a zároveň zdôvodňuje že socialistické recepty na riešenie súkromného vlastníctva a sociálnych problémov sú „neúčinné a nespravodlivé“.

Životná úroveň miliónov ľudí by bola lepšia, keby svet vypočul varovanie, že komunizmus je „zhubný mor ktorý zasahuje mozog ľudskej spoločnosti a vedie ju do skazy“. (Lev XIII., Pius XI.) Aj na postkomunistickom Slovensku by bolo lepšie, keby sa tak neprehrešovalo proti slovám Jána Pavla II., že korupcia patrí k najväčším brzdám hospodárskeho rozvoja. (Centesimus annus)

Korupcia a naše peňaženky

Približne 20% z výdavkov SR ide na korupciu, tunelovanie, neefektívne hospodárenie. Niektoré kvalifikované odhady, i známe kauzy hovoria o ešte výrazne vyšších číslach. To sú stovky miliónov, ktoré chýbajú v zdravotníctve, školstve, poctivom podnikaní, a peňaženkách väčšiny slušných ľudí. (Napríklad len pri pochybnom predaji emisií za prvej vlády R, Fica prišiel štát o 3,7 miliardy korún, ktoré by stačili na oddĺženie štyroch najväčších fakultných nemocníc.  ) Ďalšie veľké škody na životnej úrovni slušných ľudí a morálke národa pácha biedna vymožiteľnosť práva, v ktorej patrí Slovensko podobne ako v korupcii k najhorším v Európe

Cirkevní predstavitelia by mohli pomôcť zlepšiť tento stav, keby dostatočne často a jasne vláde, politikom i občanom pripomínali učenie Cirkvi v tejto veci, a žiadali jeho dodržiavanie. To však na Slovensku robia príliš slabo. Jednou z mála výnimiek bol biskup Milan Lach vo svojom vyjadrení k situácii v zdravotníctve počas štrajku zdravotných sestier: „Jeho rastúca morálna aj materiálna bieda, zapríčinená bezohľadným drancovaním zo strany mocných; ponižovanie a ohrozenie pacienta; vykorisťovanie, útlak a znevažovanie zdravotníckych pracovníkov, osobitne sestier, dosiahli neúnosné rozmery." .... „Bohužiaľ, namiesto vecného dialógu a hľadania prijateľných riešení nahromadených problémov sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých, slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať. .... Pretože ide o veľmi závažné morálne skutočnosti ubližujúce všetkým občanom Slovenska, nedovoľujú zodpovedným kresťanom, tobôž kňazom a poverenému biskupovi, ďalej mlčať." (celé vyhlásenie biskupa tu: https://www.postoj.sk/10178/biskup-lach-ficovi-prestante-zastrasovat-sestricky )

Stretnutia premiéra s biskupmi

Inzercia

Premiér Fico, podobne ako predtým Mečiar, využíva stretnutia s cirkevnými predstaviteľmi i účasť na cirkevných slávnostiach na začiatku roka či sviatku sv. Cyrila a Metoda na reklamu a podporu pre seba. Cirkevní predstavitelia by pomohli Slovensku, keby pri takýchto príležitostiach jasne a dôrazne pripomínali sociálne učenie Cirkvi:

„Štát má slúžiť občanom, má sa teda starať o vlastníctvo ľudu a používať ho na všeobecné blaho. Dobrá vláda požaduje presnú kontrolu a úplnú bezúhonnosť všetkých ekonomických a peňažných transakcií. Nemožno dovoliť, aby prostriedky určené na všeobecné blaho, slúžili záujmom súkromného, či dokonca kriminálneho charakteru.” ( Ján Pavol II., Centesimus annus) Vláda R.Fica robí opak. „Vytvorenie spravodlivého štátneho a spoločenského poriadku je základnou úlohou, ktorej musí znova čeliť každá generácia." (Benedikt XV., Deus caritas est)

Túto úlohu u nás nesplnila žiadna generácia od vzniku SR aj preto, že viac je počuť cirkevníkov, ktorí z nacionalistických dôvodov podporujú politikov ako Mečiar, Slota, Fico, či Kotleba, než tých ktorí jasne povedia, ako sa vládcovia majú a nemajú správať.

Arcibiskup premiérovi a jeho voličom

Komentáre k stretnutiu predsedu KBS s predsedom vlády by boli iné, keby v správe zo stretnutia bola aj informácia, že Zvolenský Ficovi pripomenul dokument, ktorý politickým stranám predložila Katolícka cirkev pred voľbami v r. 2012. Tam sa požaduje: „Treba dôkladne vyšetriť všetky indície o korupčnom správaní, najmä v prípade verejných činiteľov, a vytvoriť také podmienky pre políciu, vyšetrovateľov, prokuratúru a súdy, aby skutoční vinníci boli potrestaní a vlastným majetkom nahradili škodu, ktorú spôsobili." Splnenie tejto požiadavky a zníženie korupcie čo len o tretinu by výrazne zvýšilo životnú úroveň na Slovensku.

Takýchto jasných vyjadrení našich cirkevných predstaviteľov je však žiaľ žalostne málo. Viac pôsobila priama i nepriama podpora niektorých duchovných pastierov bývalým komunistom a nacionalistom, ktorých ideológia a politika je v príkrom rozpore s učením Cirkvi.

Keby Cirkev učila ...

Biskupi tiež môžu a mali by pôsobiť na veriacich, aby v práci i pri voľbách konali v súlade so sociálnym učením Cirkvi, a vyzývať k tomu aj kňazov a cirkevné médiá. Tak to robí aj pápež František. To sa nepáči niektorým politikom a liberálom a ľavičiarom. Je to však ich demokratické právo a patrí to k ich úradu "prorokov a pastierov". Každý, kto bez ideologickej zaujatosti nahliadne do tohto učenia Cirkvi vidí, že je v plnom súlade s princípmi demokracie, a prispieva k sociálnej spravodlivosti a zlepšeniu životnej úrovne väčšiny.

V minulosti to slovenskí biskupi robili. Napríklad keď pastierskym listom z 8.3.1943 kritizovali nespravodlivú politiku vlády v duchu nacionálneho socializmu voči židom. Biskup Gojdič, ktorý potom zomrel v komunistickom žalári vtedy vyzýval kňazov i veriacich aby židom pomáhali a aj sám ich zachraňoval. (https://www.postoj.sk/13501/slovensky-stat-nebol-klerofasisticky-ale-narodno-socialisticky )

To dokázali biskupi keď bolo Slovensko vazalom nacistického Nemecka. Za 27 slobodných rokov však v tejto oblasti konajú len o málo viac ako počas komunistickej diktatúry, ktorá takéto pokusy tvrdo trestala. Koľko krát ste počuli alebo čítali, že biskup v médiách alebo na štátno-národnej slávnosti povedal, že hlavnou úlohou štátu a justície je úsilie o spravodlivosť, korupcia je nespravodlivým okrádaním chudobných, šírenie neznášanlivosti je veľkým prehreškom aj keď je to v mene štátu a národa, a veriaci majú kresťanskú a občiansku povinnosť konať aj voliť podľa týchto kritérií? Stav našej spoločnosti, štátu i politiky dokazuje že to bolo príliš málo. Je to však niečo čím Cirkev naozaj môže prispieť k zlepšeniu životnej úrovne. Účinnosť takýchto snáh znižuje aj postoj médií, ktoré dobré skutky a vyjadrenia "cirkevníkov" zväčša ignorujú a obšírne rozoberajú iba chyby a kauzy.

3/4 obyvateľov Slovenska sa hlási ku kresťanstvu. Keby aspoň polovica z nich volila podľa týchto zásad, mali by sme dnes iné zloženie parlamentu, inú vládu, plnšiu štátnu kasu a lepšiu životnú úroveň.

Odporúčame

Blog
Trump ako Kotleba a Kollár, alebo ako Reagan?

Trump ako Kotleba a Kollár, alebo ako Reagan?

Donald Trump je hulvát ako V. Mečiar. Viacerí ho volili preto že nie je profesionálny politik ako B. Kollára, s ktorým má aj podobný vzťah k ženám. Iní z protestu voči politickému establišmentu a s vierou, že zachráni národ, podobne ako Kotlebu. Viacerí však čakajú, že Trump zastaví zneužívanie štátu na presadzovanie rodovej ideológie a nekresťanskej morálky, ktorá narúša základy našej kultúry. Podobne ako zastavil R. Reagan komunizmus.

Blog
Fabrice Hadjadj: Provensálske laicistické jasličky

Fabrice Hadjadj: Provensálske laicistické jasličky

Koncom minulého roka najvyšší francúzsky administratívny súd rozhodol, že starostovia môžu na úradoch stavať jasličky pod podmienkou, že nebudú mať náboženský charakter, ale kultúrny alebo umelecký. V časopise L’Echo Magazine píše Fabrice Hadjadj o podivných laicistických jasličkách starostu v provensálskom Brignoles.